خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

سازمان جهانی بهداشت: کرونا مرگبارتر از سارس

سازمان جهانی بهداشت: کرونا مرگبارتر از سارس

بر اساس آخرین آمار منتشر شده در روز یکشنبه، اپیدمی ویروس جدید کرونا با ۸۰۰ کشته از بیماری سارس در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ مرگبارتر قلمداد می‌شود.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از پکن، تقریبا اکثر قربانیان ویروس جدید کرونا در چین جان باخته اند. به گفته کمیسیون ملی بهداشت، ویروس جدید کرونا به تازگی ۸۹ نفر دیگر را به کام مرگ فرستاد و تعداد مبتلایان به این بیماری به ۳۷ هزار و ۱۹۸ نفر رسیده است.
تعداد کسانی که بر اثر ابتلا این اپیدمی جان باخته اند، بدون احتساب قربانیان این بیماری در هنگ کنگ و فیلیپین، در مجموع به ۸۱۱ نفر رسیده است. به این ترتیب، تعداد تلفات ویروس جدید کرونا از اپیدمی سارس با ۷۷۴ فراتر رفت. این در حالی است که نسبت قربانیان کرونا با تعداد مبتلایان به این ویروس از همین نسبت در مورد بیماری سارس پایین‌تر است.
سازمان جهانی بهداشت دیروز شنبه خاطرنشان کرد، روند ابتلا به کرونا تثبیت شده است، اما هنوز برای گفتن این که این بیماری از نقطه اوج خود عبور کرده است، زود است.
اپیدمی در جهان در حال گسترش است. بیش از ۳۲۰ مورد ابتلا به بیماری در ۳۰ کشور جهان تایید شده است. ۵ مورد ابتلا به این اپیدمی (۴ فرد بالغ و یک کودک) دیروز شنبه در فرانسه شناسایی شدند. تمامی مبتلایان از اتباع انگلیس هستند.
به این ترتیب تعداد مبتلایان شناسایی شده در فرانسه به ۱۱ نفر رسید.
این وضعیت نگران کننده، هنگ کنگ را به اتخاذ تدابیری سختگیرانه وادار کرده است. از روز یکشنبه هر کسی که از چین وارد این منطقه می‌شود، می‌بایست به مدت ۲ هفته در محل اقامت و یا هتل خود در قرنطینه قرار بگیرد. تخلف از این دستور مستحق تحمل ۶ ماه حبس خواهد بود.
تمهیدات اتخاذ شده برای مهار اپیدمی در شهر‌های چین نیز همچنان سختگیرانه اعمال می‌شوند. در حال حاضر ده‌ها میلیون چینی ناگزیرند در خانه‌های شان بمانند.
شهرداری شهر بزرگ شانگهای با ۲۴ میلیون نفر جمعیت از شنبه استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی را الزامی کرد.

خشم مردم چین از مرگ مشکوک پزشک افشاگر

یک روز پس از مرگ یک پزشک چینی که برای نخستین بار از وجود ویروس جدید کرونا خبر داد، موج شدیدی از خشم و اندوه و اعتراض جامعه چین را فرا گرفت. چنین واکنش اعتراض‌آمیزی در تاریخ معاصر چین به ندرت دیده شده است.
به گزارش یورونیوز، دکتر لی ونلیانگ، چشم‌پزشک جوان بیمارستان ووهان چین که نسبت به خطر شیوع بیماری مرگبار ناشی از ویروس جدید کرونا هشدار داده بود، خود بر اثر ابتلا به همین بیماری واگیردار در روز چهارشنبه ۶ فوریه درگذشت.
او در ماه دسامبر گذشته در پیامی که برای گروهی از سایر پزشکان فرستاد از ظهور ویروس تاجی‌شکل جدیدی خبر داده و گفته بود که این ویروس مشابه ویروس سارس بوده و احتمالا به همان اندازه خطرناک است.
این پزشک جوان چینی با اعلام این که هفت مورد از افراد مبتلا به این بیماری را مشاهده کرده است، در پیامی که روز ۳۰ دسامبر گذشته فرستاد از همکارانش خواست تا با پوشیدن لباس محافظ و ماسک زدن، از ابتلا به این بیماری و سرایت آن به دیگران جلوگیری کنند.
با این حال در آن زمان نه تنها به هشدار دکتر لی‌ ونلینگ توجه نشد، بلکه پلیس به او هشدار داد که دست از «اظهارنظرهای دروغین» بردارد وگرنه یک پرونده تحقیقات علیه او به دلیل «گسترش شایعات» گشوده می‌شود. مسئولان با احضار لی از او تعهد و امضا گرفتند که از «اخلال در نظم عمومی» با انتشار این گونه اخبار دست بردارد.

خبر درگذشت پزشک ۳۴ ساله چینی ابتدا باعث اندوه شدید مردم چین شد اما این غصه به سرعت در فضای مجازی جای خود را به موجی از خشم عمومی داد. بسیاری از مردم او را تا حد یک «قهرمان ملی» ستایش کرده‌اند.
پیش از این کاربران اینترنتی در چین دولت این کشور را به پنهان‌کاری و ضعف در اطلاع‌رسانی در مورد شیوع بیماری کرونا متهم کرده بودند، اما مرگ دکتر لی اکنون به انتقادها علیه نبود آزادی بیان در چین دامن زده و آن را تشدید کرده است.
برخی منابع از قتل عمدی این پزشک خبر داده‌اند. مقام‌های چینی که از ابتدا با دکتر لی به دلیل هشدارش برخورد کرده بودند، ظاهرا از ترس واکنش مردم برای ساعاتی تلاش کردند تا خبر درگذشت او را هم مخفی نگاه دارند.
برخی روزنامه‌نگاران و پزشکان چینی می‌گویند مقام‌های دولتی با فشار بر روزنامه‌نگاران از آنها خواسته‌اند تا خبر خود را تغییر داده و بگویند که او نمرده و تحت درمان است. اما در واقع او دقیقا در ساعت ۲ و ۵۸ دقیقه روز جمعه مرده بود.

0 نظرات: