خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

آمریکا از بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران خبر داد

 

مایک‌ پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از بازگردانده شده تحریم‌های تلسیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران خبر داد.


پمپئو در بیانیه علت این اقدام را عدم پایبندی ایران به تعهداتش در قبال برجام اعلام کرد و گفت: "امتیازهای داده شده در طول تاریخ همواره موجب تقویت قدرت چنین رژیم‌هایی شده ست. به همین دلیل تمامی تحریم‌های 1696، 1737، 1747، 1803، 1835 و 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد را اجرا خواهیم کرد.

در این بیانیه آمده است: پایین بودن سطح عملکرد ایران در اجرای تعهداتش در قبال برجام و عدم تمدید تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت، آمریکا را وانمود به اجرای چنین تصمیمی کرده است. در نتیجه عدم اقدام شورای امنیت راه خرید تسلیحات متعارف برای ایران از 18 اکتبر گشوده می‌شد، آمریکا برای ممانعت از وقوع چنین اتفاقاتی تدابیر لازم را اتخاذ کرد.

پمپئو در این بیانیه کشورهای عضو سازمان ملل را به اجرای تحریم‌های جدید دعوت کرد و گفت: این تحریم‌ها شامل توقف غنی‌سازی عنی‌سازی اورانیوم و استفاده از آن، آزمایش، گسترش و انتقال فناوری موشک‌های بالستیک را نیز شامل می‌شود.

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که در صورت عدم پایبند کشورهای سازمان ملل متحد به موضوعات ذکر شده و ادامه همکاری با ایران، آن‌ها نیز مورد تحریم قرار خواهند گرفت.

پمپئو همچنین تصریح کرد: بازگشت این تحریم‌های برای (ثبات) صلح و امنیت بین‌المللی است. توافق برجام در سال 2015 ایران را همانگونه که متعهد شده بود، با جامعه جهانی ادغام نکرد. بالعکس ملا‌ها قدرت مالی بدست آمده را صرف افزایش میزان مرگ و تخریب در یمن، سوریه، عراق و لبنان کردند که این نتیجه‌ای قابل پیش‌بینی بود.

از سوی دیگر، اتحادیه اروپا، روسیه و چین به عنوان طرفهای برجام با اشاره به خروج آمریکا از این قرارداد در سال 2018 معتقدند کشوری که طرف برجام نباشد نمی‌تواند مکانیزم لازم برای اجرای مجدد تحریم‌ها را فعال کند.

0 نظرات: