خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

وام یک میلیونیِ ما و کمک بزرگ بریتانیا

سطح حمایت دولت‌ها از مردم در ایام کرونا تفاوت چشمگیری با هم دارد، در ایران برای حمایت از نیازمندان در قرنطینه مانده و بدون درآمد، وام یک میلیون تومانی می‌دهند، چیزی حدود یک‌
سوم درآمد ماهیانه یک کارگر، در بریتانیا برای حمایت از خانواده‌های کادر درمان داغدار ۶۰هزار پوند کمک می‌کنند، اگر درآمد یک پرستار در بریتانیا را حدود ۵۰۰۰ دلار تصور کنیم، می‌شود نزدیک به ۱۲ برابر حقوق ماهیانه‌اش، البته با این تبصره که جامعه مورد حمایت در ایران قشر وسیع و چند میلیونی‌ست و جامعه کادر درمان محدود و نهایتا چند هزار نفری‌ست.
پرداخت وام یک‌میلیونی به خانوارهای یارانه‌بگیر یکی از برنامه‌های حمایتی دولت روحانی در شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور بود.
یورو نیوز گزارش داد: بریتانیا ۶۰ هزار پوند به هر کدام از خانواده‌های کارکنان سرویس سلامت همگانی این کشور که قربانی بیماری کووید ۱۹ شده‌اند،‌ می‌پردازد.
وزیر بهداشت بریتانیا با اعلام این مطلب همچنین از اجرای طرحی موسوم به «بیمه عمر» برای کارکنان سرویس سلامت همگانی موسوم به ان چ اس (NHS) خبر داد که کلیه پرسنل درمانی فعال در صف مقدم مبارزه با بیماری‌ها از جمله کادر پزشکی را شامل می‌شود.
بر این اساس و طبق تایید وزارت بهداشت بریتانیا خانواده‌های کارکنان NHS که در پی ابتلا به بیماری کووید ۱۹ جان باخته‌اند مبلغ ۶۰ هزار پوند (حدود ۶۹ هزار یورو) دریافت خواهند کرد.
تاکنون ۸۲ کارمند سرویس سلامت همگانی بریتانیا و ۱۶ فرد فعال در بخش خدمات بیمارستانی و درمانی این کشور به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.
مت هنکاک،‌ وزیر بهداشت بریتانیا می‌گوید این افراد زندگی خود را برای مراقبت از دیگران به خطر انداخته و جان خود را در همین راه از دست داده‌اند. وی تاکید دارد که به شخصه عمیقا احساس می‌کند که وظیقه دارد مراقب عزیزان و بستگان این افراد باشد.
یک مرد دیپلمه در انگلیس حدود ۳۰هزار پوند درآمد سالانه دارد که اگر تقسیم بر ۱۲ ماه سال شود درآمد ماهیانه او مشخص خواهد شد. یعنی ۶۰ هزار پوندی که دولت انگلیس به خانواده‌های کارکنان سرویس سلامت همگانی این کشور پرداخت می‌کند چندین برابر درآمد ماهیانه یک کارگر در انگلیس است.
اما یک میلیون تومانی که دولت روحانی در قالب تسهیلات برای جبران اثرات اقتصادی ناشی از کرونا به ایرانی‌ها پرداخت کرده است نزدیک به یک سوم حقوق کارگران ایرانی است! که بیانگیر یک شکاف عمیق در حمایت دولت‌ها از شهروندان در برابر خسارات مالی از کروناست.

0 نظرات: