خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

اعتراف روحانی به شکست برجام؛ آمریکا باید توبه کند!

روحانی امروز طی سخنانی به شکست برجام اعتراف کرد و با بیان اینکه بازگشت تحریم ‌تسلیحاتی عواقبی خطرناک دارد، گفت: برای آمریکا دیگر برجام تمام شده است، مگر آنکه مجددا درخواست کنند و ما بپذیریم. آمریکا باید توبه کند!
روحانی ضمن اعتراف به شکست برجام، با لحنی تهدیدآمیز گفت: آنچه امروز آمریکاییها درباره تحریم تسلیحاتی بحث می‌کنند، باید بدانند جز لاینفک برجام است و اگر بنا باشد که این تحریم‌ها تحت هر شرایطی بازگردد، پاسخ ما پاراگراف آخر نامه‌ای است که من به سران ۴+۱ نوشتم. آن‌ها می‌دانند که چنین خطایی را مرتکب شوند چه عواقب وخیمی برای آن‌ها دارد.
روحانی همچنین به تشدید انزوای جمهوری اسلامی و خفگی اقتصادی اعتراف کرد و گفت: چند هفته به ۴+۱ مهلت دادیم که منافع ما را تأمین کنند. اما نکردند. ۲ماه مهلت دادیم، چند ماه مهلت دادیم و تا یک سال هم مهلت دادیم. اما نکردند. آمریکا بطورکامل از برجام عقب کشیده. ۴+۱ هم به میزان زیادی از برجام عقب کشیده. فشاری که در این دو سال به ما وارد شده، در تاریخ بی‌نظیر است.
روحانی گفت: راه عاقلانه این است که آمریکا به برجام برگردد و توبه کند و به ما غرامت بدهد ولی کسانی که امروز در آمریکا حاکم هستند چنین عقلی ندارند.
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی پبس تر تهدید کرده بود که اگر پرونده برجام به شورای امنیت برود پاسخ تهران قاطع خواهد بود.
به گفته ناظران، پاسخ احتمالی جمهوری اسلامی، خروج از پیمان ان پی تی است.
شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت جمهوری اسلامی نیز گفته: پیکر کم‌جان برجام در صورت تداوم تحریم‌های تسلیحاتی به مرگ ابدی خواهد رفت.
این در حالیست که حتی کشورهای ارو
پايی حامی برجام از جمله فرانسه هم می گویند رفع تحریم تسلیحاتی رژیم ایران پیامدهای اساسی برای امنیت و ثبات منطقه دارد.
به موجب قطعنامۀ ٢٢٣١ شورای امنیت، تحریم های سازمان ملل برای جلوگیری از فروش سلاح های متعارف به رژیم ایران در اکتبر آینده خاتمه می یابند. اما آمریکا خواستار تمدید این تحریم هاست و از سه کشور اروپایی فرانسه، بریتانیا و آلمان نیز خواسته است که تدابیر لازم را در این زمینه اتخاذ کنند.

چین و روسیه مدافع‌ ما نیستند

در همین باره داود هرمیداس باوند کارشناس و حقوقدان مسائل بین الملل در گفتگو با خبرآنلاین خواستار مذاکره جمهوری اسلامی با آمریکا شد و گفت: ایران برای آمریکا از اهمیت بسزایی برخوردار است. حتی کشورهایی مانند روسیه و چین که به طور لفظی موضع گیری و از ایران حمایت می کنند در عمل نمی توانند کاری انجام دهند.
وی افزود: در این راستا ایران نمی تواند انتظاراتش را با نگاه به شرق برآورده کند. کشورهای چین و روسیه اعلام کرده بودند که به تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد پایبند هستند ولی خارج از این چارچوب پایبند نیستند. با بررسی دقیق تر در می یابیم که این دو کشور از این شرایط به نحو احسن استفاده می کنند و به جای ارز کالا به ایران می دهند و یا با پول ملی خود کار می کنند. در نتیجه باید بپذیریم که چین و روسیه در جایگاهی نیستند که بتوانند تحریم های آمریکا علیه ایران را خنثی کنند. پس بنابراین تا زمانی که ایران مشکلش را با آمریکا حل نکند تحریم ها ادامه خواهند داشت.

0 نظرات: