خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

حسن روحانی: اقتصاد ما شرایط بهتری نسبت به اقتصاد آلمان دارد

 


حسن روحانی در جلسه امروز شنبه 3 اکتبر (12 مهر) دولت ضمن سخنانی درباره مسائیل مختلف کشور مدعی شد که اقتصاد ایران در مقایسه با اقتصاد آلمان از شرایط بهتری برخوردار است.

او گفت: «رشد اقتصادی ما تا پایان سال مثبت می‌شود و اقتصاد ما شرایط بهتری نسبت به اقتصاد آلمان دارد!»

او در ادامه مقایسه اقتصاد کشورش با آلمان فدرال افزود: «امروز آمار وضع اقتصادی آلمان نشان می‌دهد اقتصادشان منفی 5.2 درصد کوچک‌تر می‌شود. اقتصاد ما شرایط بهتری از این رقم خواهد داشت و رشد اقتصادی بدون نفت ما تا پایان سال مثبت خواهد شد.»

این مقایسه توسط روحانی بدون در نظر گرفتن بزرگی اقتصاد آلمان صورت گرفته که ناشی از استدلال بر اساس سرایت حکم یک امر به امر دیگر بدون در نظر گرفتن تفاوت میان آن‌ها است که می‌تواند مصداق مقوله «قیاس مع الفارق» باشد، زیرا علیرغم شرایط سخت ناشی از کرونا، آلمان همچنان صدرنشین بزرگترین اقتصادهای اروپا و جایگاه چهارم تولید ناخالص داخلی و پنجمین تولید ناخالص داخلی (برابری قدرت خرید) را در جهان دارد.

جایگاه اقتصادی این کشور در جهان بعد از انقلاب صنعتی و هم‌زمان با تشکیل آن مطرح شد و تا به امروز از آن به عنوان یک کشور پیشرو و نوآور و همچنین سرمایه‌گذار در پروژه‌های تحقیقاتی اسم برده می‌شود. اقتصاد آلمان، از سیستم اقتصاد اجتماعی بازار پیروی می‌کند که سه پدیده لیبرالیسم، دمکراسی و عدم تمرکز بر اساس فدرالیسم از آن حمایت می‌کند.

این در حالی است که گزارش بانک جهانی در ژوئن 2019 (خرداد 1398) رشد اقتصادی در ایران را منفی 4.5 درصد پیش‌بینی کرده‌است. در حالی که در ژانویه 2019 منفی 3.6 پیش‌بینی شده بود.

بانک جهانی روز پنج‌شنبه دوم ژانویه گذشته (19 دیماه ) اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی ایران در سال 2019 نسبت به سال 2018 حدود 8.7 درصد کاهش یافته است. بر اساس ارزیابی بانک جهانی، در سال 2020 میلادی رشد اقتصادی ایران صفر درصد خواهد بود. صندوق بین‌المللی پول در اکتبر جاری، رشد اقتصادی ایران در سال 2019 را منفی 9.5 درصد ارزیابی کرده بود.

از سوی دیگر از هنگام خروج آمریکا از برجام سیر نزولی شدید ارزش ریال در مقابل ارزهای خارجی بی‌وقفه ادامه دارد به‌طوری که در چند روز اخیر از ارزش برابری دلار از 30 هزار تومان گذشت.

0 نظرات: