خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

آغوش باز داریوش و معین و دریا دادور برای کرونا!

اجرای همه برنامه‌های هنری در ایران لغو شده است، اما در تورنتوی کانادا ایرانیان، که ناقل چندین مورد مثبت ابتلا به ویروس کرونا بوده‌اند، هم‌چنان ماجرا را جدی نگرفته‌اند و کنسرت‌های و دیگر ایونت‌های‌شان به راه است. عجیب است، خیلی عجیب است که شنبه‌شب، داریوش اقبالی خواننده با همه ادعاهایش بابت مسوولیت اجتماعی هنرمند، کنسرت خود را تعطیل
نکرده و برگزارکننده‌های برنامه‌هایش هم بلیت‌ها را از کسانی که از حضور انصراف داده‌اند پس نگرفته‌اند.
کنسرت داریوش، تنها مورد از این وضع عجیب نیست. دریا دادور، دیگر خواننده ایرانی نیز که چند روز دیگر قرار است در تورنتو روی صحنه برود، با تعطیلی کنسرت مخالفت کرده و حتی پاسخی در دفاع از برگزاری کنسرت‌ها برای یکی از مخاطبانش فرستاده است. از آن سو، برگزارکنندگان جشن بزرگ نوروزی تیرگان در کانادا نیز مصرانه بر برگزاری آن در نوروز 99 تاکید دارند و می‌گویند وزارت بهداشت فدرال و ایالتی کانادا در این باره هشداری به آن‌ها نداده است. این سه اتفاق باعث شد تا با چند ایرانی در تورنتوی کانادا تماس بگیریم تا بدانیم آن‌جا چه خبر است و در حالی که شیوع ویروس در جامعه ایرانی آن‌جا رو به فزونی گذاشته، چرا هنرمندان ایران و البته مسوولان بهداشت کشور کانادا، فکری برای لغو برنامه‌های هنری نکرده‌اند.

کنسرت شلوغ داریوش اقبالی
برخی از مردم این‌جا در ایران، از رعایت‌نکردن نکات پیشگیرانه در مکان‌های مذهبی گله‌مندند و برخی مواضع واپس‌گرایانه و از جمله ویدیوهایی چون لیس‌زدن ضریح حرم‌ها را مورد انتقاد قرار می‌دهند. آن‌ها گاه حتی برخی باورهای مبتنی بر انحراف از آموزه‌های مذهبی و نیز خرافه‌گرایی را مورد انتقاد قرار می‌دهند و ایرانیان را به بازگشت به آرمان‌های جهانی و مترقی ایران باستان ارجاع می‌دهند و مدام چماقِ روش‌های مردمان دیگر کشورها برای مقابله با شیوع ویروس کرونا را سر هم‌وطن‌های خودشان در ایران می‌کوبند غافل از این‌که آن سوی دنیا، یکی از مترقی‌ترین دولت‌ها در صیانت از حقوق شهروندی، حتی بدیهی‌ترین کار را در پیشگیری از این ویروس مرموز صورت نداده و برنامه‌های هنری را که محل تجمع مردم‌اند، تعطیل نکرده است.
gal1006
نیلوفر که در تورنتوی کانادا زندگی می‌کند در این باره به ما می‌گوید: «این‌که دولت کانادا برنامه‌های ایرانی‌ها را لغو نمی‌کند با توجیح جلوگیری از تبعیض است. دولت حتی برنامه‌های چینی‌ها را هم در این‌جا تعطیل نکرده است. مثلا اعراب این‌جا برنامه‌های خودشان را تعطیل کرده‌اند. حالا ممکن است این سیاست، زیادی محافظه‌کارانه به نظر برسد و این طور به نظر بیاید که برای حفظ ظاهر که همان جلوگیری از تبعیض باشد، ملاحظه‌ای در رابطه با پیشگیری از شیوع کرونا اتفاق نمی‌افتد، اما با این حال، این خود ما ایرانی‌ها هستیم که باید حواس‌مان به خودمان باشد».
نیلوفر معتقد است ایرانیان در هیچ از یک برنامه‌ها نباید شرکت کنند. او کره جنوبی را مثال می‌زند که اپیدمی کرونا را با برگزاری ایونتی چندهزار نفری تجربه کرد.
از او درباره کنسرت شنبه‌شب داریوش اقبالی در تورنتو می‌پرسم. می‌گوید شش نفر از دوستانش بلیت خریده بودند و نرفتند. آنها تصمیم گرفتند بلیت‌هایشان را به کسان دیگری هم نفروشند چون فکر کرده‌اند اگر قرار است دیگران بروند هم خطرناک است.
مهسا دیگر ایرانی ساکن تورنتوست. از داریوش اقبالی که خواننده محبوبش است عصبانی است و می‌گوید از او که همواره مسوولیت‌های اجتماعی‌اش را به جا آورده بعید بوده است برگزاری کنسرت در این شرایط. می‌گوید با این‌که در شب کنسرت همه صندلی‌ها پر بوده، کسانی را هم سراغ دارد که خواسته‌اند بلیت‌های‌شان را پس بدهند اما برگزارکننده کنسرت نپذیرفته است. می‌گوید در همین لحظه‌ای که با او حرف می‌زنیم، سه مورد جدید کرونا در کانادا مشخص شده است که دو نفر از آنها از ایران آمده‌اند. هر دو خانم بوده اند و با دو پرواز مختلف به تورنتو آمده‌اند. می‌گوید متاسفانه در فرودگاه کسی را چک نمی‌کنند. همین موارد جدید ابتلا بین ایرانیان تورنتو باعث شده که برگزاری کنسرت داریوش، تعجب و البته گاه خشم همه را بربینگیزد. آنها می‌گویند این تجمع‌های چندهزارنفری می‌تواند تبعات سنگینی برای جامعه ایرانیان کانادا به دنبال داشته باشد.

کنسرت کرونا در کانادا!
البته خب، فقط داریوش اقبالی نبوده که در کانادا روی صحنه رفته است. چند شب پیش نیز آن‌سوتر از تورنتو، در مونتریال، کنسرت معین نیز با حضور پرشور ایرانیان کانادا برگزار شد. حالا آن‌قدر بازار کنسرت‌های ایرانیان در کانادا آن هم در روزهای شیوع ویروس کرونا بین آنان داغ شده که هشتگی در توییتر هم راه افتاده با عنوان «کنسرت کرونا»!
unnamed (4)
کنسرت معین به همراه کنسرت داریوش اقبالی، نگرانی‌ها بابت چند کنسرت آینده و نیز مهم‌تر از همه جشن نوروزی تیرگان در کانادا را افزایش داده است. یک نفر در این میان توییت کرده: «از نظر من کسی که اصرار به برگزاری کنسرت در این وضع دارد با کسی که مُصر بر باز ماندن حرم است فرقی ندارد». 

آمپول بخور، روغن بزن، اما بیا کنسرت!
دریا دادور چند روز دیگر قرار است در تورنتو روی صحنه برود. یکی از دوستداران او برایش نوشته: «دریاجان آیا می‌توانی پیش‌بینی کنی تا دو هفته دیگر وضع ویروس کرونا در تورنتو چه‌گونه خواهد بود؟ آیا صلاح نمی‌دانی برای کوتاه‌مدت کنسرت‌هایت را به خاطر سلامت مردم کنسل کنی؟ کمی منتظر بمانی تا ببینیم اوضاع چه‌گونه می‌شود؟ نگران سلامتی خودت هم هستم. از دوستداران هنر تو».
0
اما پاسخ دادور حیرت‌انگیز است و واکنش‌های منفی فراوانی را در پی خواهد داشت: «باید هر کس مسوول سلامتی خودش باشه. اما نمی‌شه زندگی رو به خاطر یک ویروس به تعویق انداخت. ویروس‌ها همیشه بودن ولی اینترنت نبوده تا اینهمه ترس و وحشت در دل مردم بندازه.دولت کانادا هم بهتر می‌دونه که باید چیزی کنسل بشه یا نه. دور هم بودن مزایای بیشتری برای سلامتی داره. دستاتونو بشورین. روبوسی نکنین. یک قطره روغن راوینتسارا بزنین به لباستون نزدیک صورت و نه بیشتر. اگر میخواین ماسک هم بزنین. حتی میشه قطره ها یا آمپول تقویتی خورد اما زندگی کنین. به امید دیدار.»

جشن تیرگان با کرونا
نگرانی بزرگ‌تر بین جامعه ایرانی کانادا اما مربوط به جشن نوروزی تیرگان است که هر سال با تجمع بزرگی برپا می‌شود. مسوولان برگزاری این جشن نیز با انتشار اطلاعیه‌ای، آب پاکی را ریخته‌اند روی سر کسانی که نگرانند و گفته‌اند که خیال تعطیلی جشن را ندارند. آن‌ها توپ را به زمین دولت کانادا انداخته‌اند و نوشته‌اند: «ما با مراجع رسمی وزارت بهداشت فدرال و ایالتی در ارتباط هستیم و تابع رهنمودها و پیشنهادهای آن مراجع می‌باشیم. مرجع تصمیم‌گیری ما این ارگان‌ها هستند». این در حالی است که دولت کانادا طبق روال گذشته‌اش بعید است بخشی از جامعه مهاجر خود را از برگزاری برنامه‌ای منع کند. یکی از کاربران ایرانی توییتر که در کانادا ساکن است در همین باره نوشته: «بعنوان یک ایرانی- کانادایی از فستیوال خوشنام تیرگان انتظار دارم هر گونه تجمع رو کنسل کنه و منتظر اجازه یا رهنمود دولت فدرال یا استانی نشه در این مورد چون خوب میدونید سیاست ضد تبعیض کانادا اجازه این کارو بهش نمیده. لطفا در عمل ثابت کنید سلامت مردم مقدمه!»
unnamed (1)
باید منتظر ماند و دید این نگرانی‌ها می‌تواند برگزارکنندگان برنامه‌های هنری مختلف در کانادا را به پایین‌کشیدن کرکره‌های‌شان دست کم طی مدتی کوتاه متقاعد کند یا نه.

0 نظرات: