خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

علی مطهری: رسم هجوم به تابوت در میان ما رسم نادرستی است

علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس ایران درباره کشته شدن تعدادی از مردم در مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران این کشور در کرمان بر اثر ازدحام، ضمن تاکید بر ضرورت تشکیل کارگ
روهی برای تحقیق در مورد علل این حادثه تصریح کرد: "این رسم هجوم بردن به سمت تابوت در میان ما و این که حتما باید دستمان به آن برسد و تکه پارچه‌ای از آن را هم به عنوان تبرک با خود ببریم، رسم نادرستی است".
به گزارش خبرگزاری "ایسنا"، وی در یادداشتی با عنوان «حادثه کرمان را کوچک نشماریم»، افزود: "متأسفانه مربیان جامعه ما مانند روحانیت، صدا و سیما، نیروهای انتظامی هیچ گاه به اصلاح این نقطه ضعف مردم نپرداخته اند و معمولا آن را ناشی از شور دینی تلقی می کنند. باید به مردم آموزش داده شود که در این گونه تشییع جنازه‌ها، مردم باید بایستند و جنازه از مقابل آنها عبور کند بدون آنکه به طرف آن هجوم ببرند. نمونه آن را در سایر کشورها می توانیم ببینیم".
مطهری همچنین اظهار داشت: "برگزارکنندگان این مراسم که می دانستند جمعیت استثنایی خواهد آمد، باید برای نقاط حادثه خیز تدبیر می کردند چنان که یک خبرنگار در صبح آن روز هشدار داده بود که در این نقطه تعدادی کشته می شوند و حاضر نشده بود در آنجا مستقر شود. اینجانب بعد از مراسم تهران که در آن عده زیادی از جمله خود بنده به مرز خفگی رسیدند در مقاله ای هشدار دادم که این حادثه تکرار نشود. متأسفانه یک خبرگزاری از درج آن خودداری کرد، شاید به این بهانه که نباید باعث کم شدن شور مردم شویم. اگر آن هشدار به گوش مسئولان می رسید شاید حادثه کرمان رخ نمی داد".
وی تاکید کرد: این نوع رفتار بی ارتباط با نوع زیارت رفتن‌های ما نیست. در آنجا هم در هر شرایطی حتما باید دست ما به ضریح برسد ولو اینکه افرادی را هل بدهیم و موجب خفگی و مرگ آنان بشویم. غافل از اینکه روح زیارت چیز دیگری است.
گفتنی است بامداد روز سوم ژانویه 2020 یک پهپاد آمریکایی خودروی حامل قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران را در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف قرار داد. در این حمله او، ابومهدی المهندس جانشین فرمانده حشدالشعبی و چند عضو دیگر این گروه کشته شدند.
در مراسم تشییع جنازه سلیمانی در شهر کرمان طبق اعلام سازمان اورژانس ایران 59 نفر بر اثر ازدحام جان باختند و 213 نفر نیز زخمی شدند.

0 نظرات: