خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

نرخ دلار در بازار آزاد ایران به ۲۶ هزار تومان رسید.

در ادامه سقوط ارزش پول ملی ایران، نرخ دلار در بازار ارز تهران به ۲۶ هزار تومان رسیده است.
وب‌سایت‌های غیررسمی که بهای ارزهای خارجی در کشور را ثبت می‌کنند، روز یکشنبه ۲۹ تیرماه بهای هر دلار آمریکا را ۲۶ هزا
ر تومان اعلام کردند. قیمت دلار روز گذشته ۲۵ هزار تومان ثبت شده بود.
همین وب‌سایت‌ها قیمت سکه معروف به امامی را ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان ثبت کرده‌اند.
قیمت دلار در ابتدای سال جاری ۱۶ هزار تومان و در ابتدای سال ۹۷ حدود ۴۷۰۰ تومان بود.
پول ملی ایران از ابتدای سال ۹۹ تاکنون حدود ۶۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است.
سقوط ارزش ریال در حالی ادامه دارد که در روزهای گذشته عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران با وعده «دخالت هدفمند» از کنترل بازار ارز خبر داده بود.
مقام‌های دولتی روحانی در روزهای گذشته از برنگشتن ارز حاصل از صادرات به عنوان کانون بحران نام برده‌اند و تلاش کرده‌اند با تهدید صادرکنندگان به برخورد قضایی، آنها را وادار کنند که ارز را به کشور برگردانند.
جمهوری اسلامی ایران که از اردیبهشت سال ۹۷ پس از خروج آمریکا از برجام، هدف شدیدترین تحریم‌های واشینگتن قرار گرفته در زمینه صادرات نفتی و غیرنفتی با مشکلات زیادی دست به گریبان است.
علاوه بر این، بحران شیوع کرونا و کاهش شدید صادرات غیرنفتی ایران به برخی کشورهای منطقه نیز در تشدید این بحران موثر بوده است.
به نظر می‌رسد در کنار سقوط صادرات کشور، ناتوانی دولت در تزریق ارز به بازار و رشد افسارگسیخته نقدینگی به شتاب گرفتن رشد نرخ ارز دامن زده است.

0 نظرات: