خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

شورش در زندان‌ها ؛ یک کودک-مجرم را هم اعدام کردند..

شورش در زندان‌ها ؛ یک کودک-مجرم را هم اعدام کردند

صبح امروز سه‌شنبه ۲ اردیبهشت حکم اعدام شایان سعیدپور کودک-مجرم زندانی در زندان سقز به اجرا درآمد. وی در پی شورش اخیر در زندان سقز موفق به فرار از زندان شده بود اما مدتی بعد بازداشت شد. به نظر می‌رسد تسریع روند اجرای احکام اعدام در این زندان با مسئله فرار زندانیان مرتبط است.
شایان سعیدپور که به اتهام قتل در زندان به سر می برد در زمان حادثه کمتر از ۱۸ سال سن داشته است. علاوه بر صغر سن، مدارکی وجود دارد که نشان می دهد شایان سعیدپور پیش از وقوع حادثه قتل تحت نظر روانپزشک بوده است.
شایان سعیدپور پیش از این حادثه عضو تیم ورزش‌های زورخانه‌ای استان کردستان بود و سابقه مقام قهرمانی استانی و مقام سوم کشوری را در پرونده خود دارد.
با این حالی یک عضو خانواده سعیدپور در گفت و گو با هرانا از سابقه بیماری روانی وی خبر داده و گفته بود : “شایان از دی‌ماه ۹۳ تحت نظر روانپزشک بوده است”.

حضور مردم در خاکسپاری شورشی اعدام شده سقز

فیلم زیر: حضور مردم در خاکسپاری مصطفی سلیمی؛ وصیت کردە بود که در کنار مزار مادرش که چند سال قبل با شنیدن حکم اعدام پسرش دق مرگ شد، دفن شود
یک زندانی زندان سقز که پیش تر دست به شورش زده و موفق به فرار از زندان شده بود، صبح روز شنبه ۲۳فروردین ماه اعدام شد.
به گزارش هرنا، مصطفی سلیمی در تاریخ ۸ فروردین ماه به همراه حدود ۸۰ زندانی دیگر موفق به فرار از زندان سقز شد اما مجددا بازداشت و به زندان بازگردانده شد. این واقعه در پی افزایش نگرانی زندانیان در رابطه با شیوع ویروس کرونا و تاخیر در بررسی پرونده‌های زندانیان برای اعزام آنها به مرخصی، شکل گرفته بود.
مصطفی سلیمی متولد چهارم تیرماه ۱۳۴۶، پیمانکار شرکت گاز، فروردین ماه ۱۳۸۲ بازداشت و با اتهام “محاربه” از طریق درگیری با نیروی انتظامی محاکمه و به ۱۵ سال حبس تعزیری به اعدام محکوم شده بود. آقای سلیمی تا سال ۱۳۷۰ در یکی از احزاب اپوزیسیون کردستان عضویت داشت.
این زندانی طی ۱۷ سال گذشته در زندان چندین بار در اعتراض به ناعادلانه بودن حکمش دست به اعتصاب غذا زده بود.

گزارش عفو بین الملل: جنایت خامنه‌ای در زندانها

عفو بین‌الملل در گزارشی که امروز منتشر کرده، جمهوری اسلامی را متهم می‌کند که در جریان شورش های اخیر در زندانها به دلیل کرونا، دستکم ۳۶ نفر را به قتل رسانده‌ است.
این سازمان حقوق بشری اعلام کرد: در روزهای اخیر، هزاران زندانی دست کم در هشت زندان در نقاط مختلف ایران به برپایی اعتراضاتی برای ابراز نگرانی از آلودگی زندانها به ویروس کرونا اقدام کرده‌اند؛ این اعتراضات با واکنش مرگبار مأموران زندان و نیروهای امنیتی مواجه شده است.
این گزارش می افزاید: گردانندگان زندان‌ها به جای شنیدن اعتراضات، به یاری مأموران امنیتی به شدت آنها را سرکوب کرده، دهها نفر را به قتل رسانده و عده بیشتری را زخمی کرده‌اند.
معاون دفتر خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل گفته است: حکومت ایران به جای رسیدگی به خواسته‌های منطقی زندانیان آنها را به قتل می‌رسانند تا صدای اعتراض آنها به گوش کسی نرسد.
وی ضمن تأکید بر این که تأمین سلامت از حقوق اساسی زندانیان است، خواستار تشکیل یک هیئت مستقل برای تحقیق درباره تعرضات غیرقانونی مأموران جمهوری اسلامی شده است.

0 نظرات: