خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

قیمت بنزین در ونزوئلای مادورو ۴۰۰ برابر شد!

در روز‌هایی که همه هنوز در شوک منفی شدن قیمت نفت و چرایی این اتفاق هستند که بر بهای فرآورده‌های نفتی مانند بنزین نیز تاثیر مستقیم دارد، کشوری در آمریکای لاتین در حال تجربه روندی متفاوت است. ونزوئلا که سال‌ها با تثبیت دستوری قیمت بنزین نزدیک به صفر دلار برای هر لیتر عنوان ارزان‌ترین کشور را یدک می‌کشید، حالا به گران‌ترین کشور در این حوزه تبدیل شده است.
به گزارش دنیای اقتصاد به نقل از خبرگزاری رویترز، افزایش شدید قیمت بنزین در ونزوئلا به علت کمبود این سوخت در این کشور اتفاق افتاده و کمبود بنزین ناشی از عوامل متعدد است. مهم‌ترین این عوامل تحریم آمریکا علیه صادرات و واردات سوخت این کشور بوده که عملا دریافت بنزین را از خارج مرز‌ها متوقف کرده است. اگرچه خبر‌هایی مبنی بر واردات یک محموله بنزین از مبدأ ترینیداد و توباگو به این کشور به گوش می‌رسد. با وجود این، ونزوئلا بزرگ‌ترین ذخایر نفت خام دنیا را در اختیار دارد که این را به ذهن متبادر می‌کند که تولید بنزین می‌تواند راه حلی برای این بحران باشد. اما پالایشگاه‌های این کشور که یکی از آن‌ها از بزرگ‌ترین مجتمع‌های پالایشگاهی نیمکره غربی دنیاست، با کمبود قطعات برای تعمیر خرابی‌ها و مواد اولیه برای تولید بنزین مواجه هستند.
رویترز نوشت: در شرایطی که بهای جهانی نفت و مشتقات آن در نازل‌ترین سطوح خود به سر می‌برد، قیمت بنزین در ونزوئلا به اوج رسیده است. هرچند نرخ دولتی بنزین در این کشور به یک سنت هم نمی‌رسد، اما در نبود عرضه، مردم مجبور به خرید آن در بازار سیاه هستند؛ جایی که قیمت‌ها تا ۴ دلار، یعنی بیش از ۴۰۰ برابر قیمت یارانه‌ای نیز می‌رسد. این وضعیت نتیجه تحریم‌های آمریکا و سیاست‌های غلط مربوط به یارانه‌های کور است. کاراکاس که سال‌ها جایگاه ارزان‌ترین قیمت بنزین جهان را یدک می‌کشید، اکنون یکی از گران‌ترین بنزین‌های جهان را به شهروندان عرضه می‌کند.

0 نظرات: