خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

ایران؛ هشدار بین المللی درباره اعدام زندانیان سیاسی

سازمان عفو بین‌الملل درباره احتمال اعدام مخفیانه چهار زندانی در خوزستان و آذربایجان غربی ابراز نگرانی کرد و از مقامات جمهوری اسلامی خواست که فورا وضعیت آنان را اعلام کنند.

در این بیانیه اعلام شده که امتناع مقامات از ارائه اطلاعات به خانواده‌های این چهار زندانی به نگرانی‌ها در مورد شکنجه یا اعدام مخفیانه آنان دامن زده است.
حسین سیلاوی، علی خسرجی و ناصر خفاجیان از ۱۲ فروردین سال جاری از زندان شیبان اهواز و هدایت عبدالله پور از ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ از زندان ارومیه به مکان‌های نامعلوم منتقل شده‌اند.
در همین حال کریم دحیمی، فعال حقوق بشر، اعلام کرد که این سه زندانی ساعاتی پیش از اعتراض زندانیان در شیبان اهواز، از این زندان منتقل شده اند و از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.
وی گفت که انتقال این سه نفر از زندان پیش از ماه رمضان نگرانی درباره احتمال اعدام آنان را افزایش داده است چرا که معمولا پیش از ماه رمضان اعدام‌ها بیشتر می‌شود.
سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که این چهار نفر در پی محاکمات “به شدت ناعادلانه و با وجود در میان بودن ادعاهای جدی شکنجه که هرگز در مورد آن تحقیق نشده” است، به اعدام محکوم شده‌اند.
همچنین به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، ماموران زندان ارومیه ، هدایت عبداللەپور، زندانی سیاسی محکوم بە اعدام را از بند زندانیان سیاسی بە خارج از زندان منتقل کرده‌اند.
هدایت عبداللە پور چهار سال پیش همراه با دەها شهروند دیگر اهل اشنویە از سوی نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران این شهرستان بازداشت شد و به اتهام همکاری با حزب دموکرات کردستان ایران به اعدام محکوم شده است.
وی متهم شده که در جریان یک درگیری در روستای “قرەسەقل” اشنویە میان نیروهای حزب دموکرات کردستان ایران و سپاه پاسداران حضور داشته است.

پاسخ دادستان خامنه‌ای بە همسر زندانی ناپدید شده

دادستان ارومیە خطاب بە همسر زندانی سیاسی ناپدید شده: در قبرستان سراغش را بگیرید
با گذشت چهار روز از انتقال هدایت عبداللە پور، زندانی سیاسی محکوم بە اعدام بە مکانی نامعلوم، سرنوشت وی نامعلوم است و نهادهای امنیتی از پاسخگویی بە خانوادە وی امتناع می کنند.
برپایە گزارش رسیدە بە سازمان حقوق بشری هەنگاو، خانوادە هدایت عبداللە پور، زندانی سیاسی محکوم بە اعدام روز سەشنبە ٢٣ اردیبهشت (١٢ می)، برای پیگیری وضعیت وی بە زندان مرکزی ارومیە مراجعە و رئیس زندان بە آنها گفتە است کە هدایت از سوی نیروهای اطلاعات سپاه بە خارج از زندان منتقل شدە است و برای پیگیری بە اجرای احکام بروید.
یک منبع نزدیک بە خانوادە عبداللە پور در اینبارە بە هەنگاو اعلام کرد کە، پس از مراجعە خانوادە عبداللە پور بە دادگاه انقلاب دادستان آنجا نبودە و معاون دادستان با لحنی ناشایست رو بە همسر هدایت گفتە است: ”مادام ادارە اطلاعات جواب شما را نمی دهد، پس در قبرستان سراغش را بگیرید.“

0 نظرات: