خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

ترامپ بار دیگر سازمان جهانی بهداشت را به قطع دائمی بودجه تهدید کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا روز سه شنبه 19 ماه مه در ادامه انتقاد‌های قبلی خود از سازمان جهانی بهداشت، بار دیگر این سازمان را به قطع دائمی بودجه تهدید كرد.
ترامپ در پیامی توییتری به تیدروس ادهانوم مدیر سازمان جهانی بهداشت، تهدید کرد که در صورت عدم تعهد به اصلاحات واقعی و پیشرفت‌های اساسی در کار و عملکرد خود در مدت 30 روز، عضویت ایالات متحده در این سازمان را مورد تجدید نظر قرار خواهد داد.
ترامپ همچنین تأکید کرد که اگر سازمان نتواند استقلال خود را از چین اثبات کند، تعلیق بخشی از بودجه‌ این
سازمان که هم اکنون بطور موقت اعمال شده است، به صورت دائمی اعمال خواهد شد.
عروسکی در دست چین
بامداد روز سه شنبه ترامپ طی حمله شدیدی به این سازمان جهانی بهداشت آن را «عروسک چین» توصیف کرد. او تاکید کرد که به زودی تصمیم نهایی در مورد سرنوشت بودجه ایالات متحده برای این سازمان را خواهد گرفت. وی شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفت: «من از سازمان جهانی بهداشت راضی نیستم ، آنها یک عروسک در دست چین هستند».
رئیس جمهوری آمریكا در پاسخ به سؤالی درباره سرنوشت بودجه مالی آمریكا برای این سازمان كه ترامپ در اواسط ماه آوریل اعلام كرده بود قصد دارد آن را متوقف کند، پاسخ قطعی نداد و گفت: «ما به زودی تصمیمی خواهیم گرفت».
ایالات متحده آمریکا بزرگ‌ترین تامین کننده بودجه سازمان جهانی بهداشت است این کشور سالانه 450 میلیون دلار به سازمان جهانی بهداشت کمک می‌کند.
ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیشتر سازمان جهانی بهداشت را به وابستگی به چین و طرفداری از اقدامات پکن متهم کرده بود. او این سازمان را در اطلاع رسانی از خطر ویروس ناکام دانسته و به گفته او خیلی دیر در باره خطر ویروس هشدار داد.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز شنبه 17 ماه مه از احتمال تامین بخشی از بودجه سازمان جهانی بهداشت خبر داد ولی گفت، هنوز تصمیم نهایی در این خصوص اتخاذ نشده است.
دولت آمریکا ماه گذشته به دنبال انتقاد از نقش سازمان جهانی بهداشت در جریان شیوع ویروس کرونا کمک مالی خود به این نهاد سازمان ملل را به حالت تعلیق درآورد.
دونالد ترامپ در توییتی نوشته است که بر اساس یک طرح‌ در حال بررسی، آمریکا یک‌دهم مبلغ پیشین خود و برابر با سهم چین در تامین بودجه سازمان جهانی بهداشت مشارکت خواهد کرد.
رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرده است که هنوز تصمیم نهایی در این زمینه را اتخاذ نکرده است و تمامی کمک‌های ایالت متحده به سازمان جهانی بهداشت مسدود شده‌اند.

0 نظرات: