خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

ترامپ: مکانیزم ماشه از هفته آینده به کار خواهد افتاد

 

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه 16 اوت با انتشار گزارشی از بدمینیستر، خبر از واکنش سرد دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به پیشنهاد ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود دربارهٔ برگزاری نشست فوق‌العاده سران و رهبران کشورهای پنج‌به‌اضافه‌یک با ایران را داده ‌است.

ولادیمیر پوتین خواستار برگزاری اجلاس فوق‌العاده همه کشورهای صاحب حق رای در شورای امنیت و همچنین آلمان درباره توافق هسته‌ای با ایران شده بود. اجلاسی که قرار بود در آن ایران نیز شرکت کند.

ترامپ در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران که پرسیده بود آیا رئیس‌جمهوری آمریکا نیز در چنین اجلاسی شرکت خواهد کرد یا نه گفته‌است: «احتمالاً نه».

ترامپ در ادامه اظهارات خود درباره پایان تحریم‌های تسلیحاتی علیه نظام ایران گفته‌است: «ما از مکانیسم ماشه استفاده می‌کنیم. شما هفته آینده شاهد این موضوع خواهید بود.»

«مکانیسم ماشه» راهکار پیش‌بینی شده در توافق برجام میان کشورهای پنج‌به‌اضافه‌یک با ایران است. بر اساس این راهکار، هرگاه یکی از کشورهای ذی‌ربط در توافق هسته‌ای از انجام تعهدات خود عدول کند، طرف مقابل نیز از حق عدول از این توافق برخوردار خواهد شد.

خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش خود با

اشاره به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران در سال 2018 نسبت به حق آمریکا در استفاده از این مکانیسم ابراز تردید کرده ‌است.

شایان توجه است که تحریم‌های تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر سال جاری به پایان می‌رسد. آمریکا اعلام کرده ‌است که به ایران اجازه خرید و فروش تسلیحات را نخواهد داد

0 نظرات: