خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

کرونا؛ نگرانی اصلی سازمان بهداشت جهانی

مدیرکل سازمان بهداشت جهانی از ابتلای حدود دویست نفر به ویروس کرونا در خارج از چین خبر داد. وی اعلام کرد ۱۹۱ نفر در ۲۴ کشور به غیر از چین به ویروس کرونا مبتلا شده اند.
وی افزود: شیوع این ویروس در کشور‌هایی که دارای نظام بهداشتی و درمانی ضعیفی هستند نگرانی اصلی سازمان بهداشت جهانی است.
این در حالیست که تعداد مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا همچنان در حال اوج‌گیری است. بر اساس آخرین آمار بامداد پنجشنبه، تا کنون ۲۸ هزار و ۲۵۶ نفر در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.
از این تعداد، بیش از ۲۸ هزار نفر در چین هستند. این عدد رشدی ۱۵ درصدی را نسبت به روز قبل نشان می‌دهد.
خبرگزاری فرانسه امروز از پکن گزارش داد: دولت چین اعلام کرد شمار موارد مبتلا به ویروس کرونا در این کشور از مرز ۲۸ هزار نفر فراتر رفت. شمار تلفات ویروس کرونا در این کشور نیز به ۵۶۰ نفر افزایش یافت.
منابعی اعلام کردند چین ممکن است به علت شیوع ویروس کرونا، نشست سالانه پارلمان را که برای ماه مارس برنامه ریزی شده است، به تعویق بیندازد.
خبرگزاری همچنین فرانسه از توکیو گزارش داد: رسانه‌های ژاپن اعلام کردند شمار افراد آلوده به ویروس کرونا در داخل کشتی مسافربری در ژاپن به ۲۰ نفر رسید.

سخنان دانشجوی ایرانی که از چین برگشته

صبح چهارشنبه پرواز ووهان به تهران در فرودگاه خمینی به زمین نشست. مسافران این پرواز دانشجویان ایرانی مقیم ووهان بودند که با شیوع کرونا ویروس در شرایط خطر از نظر سلامت قرار گرفته بودند.
به گزارش رکنا، یکی از دانشجویان این هواپیما چنین توضیح داد: شهر ووهان شهر وحشتزده است. همانند حکومت نظامی خیابان ها خالی از رفت و آمد و مردم ترسیده از مبتلا شدن به کرونا ویروس در خانه های خود حبس شده اند.
صفاوردی تاکید کرد :شهر ووهان دچار کمبود ماسک است، هیچ کسی از خانه ها بیرون نمی آمد با خروج از خانه امکان مبتلا شدن به کروناویروس خیلی زیاد است. دانشگاه های شهر بسته شده اند و می دانیم مدت ماندگاری این ویروس تا چه زمانی است.
این دانشجو در مورد اینکه خوردن سوپ خفاش باعث شیوع این ویروس در چین شده است گفت : مصرف سوپ خفاش در ووهان گسترده نیست. تنها در محلات خاصی سرو می شود .در ووهان بیشتر مرکز شیوع این ویروس را از بازار ماهی و مار می دانستند
وی افزود: وضعیت به شدت بحرانی است. روزهای اول تا این حد خطرناک نبود ولی این روزها هر روز آمار مبتلایان بیشتر و بیشتر می شود. آماری که دولت چین از تعداد مبتلایان اعلام می کند حقیقی نیست و آمار واقعی خیلی بیشتر از تعدادی است که رسانه های چینی و دولت چین اعلام می کند.
در همین حال یک محقق انستیتو پاستور فرانسه روز چهارشنبه در گفتگو با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ هشدار داد که بین ماه‌های مارس تا می (فرودین تا خرداد) باید منتظر موج جدید شیو ع. ویروس جدید کرونا باشیم.
دکتر سیمون کوشمه از واحد بیماری‌های عفونی انستیتو پاستور فرانسه در این باره می‌گوید: اخیرا تحقیقاتی صورت گرفته که پیش بینی می‌شود اوج شیوع این ویروس بین ماه‌های مارس تا مه خواهد بود.
وی خاطر نشان کرد: میزان شیوع این ویروس بطور مستقیم به نحوه برخورد مقامات چینی با آن بستگی دارد، اما آنچه مشخص است این است که در ماه‌های آینده باید منتظر موج جدید گسترش این ویروس در خارج از مرز‌های چین باشیم.

شیوع ویروس کشنده و سیاستی عین وقاحت!

دولت چین واکنش آمریکا به شیوع ویروس کرونا را به شدت مورد انتقاد قرار داد. سخنگوی وزارت خارجه چین گفت، ایالات متحده به جای آنکه پیشنهاد کمک کند، به هراس‌افکنی و ترس دامن زده است.
این سخنگو همچنین از آمریکا انتقاد کرد که در نخستین واکنش به این رویداد کارکنان خود را از کنسولگری ووهان باز گردانده است.
سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین از تصمیم آمریکا به منع ورود مسافران از چین انتقاد کرد.

0 نظرات: