خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

منبع آمریکايی: نور خورشید ویروس کرونا را می‌ کشد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از مشاوران دولت آمریکا گزارش داده، نور مستقیم خورشید ظاهرا باعث مرگ سریع ویروس کرونا می‌شود.
به گفته ویلیام برایان، مشاور
علمی و فناوری دولت آمریکا، دانشمندان در آزمایش‌های خود مشاهده کرده‌اند که اشعه فرابنفش ظاهرا ویروس جدید کرونا را نسبتا سریع می‌کشد.
او افزود، تأثیر کشنده احتمالی اشعه فرابنفش بر ویروس جدید کرونا هم در چارچوب پخش این ویروس در هوا و هم بر روی اجسام آلوده مشاهده شده است.
اظهارات مشاور علمی دولت آمریکا امید بر اینکه شیوع ویروس جدید کرونا در ماه‌های گرم تابستان کاهش خواهد یافت را تقویت کرده است.
به گفته برایان آزمایش‌‌های دانشمندان و پژوهشگران آمریکایی در مرکز ملی تجزیه و تحلیل دفاع بیولوژیکی در ایالت مریلند انجام گرفته است. او افزود که نتایج این آزمایش‌ها هنوز منتشر نشده و باید هنوز مورد ارزیابی دیگر دانشمندان قرار گیرد.
یکی از پرسش‌های کلیدی که در این ارتباط مطرح شده، شدت و طول موجی است که در این آزمایش به کار رفته و قابل مقایسه با شرایط نوری در ماه‌های تابستان است.

آزمایش واکسن‌‌ "کرونا" بر روی انسان در انگلیس

دانشمندان بریتانیایی واکسن ویروس‌کرونا را که می‌تواند به طور بالقوه به درمان کووید-۱۹، بیماری ناشی از این ویروس مرگبار بیانجامد، همین هفته آزمایش می‌کنند.
مت هنکاک، وزیر بهداشت و مراقبت‌های اجتماعی بریتانیا با اعلام این خبر گفت آزمایش این واکسن به نام ChAdOx1 nCoV-19 بر روی انسان، همزمان با ده‌ها آزمایش دیگر در دیگر کشورهای جهان، از روز پنجشنبه ۲۳ آوریل آغاز می‌شود.
وزیر بهداشت بریتانیا می‌گوید واکسن ChAdOx1 nCoV-19 توسط دانشمندان دانشگاه آکسفورد ساخته شده و بر اساس گزارش‌های اولیه میزان کارآیی و موفقیت ۸۰ درصدی دارد.
این واکسن با مهندسی ژنتیک برای حمل ویروس بیماری کووید-۱۹ با استفاده از ویروس رشد یافته در بدن شامپانزه ساخته شده است. آقای هنکاک در کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد که نتایج عملی این واکسن که ساخت آن در شرایط عادی و رساندن آن به مرحله فعلی سال‌ها طول می‌برد، هنوز «نامشخص» است.
وزیر بهداشت بریتانیا افزود: «ما همزمان روی تولید سرمایه‌گذاری می‌کنیم تا اگر هر یک از این واکسن‌ها جواب داد، بتوانیم در اسرع وقت آن را در اختیار مردم بریتانیا قرار دهیم.»
بیش از ۳۰ شرکت در سراسر جهان در حال حاضر مشغول ساخت واکسن برای درمان بیماری کوووید-۱۹ هستند، بیماری‌ای که جان ده‌ها هزار نفر را در گوشه و کنار جهان گرفته است.

محققان: سه نوع مختلف ویروس کرونا شناسایی شد

محققان دانشگاه کمبریج پیشینه‌ی ژنتیکی ابتلا به ویروس کرونا را از دسامبر تا مارس مورد بررسی قرار داده‌اند و سه نوع مختلف اما بسیار نزدیک به هم از این ویروس کرونا را شناسایی کرده‌اند.
یافته‌های این محققان که در مقاله‌ای در ژورنال PNAS منتشر شده است، نشان می‌دهد سه گونه‌ مختلف کرونا در جهان عبارتند از:
نوع (A) که نزدیک‌ترین نوع به گونه یافت شده در خفاش‌ها و مورچه‌خوارهای پولک‌دار است و دو زیرشاخه دارد. یکی از زیرشاخه‌های آن مروبط به شهر ووهان بوده و دیگری در ایالات متحده و استرالیا رایج است. نوع (B) که از نوع A منشاء گرفته و در ووهان شایع‌ترین بوده است.
نوع (C) در اصطلاح «دختر» نوع B است و از طریق سنگاپور در اروپا پخش شده است.

دیلی میل گزارش داد، ایالات متحده آمریکا گونه‌ای از این ویروس را از چین وارد کرده است. بررسی گونه‌های مختلف این ویروس نشان داد که نوع A - ویروس اصلی که از خفاش‌ها و مورچه‌خوارهای پولک‌دار به انسان منتقل شد- شایع‌ترین نوع در چین نیست. در عوض، نخستین ابتلای این همه‌گیری بیشتر مرتبط به نوع B بوده که از کریسمس به این سو شیوع داشته است.
نتایج کار محققان نشان داد که نوع A ویروس کرونا بیشترین شیوع را در استرالیا و ایالات متحده آمریکا داشته است که بیش از ۴۰۰ هزار مورد ابتلا به آن ثبت شده است. دوسوم نمونه‌های آمریکا ویروس نوع A بوده‌اند اما این نمونه‌ها بیشتر از غرب آمریکا بوده‌اند، نه نیویورک.
دکتر پیتر فارستر و تیم او دریافته‌اند که انگلیس بیشتر شاهد شیوع ویروس نوع B بوده است؛ به طوری که سه‌چهارم نمونه‌ها در این کشور از این نوع است. این نوع در سوییس، آلمان، فرانسه، بلژیک و هلند نیز بیشتر رایج است. نوع C یکی از گونه‌های دیگر این ویروس است که منشاء آن نوع B بوده و از طریق سنگاپور در اروپا پخش شده است.
دانشمندان بر این باورند که این ویروس به منظور غلبه بر مقاومت به وجود آمده در سیستم ایمنی بدن افراد در جوامع مختلف، به طور مستمر در حال جهش است. مطالعه محققان دانشگاه کمبریج به این یافته عجیب رسیده که نوع A ویروس در غرب آمریکا بیشتر شیوع پیدا کرده که از نوع شایع‌تر در چین، یعنی نوع B نیست. با این حال هر دو گونه در ماه ژانویه، زمانی که آمریکا نخستین مورد ابتلا را پیدا کرد، وجود داشته است. محققان دانشگاه کمبریج تصریح کرده‌اند که مطالعه آنان محدود است و نمی‌توان از آن به نتیجه‌گیری‌های متقن رسید.

ادامه تلاش ها برای کشف داروی ضد ویروس کرونا

محققان استرالیایی: داروی کشف کردیم که می تواند ظرف 48 ساعت ویروس کرونا را نابود کند محققان استرالیایی: داروی کشف کردیم که می تواند ظرف 48 ساعت ویروس کرونا را نابود کند
محققان استرالیا دریافتند که ایورمکتین، یک داروی ضد پلاسما که مدتهاست در پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد اما ابن دارو می تواند رشد SARS-CoV-2 در سلول ها را متوقف کند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از گزارش ژورنال Antiviral Research ، دوز واحد این دارو می تواند RNA ویروسی را در 48 ساعت از بدن خارج کرده و مقدار این ویروس را در بدن در 24 ساعت بطور چشمگیری کاهش دهد.
این دارو اکنون در درمان ویروس ها از جمله اچ آی وی و ویروس زیکا، آنفولانزا و تب دانگو مؤثر شناخته شده است.
تاکنون آزمایشات فقط در لوله های آزمایش انجام شده است و اکنون برای تعیین دوز مؤثر، انجام آزمایشات بر روی انسان لازم است. اکنون دانشمندان به دنبال بودجه برای ادامه تحقیقات هستند. پس از آزمایشات بالینی، مشخص خواهد شد که آیا این دارو می تواند برای درمان کرونا ویروس توصیه شود یا خیر.

تأثیر واکسن سِل بر روند بیماری کرونا

محققان معتقدند که واکسن سِل شاید بتواند سیستم ایمنی بدن را در مقابل ویروس کرونا به واکنش قوی‌تری وادار کند.
به گزارش نشریه «آیریش تایمز»، گروهی از متخصصان اپیدمی از دانشگاه تگزاس آمریکا به این نتیجه رسیدند که درصد افراد مبتلا به کروناویروس در کشورهایی که واکسیناسیون «سل» اجرا می‌شود، کمتر است.
با مقایسه نتایج تحقیقات، مشخص شد که طی 15 روز تعداد ابتلا به بیماری کرونا 38 در یک میلیون در کشورهای واکسینه شده «ب ث ژ» است، درحالی که در صورت عدم اجرای این برنامه، تعداد مبتلایان 358 نفر در یک میلیون می‌باشد.
واکسن سل می‌تواند اثر مشابهی مقابل ویروس کرونا داشته باشد یعنی به کاهش خطر ابتلا کمک می‌کند و یا شدت علائم فرد مبتلا را کاهش می‌دهد. این فرضیه و اختلاف جدی میان شمار قربانیان کووید-19 در اسپانیا و پرتغال را نشان می دهد.
تعدادی به این نتیجه رسیدند که «احتمالا تزریق اجباری واکسن سل در پرتغال و نبود چنین اجباری در اسپانیا، عامل تفاوت چشمگیر مرگ و میر در این دو کشور است.
اسپانیا با حدود 11هزار مرگ و میر، یکی از بزرگ‌ترین قربانیان ویروس کرونا در جهان است در حالیکه همین بیماری در کشور همسایه، پرتغال، تنها جان 200 نفر را گرفته است.

چطور علائم خفیف کرونا ناگهان شدید می‌شود؟

پزشکانی که مراقبت از بیماران کووید-۱۹ را به عهده دارند، یافته‌ نگران‌کننده‌ای را گزارش می‌کنند: شدت گرفتن ناگهانی علائم در بیماری که قبلا دچار علائم خفیفی بود.
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از وب‌ام‌دی پزشکانی که در بخش‌های اورژانس در بیمارستان‌های آمریکا با بیماران مبتلا به عفونت ویروس کرونا سروکار دارند، می‌گویند بیمارانی با «علائم خفیف» مراجعه می‌کنند که قابل درمان در خانه است، اما یکی دو روز بعد این بیماران به بخش اورژانس باز می‌گردند در حالیکه حالشان بسیار بدتر شده است. یک پزشک اورژانس این روند را این چنین توصیف می‌کند: «بیماری ابتدا سیر کندی دارد و علائم بیمار خفیف است، بعد ناگهان بیمار به شدت بیمار می‌شود و از پا می‌افتد. دیدن چنین روندی واقعا ترسناک است.» برخی از بیماران تجربه مشابهی را توصیف می‌کنند. این بیماران ممکن است برای چند روز علائم خفیفی مانند سرفه، خسنگی و درد عضلانی داشته باشند، بعد ناگهان دچار تنگ نفس شدید می‌شوند و تقریبا پر کردن ریه‌هایشان با هوا ناممکن می‌شود. پزشکان همچنین گزارش می‌کنند که برخی از بیماران پس از حدود یک هفته از شروع علائم خفیف بیماری احساس می‌کنند کمی بهتر شده‌اند، بعد در طول یکی دو روز علائمشان باز می‌گردد و شدت پیدا می‌کنند و نیاز به بستری در بیمارستان برای دریافت اکسیژن با غلظت بالا و لوله‌گذاری تنفسی برای اتصال به دستگاه تنفس مصنوعی پیدا می‌کنند.

طیف علائم بیماران کووید-۱۹ به چه شکل است؟
بر اساس داده‌های فعلی به نظر می‌رسد که حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد بیماران مبتلا به کووید-۱۹ بی‌علامت یا «در مرحله پیش از بروز علائم» باشند و خبری از دچار بودن‌شان به بیماری ندارند. حدود ۸۰ درصد بیماران علائم خفیف تا بیماری متوسط پیدا می‌کند و در همین مرحله باقی می‌مانند. اما حدود ۱۶ درصد بیماران حالشان بدتر می‌شود و در ادامه این روند دچار بیماری وخیم‌تر می‌شوند. با توجه به گزارش‌های فعلی در بیماران کووید-۱۹ علائم خفیف بیماری به صورتی شبیه به سرماخوردگی بروز می‌کند، آبریزش بینی، سرفه، گلودرد. در موارد بیماری خفیف تا متوسط بیماری بیشتر شبیه آنفلوانزا یا «ذات‌الریه سرپایی» می‌شود: فرد برای روزها دچار سرفه خشک و شدید، تب و تنگ نفس می‌شود و چند هفته طول می‌کشد تا بهبود یابد و بالقوه ممکن است نیاز به مراقبت در بیمارستان داشته باشد. بالاخره در موارد شدید- بحرانی بیماری فرد دچار تنگ نفس شدید، عطش هوا و سرفه شدید می‌شود و نیاز به بسترش شدن در بیمارستان، اکسیژن‌درمانی، انتقال به بخش مراقبت‌های ویژه، اتصال به دستگاه تنفسی مصنوعی پیدا می‌کندن و در خطر بالای مرگ ناشی از بیماری قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که اکنون می‌دانیم علائم احتمالی بیماران فقط به تب، سرفه یا تنگ نفس محدود نمی‌شود و ممکن است شامل: سردرد، آبریزش بینی، گلودرد، ضعف، خستگی، درد عضانی، تهوع، دل‌آشوبه، استفراغ، اسهال، از دست رفتن حس بویایی و چشایی و قرمزی چشم‌ها هم باشد.

چه کسانی در معرض خطر پیشرفت بیماری هستند؟
پاسخ کوتاه این است که نمی‌دانیم. هنوز نمی‌دانیم چه کسانی دچار بدتر شدن ناگهانی بیماری می‌شوند و حالشان وخیم می‌شود. چنین روندی هم در افراد در دهه‌های ۲۰ تا ۴۰ زندگی دیده است و هم در افراد در سنین بالاتر. این بدتر شدن ناگهانی هم در افراد دچار بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری قلبی و ریوی دیده می‌شود، هم در افرادی که پیش از ابتلا به کووید-۱۹ کاملا سالم بوده‌اند.

بر اساس آنچه پزشکان خط مقدم گزارش می‌کنند اغلب بیماران دارای بیماری خفیف در روز سوم تا پنجم بیماری علامت‌دار می‌شوند، پس از حدود یک هفته نشانه‌های بهبودی را نشان می‌ٔهند و پس از ۲ هفته «بهبودی کامل» پیدا می‌کنند. برخی گزارش‌ها نشان می‌دهندد افرادی که بیماری شدیدتر را تجربه می‌کنند (که نیاز به بستری شدن دارد) پس از روز پنجم یا در طول هفته دوم از روز ۷ تا ۱۰ علائم‌شان بدتر شدن بیماری را بروز می‌دهند.
همچنین داده‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهند که افرادی که علائمشان شامل خستگی شدید، سردرد، درد شکمی و تنگ نفس است از مرحله بیماری خفیف به سمت بیماری شدید می‌روند، به خصوص اگر سنشان بالای ۶۰ سال باشد و بیماری زمینه‌ای (مانند بیماری قلبی، ریوی، سرطان و ضعف دستگاه ایمنی) داشته باشند. یک یافته دیگر که ممکن است بیانگر بیماری شدیدتر باشد، این است که سرعت تنفس فرد (شمار نفس‌ها در هر دقیقه) در هنگام استراحت از ۲۴ تنفس در دقیقه بیشتر می‌شود. اگز سرعت تنفس فرد کمتر از ۲۰ تنفس در دقیقه باشد، به نظر می‌رسد وضعیت فرد پایدارتر باشد.
برای حفاظت خودتان چه باید بکنید؟
آز آنجایی که احتمال بدتر شدن ناگهانی بیماری بدون هیچ عامل خطرساز واضحی وجود دارد، اگر دچار علائم خفیف بیماری کووید-۱۹ هستید و خودتان را در خانه ایزوله کرده‌اید، باید چند بار در روز علائم‌تان را وارسی کنید. دمای بدنتان، سرعت تنفس‌تان، شدت سرفه‌تان و شدت تنگ‌نفس‌تان را به طور مرتب وارسی کنید.

اگر هر یک از علائمی را که برای کووید-۱۹ ذکر شد دارید (چه آزمایش داده و آزمایش‌تان مثبت شده است و چه آزمایش نداده‌اید)، به دقت مراقب خودتان باشید و اگر وضعیت‌تان دارد بدتر می‌شود، به سرعت به پزشکتان اطلاع دهید. تنگ‌نفس ناگهانی و شدید، سرفه شدید و غیرقابل کنترل، سیاهی رفتن چشم‌ها و احساس درد در قفسه‌سینه نشانه‌هایی هستند که نیاز به مراجعه به بخش اورژانس را مطرح می‌کنند. بنابراین اگر دچار این علائم شید، فورا به دنبال درمان بروید.

0 نظرات: