خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

وضعیت قرمز کرونا در تهران؛

 

با ادامه روند صعودی شمار بیماران مبتلا به کرونا در ایران،‌ گزارش‌ها از تهران حاکی‌ست بیشتر بیمارستان‌ها به دلیل تکمیل


ظرفیت، از پذیرش بیماران غیرکرونا، از جمله مبتلایان به بیماری‌های قلب، کلیه و فشار خون، خودداری می‌کنند.

داده‌های وب‌سایت دانشگاه علوم پزشکی تهران در روز دوشنبه ۳۱ شهریور نشان می‌دهد از میان مجتمع‌های بیمارستانی که به پذیرش و بستری بیماران کرونا اختصاص یافته، تنها دو مجتمع ظرفیت پذیرش بیماران کرونا،‌ آن هم با تخت‌های محدود، دارند.

نادر توکلی،‌ معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در تهران،‌ تایید کرده که پایتخت با کمبود تخت‌های بیمارستانی مواجه شده است. 

همزمان برخی بیمارستان‌های تهران نیز با اعلام وضعیت فوق‌العاده از پذیرش بیماران فشار خون،‌ سنگ کلیه و درد قفسه سینه به دلیل خطر کرونا خودداری می‌کنند. 

در این بیمارستان‌ها نیز کادر درمان و منابع موجود بر رسیدگی به بیماران تنفسی و مبتلایان به کرونا متمرکز شده است.  

در تیرماه نیز با زمزمه‌های موج دوم کرونا، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تایید کرده بود وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به بیمارستان‌ها ابلاغ کرده از پذیرش بیماران غیرکرونا و غیراورژانسی خودداری کنند.

اکنون بر پایه آنچه مینو محرز،‌ عضو ستاد مقابله با کرونا،‌ هشدار داده تهران در وضعیت «قرمزتر» قرار گرفته است.

گزارش رسمی شمار روزانه موارد گزارش‌شده کرونا به بالای سه هزار نفر رسیده، در شرایطی که از این تعداد الگوی بستری تهران به ۵۰۰ نفر در شبانه‌روز رسیده است.

این در حالی است که پیشتر ایران اینترنشنال در مردادماه به سندی از وزارت بهداشت دست یافته بود که نشان می‌داد ظرفیت بیمارستانی اختصاص داده شده به بیماران کرونا در کشور حدود ۱۰۳ هزار تخت بوده که در آن زمان یک‌سوم شمار کل مبتلایان را پوشش می‌داد.

همان زمان تصاویری از برخی مراکز درمانی منتشر شد که تخت‌های اضافه در راهرو‌ها برای این بیماران قرار داده بودند و برخی بیماران کرونا نیز با کپسول تنفس در پارکینگ یک بیمارستان مورد رسیدگی قرار می‌گرفتند.

اکنون خبرگزاری مهر به نقل از یک استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران نوشته موج سوم در سطحی «بالاتر» از موج‌های قبلی در حال رخ دادن است.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران در آخرین آماری که ارائه داد شمار مبتلایان به کرونا در کشور را بیش از ۴۲۲ هزار نفر اعلام کرد.

با در نظر گرفتن این آمار و همچنین با استناد به سندی که پیش از این ایران‌اینترنشنال منتشر کرده بود، در حال حاضر بیمارستان‌های ایران تنها توانایی بستری کردن یک چهارم بیماران مبتلا به کرونا را دارند.

پذیرش بیماران غیر کرونا به تازگی و با فروکش کردن موج پیشین ابتلا به کرونا از سر گرفته شده بود که به نظر می‌رسد اکنون دوباره با مشکل مواجه شده و بسیاری از بیماران دیگر با مشکل رسیدگی درمانی روبه‌رو هستند.

کمبود ظرفیت مراکز درمانی و مشکل بیماران دیگر برای رسیدگی بهداشتی در حالی است که پیش از این مسئولان و کارشناسان بهداشت بارها درباره حتمی بودن موج سوم در پی برگزاری عزاداری‌ و سفرهای محرم و همچنین بازگشایی مدارس هشدار داده بودند.

0 نظرات: