خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

قدیمی ترین راهنمای رایانه در جهان کشف شد.+عکس

 سال ها پیش دستگاهی به نام Zuse Z4 در موزه شهر مونیخ نگهداری می شود. محققان معتقدند این دستگاه نوعی رایانه دستی است و تا به حال هیچ کس نتوانسته نوع عملکرد آن را برای مردم بیان کند. اکنون دفترچه این دستگاه مرموز پس از سال ها کشف شده و می تواند به شناخته بهتر آن کمک کند.
ماشین Zuse Z4 در سال 1945 تولید شده و از آن در بین سال های 1950 تا 1955 استفاده می کردند. به تدریج این دستگاه به فراموشی سپرده شد و هم اکنون از هیچکدام از اپراتورهای آن خبری در دست نیست. در واقع هرچه در سال های گذشته برای یافتن متخصص یا متخصصان کار با این دستگاه تلاش شده فایده ای نداشته است.
دفترچه راهنمایی این رایانه قدیمی که اکنون قدیمی ترین دفترچه راهنمای جهان لقب گرفته است به صورت اتفاقی در دست یکی از اساتید سالخورده دانشگاه مونیخ پیدا شد. این مدرس دانشگاه پس از آگاهی از ارزش این دفترچه گفت: تاکنون تصور نمی کردم چنین دفترچه ای به این اندازه مهم باشد.
باتوجه به فناوری های موجود در زمان ساخت این رایانه نمی توان توقع داشت در داخل دفترچه راهنما اطلاعاتی پیچیده نوشته شده باشد ولی در هر صورت ساخت رایانه بیش از 70 سال پیش نوآوری بسیار بزرگی محسوب می شده است.
بر اساس اندک اطلاعاتی که از نوع عملکرد رایانه قدیمی Zuse Z4 باقی مانده است سازندگان این دستگاه در دهه 50 میلادی برای محاسبه مسیر دقیق موشک ها و نوع و اندازه بال هواپیماها از آن استفاده می کردند. متخصصان اکنون در تلاش هستند تا با مطالعه دقیق دفترچه راهنما نوع کار کردن با این دستگاه را به طور کامل فرا بگیرند.

0 نظرات: