خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

طاعون چینی؛ واکنش دولت پکن و اروپا به تهدید ترامپ

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به تهدید آمریکا مبنی بر قطع رابطه با چین بر سر بحران ویروس چینی کرونا به یورونیوز گفت: از جدل بین چین و آمریکا بر سر منشاء ویروس کرونا آگاهی
م. ما باید منشاء این ویروس را کشف کنیم تا از یک اپیدمی دیگر جلوگیری شود.
این مقام اروپايی در پاسخ به این سئوال که آیا فکر می کنید چین اجازه تحقیقات مستقل در مورد منشاء این ویروس را بدهد، گفت: منفعت همگان در این است که عوامل موثر [در شیوع ویروس] را دریابیم. منفعت همه در این است که از نظر علمی آن را کشف کنیم تا از یک همه گیری دیگر در سطح جهان جلوگیری شود. این مساله تبدیل به مجادله شده است و رابطه بین چین و آمریکا را زهرآلود خواهد کرد.
از سوی دیگر دولت چین امروز جمعه از آمریکا خواست همکاری‌ برای مبارزه با شیوع کرونا را تقویت کند. این درخواست پس از آن مطرح شد که ترامپ، پکن را تهدید به قطع روابط دوجانبه کرد.
سخنگوی وزارت خارجه چین خواستار دیدار مقامات دو کشور شد و گفت: حفظ و توسعه روابط چین و آمریکا برای حفظ صلح و ثبات جهانی ضروریست.
در هفته‌های اخیر روابط میان دو اقتصاد برتر جهان بار دیگر رو به وخامت نهاده که مهمترین علت آن شیوع ویروس کرونا است. این ویروس تا کنون منجر به مرگ بیش از ۳۰۰ هزار نفر شده است که بخش بزرگی از قربانیان یعنی حدود ۸۷ هزار نفر از آنها ساکن آمریکا بودند.
بر همین اساس رئیس جمهور آمریکا، چین را عامل شیوع جهانی این ویروس می‌داند و حتی آن را طاعون چینی خوانده است.

تهدید بی سابقه آمریکا علیه چین

رئیس جمهور آمریکا، که از هفته‌ها پیش چین را به دلیل نقش این کشور در شیوع ویروس کرونا مورد انتقاد قرار می‌دهد، این بار به قطع مناسبات تجاری تهدید کرد. ترامپ که با شبکۀ «فاکس بیزینس» سخن می‌گفت از رفتار مقامات چین و بویژه همتای خود ابراز دلسردی کرد و با اشاره به توافق اخیر تجاری میان دو کشور و ستایش از آن، گفت با توجه به شیوع ایپدمی دیگر در همان موقعیت قرار نداریم.
رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به پرسشی، بسیار روشن تر، از امکان قطع روابط با چین سخن گفت.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، رییس جمهور آمریکا به دلیل اینکه چین را عامل شیوع بیماری کرونا می‌داند، از گفتگو با همتای چینی خود خودداری کرده ‌است.
بنا براین گزارش، ترامپ بار دیگر چین را به خاطر عملکردش در مقابله با شیوع ویروس کرونا محکوم و تهدید کرد که به روابطش با این کشور پایان می دهد.
لیندسی گراهام، سناتور ارشد جمهوری‌خواه سنای آمریکا، پیش تر طرحی را پیشنهاد داده بود که بر اساس آن رئیس‌جمهور آمریکا مجاز خواهد بود چین را در صورتی که درباره چگونگی شیوع ویروس کرونا پاسخگویی کافی نداشته باشد، تحریم کند.
رئیس جمهور آمریکا روز پنج شنبه در واکنش به این درخواست گفت: کارهای زیادی است که می توان انجام داد. می توانیم کل روابطمان را قطع کنیم. رئیس
ترامپ در پاسخ به این سوال که اگر دست به این کار بزنید چه اتفاقی خواهد افتاد گفت:۵۰۰ میلیارد دلار ذخیره خواهیم کرد.
ظاهرا اشاره رئیس جمهور آمریکا به کسری بسیار زیاد این کشور درتجارت دو جانبه با چین است.
آمریکا پیش از این چین را عامل انتشار ویروس کرونا دانسته و خواستار در نظر گرفتن پرداخت غرامت به خاطر خسارات ناشی از شیوع کرونا از سوی این کشور شده بود.

نگرانی چین از احتمال درگیری نظامی با آمریکا

به گزارش سی ان ان، رسانه‌های چینی پس از اتهامات مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که گفت ویروس کرونا از آزمایشگاهی در ووهان به بیرون سرایت کرده است، او را "شیطان" خواندند.
در همین حال خبرگزاری رویترز از نگرانی چین نسبت به وقوع درگیری نظامی با آمریکا به دلیل ویروس کرونا خبر داد.
به گزارش این خبرگزاری، اخیرا منبابع تحقیقاتی با هدف اطلاع رسانی به دولت چین هشدار دادند که پکن با افزایش انتقادات به دلیل شیوع ویروس کرونا مواجه شده و این اختلافات در نهایت می‌تواند به درگیری با آمریکا منجر شود.
این گزارش که به وزارت امنیت داخلی چین و مقامات ارشد پکن از جمله رئیس جمهوری این کشور ارائه شده اینگونه نتیجه گیری کرده که احساسات ضد چینی در عرصه بین الملل در بالاترین سطح خود بعد از سرکوب میدان تیانانمن در سال ۱۹۸۹ قرار دارد.
در نتیجه این گزارش آمده که پکن پس از شیوع ویروس کرونا با موجی از احساسات ضدچینی به رهبری آمریکا مواجه است و باید خود را برای بدترین سناریوی ممکن که درگیری نظامی بین دو قدرت جهانی است آماده کند.
این گزارش توسط انستیتو روابط بین الملل چین، اندیشکده وابسته به وزارت امنیت داخلی چین که یکی از نهاد‌های اطلاعاتی ارشد چین است، تهیه شده است.

مخاطراتی که پس از کرونا دامن چین را خواهد گرفت

یکی از صاحب نظران با تجربه چین در زمینه نفت و انرژی، نسبت به پیامدها و مخاطراتی که پس از کرونا دامن چین را می گیرد، هشدار داد.
«فو چنگ یو» رییس سابق شرکت نفت فلات قاره چین و از صاحب نظران این حوزه روز شنبه در گفت و گو با مجله «سایجینگ» گفته است پس از پایان کرونا، خصومت ها علیه پکن تشدید خواهد شد غیر از بحران اقتصادی و رکود در سراسر دنیا، مشکل دیگر اینجا است که آمریکا در تلاش است با استفاده از این شرایط، از خیزش اقتصادی چین جلوگیری کند.
غول صنعت نفت چین هم همزمان هشدار داده است که دنیا خصومت بیشتری به چین نشان می دهد و پس از کرونا شرایط سیاسی و ژئوپلتیک تغییر خواهد کرد و اوضاع مطلوب نیست.
رییس سابق شرکت نفت فلات قاره چین که قبل از این ریاست شرکت نفتی ساینوپک را نیزبرعهده داشته است به رویدادهای غیرمنتظره و آسیب زننده که از آن به عنوان "قوی سیاه" یاد می شود اشاره کرد و اقدامات آمریکا ضد چین را نیز مورد توجه قرار داد.
وی تاکید کرد آمریکا پس از این قضایا، بی تردید و بدون هیچ ملاحظه ای به دنبال سرکوب اقتصاد، تجارت و فناوری چین خواهد بود و تلاش می کند تا محیط بین المللی را برای چین نامساعد کند.
او با اشاره به اینکه محیط خارجی برای بقای چین پس از کرونا سخت تر خواهد شد، گفت: ما نشانه هایی از شکل گیری دسیسه ها را می بینیم.
این مقام نفتی چین که دیدگاه های او به دلیل تجربیات بالایی که دارد در چین بسیار با اهمیت دنبال می شود، بر این باور است که محیط بین المللی علیه چین تشدید خواهد شد و چین باید خود را برای بدترین ها آماده کند.

چین سانسور درباره ویروس کرونا را افزایش داد

در حالی که چین به ارائه آمار نادرست درباره شیوع ویروس کرونا و همچنین بی‌مسئولیتی در زمینه جلوگیری و مهار این ویروس متهم شده، مقامات این کشور محدودیت‌های تازه‌ای را برای انتشار تحقیقات دانشگاهی درباره منشا ویروس کرونا وضع کردند.
شبکه خبری سی‌ان‌ان، بر اساس یک دستور دولت مرکزی پکن و همچنین نظر دو استاد دانشگاه چین که پس از انتشار از روی اینترنت حذف شد، گزارش داده از این پس، همه مقالات دانشگاهی درباره کرونا پیش از انتشار، نیازمند بررسی دوباره از سوی دولت چین است.
یک پژوهشگر علوم پزشکی در هنگ‌کنگ که با محققان چینی بر روی یک تحقیق بالینی درباره بیماران مبتلا به ویروس کرونا برای یک نشریه بین‌المللی پزشکی همکاری می‌کرد، اعلام کرد که پیشتر در ماه فوریه، چنین بررسی مجددی وجود نداشت.
به نظر می‌رسد که اعمال چنین محدودیتی، تازه‌ترین تلاش دولت چین برای کنترل تحقیقات درباره منشا ویروس کرونا است که برای اولین بار در چین ظاهر شد و تاکنون جان بیش از ۱۱۵ هزار نفر در جهان را گرفته است.

0 نظرات: