خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

حساسیت دولت چین در مورد همکاری سپاه با "هواوی"

شرکت هوآوی چین متهم به همکاری با حکومت ایران در سرکوب اعتراضات مردم
بنا به گزارشها، پنج کارمند شرکت "هواوی" پس از چت خصوصی درباره ایران در چین بازداشت شدند. نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از دو ت
ن از افراد بازداشت شده نوشته است که یکی از آن‌ها ۸ ماه و دیگری ۳ ماه زندانی بوده است.
به گفته این منبع، این افراد در یک گروه "وی چت" درباره موضوعی با هم چت می‌کرده‌اند و یکی از آن‌ها نوشته ‌است: «این که هووای به ایران فروش داشته را می‌توانم ثابت کنم.
به نوشته نیویورک تایمز، ماموران چینی از آن‌ها در باره علت علاقه‌شان به "رسانه‌های بیگانه" پرسیده‌اند.
بازداشت این پنج نفر دو هفته پس از بازداشت منگ وانژو، مدیر مالی و دختر بنیانگذار شرکت "هواوی" در کانادا به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه رژیم ایران صورت گرفته است.
شرکت هوآوی همچنین متهم است که در جریان اعتراضات سال ۱۳۸۸ به حکومت ایران برای سرکوب مردم کمک کرده است.
خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی گفته بود: اتهام‌ها و پرونده‌های موجود در آمریکا علیه رئیس امور مالی شرکت هوآوی که در کانادا بازداشت شده، متمرکز بر روابط مشکوک این شرکت و دو شرکت گمنام است، از جمله یک شرکت فروشنده تجهیزات مخابراتی که در تهران فعال بود.
جمهوری اسلامی به مدد تجهیزات دریافت کرده از سوی شرکت هوآوی از سال ۸۸ تا امروز معترضان را شناسایی و بازداشت می‌کند. شرکت هوآوی متهم به جاسوسی به نفع نهادهای اطلاعاتی حکومت چین نیز هست.

مخاطراتی که پس از کرونا دامن چین را خواهد گرفت

یکی از صاحب نظران با تجربه چین در زمینه نفت و انرژی، نسبت به پیامدها و مخاطراتی که پس از کرونا دامن چین را می گیرد، هشدار داد.
«فو چنگ یو» رییس سابق شرکت نفت فلات قاره چین و از صاحب نظران این حوزه روز شنبه در گفت و گو با مجله «سایجینگ» گفته است پس از پایان کرونا، خصومت ها علیه پکن تشدید خواهد شد غیر از بحران اقتصادی و رکود در سراسر دنیا، مشکل دیگر اینجا است که آمریکا در تلاش است با استفاده از این شرایط، از خیزش اقتصادی چین جلوگیری کند.
غول صنعت نفت چین هم همزمان هشدار داده است که دنیا خصومت بیشتری به چین نشان می دهد و پس از کرونا شرایط سیاسی و ژئوپلتیک تغییر خواهد کرد و اوضاع مطلوب نیست.
رییس سابق شرکت نفت فلات قاره چین که قبل از این ریاست شرکت نفتی ساینوپک را نیزبرعهده داشته است به رویدادهای غیرمنتظره و آسیب زننده که از آن به عنوان "قوی سیاه" یاد می شود اشاره کرد و اقدامات آمریکا ضد چین را نیز مورد توجه قرار داد.
وی تاکید کرد آمریکا پس از این قضایا، بی تردید و بدون هیچ ملاحظه ای به دنبال سرکوب اقتصاد، تجارت و فناوری چین خواهد بود و تلاش می کند تا محیط بین المللی را برای چین نامساعد کند.
او با اشاره به اینکه محیط خارجی برای بقای چین پس از کرونا سخت تر خواهد شد، گفت: ما نشانه هایی از شکل گیری دسیسه ها را می بینیم.
این مقام نفتی چین که دیدگاه های او به دلیل تجربیات بالایی که دارد در چین بسیار با اهمیت دنبال می شود، بر این باور است که محیط بین المللی علیه چین تشدید خواهد شد و چین باید خود را برای بدترین ها آماده کند.

چین سانسور درباره ویروس کرونا را افزایش داد

در حالی که چین به ارائه آمار نادرست درباره شیوع ویروس کرونا و همچنین بی‌مسئولیتی در زمینه جلوگیری و مهار این ویروس متهم شده، مقامات این کشور محدودیت‌های تازه‌ای را برای انتشار تحقیقات دانشگاهی درباره منشا ویروس کرونا وضع کردند.
شبکه خبری سی‌ان‌ان، بر اساس یک دستور دولت مرکزی پکن و همچنین نظر دو استاد دانشگاه چین که پس از انتشار از روی اینترنت حذف شد، گزارش داده از این پس، همه مقالات دانشگاهی درباره کرونا پیش از انتشار، نیازمند بررسی دوباره از سوی دولت چین است.
یک پژوهشگر علوم پزشکی در هنگ‌کنگ که با محققان چینی بر روی یک تحقیق بالینی درباره بیماران مبتلا به ویروس کرونا برای یک نشریه بین‌المللی پزشکی همکاری می‌کرد، اعلام کرد که پیشتر در ماه فوریه، چنین بررسی مجددی وجود نداشت.
به نظر می‌رسد که اعمال چنین محدودیتی، تازه‌ترین تلاش دولت چین برای کنترل تحقیقات درباره منشا ویروس کرونا است که برای اولین بار در چین ظاهر شد و تاکنون جان بیش از ۱۱۵ هزار نفر در جهان را گرفته است.

0 نظرات: