خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

نفتکش بسوی ونزوئلا؛


سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی امروز در نشست خبری خود در توضیح ارسال سوخت به ونزوئلا، "تجارت آزاد بین کشورهای مستقل" را "امری مشروع" دانست و گفت: «آمریکای ترامپ در حال برهم زدن نظم جهانی است و به دنبال آنارشیسم جهانی است.»
این سخنگو با اشاره به احضار سفیر سوئیس در ایران به عنوان حافظ منافع آمریکا و نامه ظریف به دبیرکل سازمان ملل درباره اعزام کشتی‌های جنگی آمریکایی به سواحل ونزوئلا، گفت: «امیدواریم [آمریکایی‌ها] دست به هیچ حماقتی در این زمینه نزنند ولی اگر اقدامی صورت دهند با واکنش جمهوری اسلامی مواجه خواهند شد.
پیش تر گزارش شده بود که آمریکا برای فشار بیشتر بر رژیم های تهران و کاراکاس و به منظور جلوگیری از ارسال سوخت از ایران به ونزوئلا، ناو جنگی به دریای کارائیب فرستاده است. این در حالی است که نفتکش‌های جمهوری اسلامی راهی این منطقه هستند تا سوخت پالایشگاهی به ونزوئلا صادر کنند.
پیش تر گفته شده بود که آمریکا در نظر دارد برای جلوگیری از صدور بنزین از ایران به ونزوئلا تدابیری اتخاذ کند.
یک مقام ارشد دولت آمریکا به خبرگزاری رویترز گفته بود: واشنگتن در حال بررسی اقدامات مناسب برای واکنش نشان دادن به انتقال بنزین توسط رژیم ایران به ونزوئلا است.
به گزارش رادیو فرانسه، مقامات آمریکایی توضیحی دربارۀ این اقدامات نداده اند، اما، تصریح کرده اند که مجموعه ای از گزینه ها به رئیس جمهوری آمریکا پیشنهاد شده است.
برخی منابع روز شنبه خبر دادند که نیروی دریایی آمریکا ۴ ناو جنگی را به منطقه کارائیب اعزام کرده است.
یک سایت نزدیک به سپاه پاسداران به اسم "نورنیوز" در واکنش به گزارش خبرگزاری رویترز، سیاست ترامپ را یک قمار سیاسی دانسته و گفته است: در صورتی که آمریکا مشابه دزدان دریایی قصد ایجاد ناامنی در آبراه های بین‌المللی را داشته باشد، دست به ریسکی خطرناک زده که به طور قطع بدون واکنش نخواهد ماند.

واکنش آمریکا به انتقال طلاهای دزدی ونزوئلا به ایران

وزیر خارجه آمریکا در توئیتی نوشت: اراذل و اوباش مادورو (رئیس‌جمهوری ونزوئلا ) ۹ تن شمش طلا را غارت کرده و برای رژیم ایران فرستادند. بزرگترین دزدهای جهان در حال شراکت با بزرگترین رژیم حامی تروریسم در جهان هستند. بزرگترین قربانیان مردم ونزوئلا و ایران هستند.
به گزارش صدای آمریکا، خبرگزاری بلومبرگ پیش تر گزارش کرده بود که دولت ونزوئلا برای پرداخت هزینه های تعمیر تاسیسات نفتی خود معادل حدود ۵۰۰ میلیون دلار به رژیم ایران شمش طلا داده است.
این گزارش می گوید هواپیماهایی از شرکت ماهان که در تحریم آمریکا است در ماه آوریل ۹ تن طلا را از ونزوئلا به ایران منتقل کرده‌اند.
گزارش شده که رژیم ایران به تعمیر پالایشگاه های ونزوئلا کمک کرده است و انتقال این شمش های طلا موجب شده ذخایر خارجی ونزوئلا، که به شدت به پول نیاز دارد، با یک افت ناگهانی رو‌به‌رو شود.

پروازهای مشکوک ماهان ایر باید متوقف شود

وزیر خارجه آمریکا با
درخواست از کشورها برای بستن حریم هوایی خود به روی پروازهای شرکت هواپیمایی وابسته به سپاه پاسداران گفت: این همان شرکت هواپیمایی تروریستی است که رژیم ایران با آن سلاح و نیرو به ‌خاورمیانه ارسال می‌کرد.
مایک پامپئو با متهم کردن شرکت هواپیمایی ماهان ایر به تحویل محموله‌های نامعلوم به حکومت ونزوئلا گفت پروازهای این شرکت باید متوقف شوند.
وزیر خارجه آمریکا گفت: این پروازها باید متوقف شوند کشورها باید همان‌طور که پروازهای این شرکت را از حق فرود منع کرده‌اند باید آسمان خود را نیز به روی آن ببندند.

0 نظرات: