خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

پنتاگون: ماهواره نظامی ایران در واقع یک «وب‌کم معلق» در فضاست

رئیس فرماندهی فضایی آمریکا می‌گوید آنچه ایران به عنوان نخستین ماهواره نظامی خود در فضا معرفی می‌کند در واقع یک وب‌کم معلق است و تهدیدی به شمار نمی‌رود.
هفته گذشته ساعاتی پس از آنکه سپاه پاسداران از پرتاب «ماهواره نظامی نور» به فضا خبر داد، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، بدون اشاره به جزئیات فنی تنها اعلام کرد که دو شیء پرتاب‌شده از ایران را رهگیری
کرده است.
اکنون ژنرال جِی ریموند، رئیس فرماندهی فضایی آمریکا، با اشاره به اینکه دو شیء پرتاب‌شده از ایران «که نام آن نور ۱ ذکر شده» همچنان رهگیری می‌شود گفت: این ماهواره تهدیدی برای آمریکا نیست.
ژنرال ریموند در توئیتی با اشاره به اینکه شیء پرتاب‌شده از ایران از نوع «تاسواره» (ماهواره کوچک) است نوشت: «ایران می‌گوید که [این شیء] ظرفیت‌های تصویربرداری دارد؛ در واقع، این یک وب‌کم معلق در فضاست و بعید است قادر به جمع‌آوری اطلاعات باشد».
ژنرال ریموند در پایان توئیت خود به طور کنایه‌آمیز هشتگ زده است: «فضا سخت است».
اظهارات رئیس فرماندهی فضایی آمریکای دومین اظهار نظر مقام‌های پنتاگون درباره ماهواره سپاه پاسداران به شمار می‌رود.
سوم اسفندماه، ساعاتی پس از انتشار خبر در رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران، یکی از واحدهای پنتاگون موسوم به «اسکادران ۱۸ کنترل فضایی» در توئیتی نوشت که دو شیء پرتاب‌شده از ایران را که «قاصد» و «نور ۱» معرفی شده‌اند رهگیری کرده است.
سپاه پاسداران در بیانیه خود اشاره‌ای به جزئیات فنی و اهداف تعریف‌شده برای این ماهواره نکرده و صرفا گفته بود ماهواره‌بر «قاصد» از کویر مرکزی ایران پرتاب شده و ماهواره نور را «با موفقیت» در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار داده است.
با این حال دو فرمانده سپاه پاسداران در دو برنامه جداگانه تلویزیونی توضیحات دیگری درباره این ماهواره دادند و هدف اولیه آن را «شناسایی» ذکر کردند و مدعی شدند که مأموریت‌های بعدی شامل شناسایی، ارتباطی و ناوبری خواهد بود.

0 نظرات: