خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

عبور مردم از کوهستان برای کمک‌ به سیل‌ زدگان

عبور مردم از کوهستان برای رساندن کمک‌های مردمی به اهالی سیل‌زده سیستان و بلوچستان

سایت حقوق‌بشری "هرانا" با انتشار تصاویری خبر داده است اهالی شهرستان نیکشهر در استان سیستان و بلوچستان با پیاده از کوه‌های منطقه گرگان عبور می‌کنند تا با کولبری کمک‌های مردمی را به روستاهایی که را‌ه‌های ارتباطی‌شان به دلیل سیل اخیر بسته شده برسانند.
بنا بر گزارش‌ها در پی سیل اخیر در استان سیستان و بلوچستان راه ارتباطی بیش از ۵۰۰ روستا قطع شده و حدود ۴۰۰ روستا همچنان در محاصره سیل هستند.
هلال احمر جمهوری اسلامی: بال گردهایمان سوخت ندارند!
رئیس سازمان هلال احمر سیستان و بلوچستان در هفتمین روز از گذشت سیل در منطقه از حکومت کمک خواست و گفت: مشکل اصلی ما تهیه سوخت بالگرد است لطفا چاره ای بیاندیشید.
این در حالیست که سپاه پاسداران پیشتر ادعا کرده بود که با همه امکانات به سیل زدگان کمک می کند.
خبرگزاری ایرنا امروز گزارش داد داد که با گذشت هفت روز از بحران سیل در این منطقه بسیاری از زیرساخت‌ها تخریب شده است.
از سوی دیگر اعلام شد که سیل سیستان و بلوچستان تنها در بخش کشاورزی ۶ هزار میلیارد ریال خسارت وارد کرده است. مسئولان و کارشناسان دلیل آن را "هشت ماه فرصت‌سوزی" در لایروبی و اصلاح هندسی رودخانه‌های قطب کشاورزی جنوب شرق کشور می‌دانند.

مردم سیل‌ زده بالای درخت نخل+عکس
شاید تمام آنچه که می‌توان از وقایع سیل چند روز اخیر در سیستان و بلوچستان گفت در عکس زیر خلاصه شود؛ مردمی محروم که از یک نخل بالا می‌روند تا در سیل غرق نشوند، در جنوب کشور مردم سیل‌زده و محروم بلوچستان برای ادامه حیات خود می‌جنگند و در نقطهٔ دیگری از همین سرزمین به هواپیمای غیرنظامی موشک شلیک می‌شود و جان 176 نفر را می‌گیرد. تمامی این فجایع و رخدادها بر روی اعمال یک حکومت قرون وسطايی بنا شده است.
بنا به گزارشها، مردم سیل‌زده در بلوچستان همچنان در محاصره سیل هستند و به‌ شدت نیازمند آب و غذا می‌باشند. سیل در حالی وارد پنجمین روز خود می‌شود که هلال احمر جمهوری اسلامی‌، مهم‌ترین سازمان امدادرسان کشور، هنوز مسئول ندارد.
فرماندار دلگان سیستان و بلوچستان وضعیت سیل‌زدگان این منطقه را وخیم‌ دانست و خواستار اقلام گرمایشی، پوشاک و مواد خوراکی شد. برخی رسانه‌ها وضعیت کمک‌رسانی را غیراصولی گزارش کردند.
به گفته خبرنگار ایسنا از منطقه، مدیریت بحران در مناطق سیل‌زده، سامان و سازمان ندارد و اصولی نیست و گاهی تنها براساس اخبار دریافتی از روستاها کمک رسانی انجام می‌شود.
ایسنا به نقل از خبرنگار خود گزارش داد: اغلب کمک‌های انجام شده به دست روستاها توسط قایق و با کمک مردم استان در حال انجام است.
فرزاد گمار" خبرنگار ایسنا در توئیتی نوشت: از بین مردم روستاهای سیل‌زده و گرفتار در آب و گل منطقه دشتیاری بلوچستان، روستاهای دلگان‌ها و سنده توییت می‌کنم، در مرز ایران و پاکستان. مردم اینجا الان به کمک فوری نیاز دارند. آب ندارند، بعضا آب گل‌آلود میخورند. کمکی به دستشان نرسیده و راه‌های ارتباطی‌شان قطع است.
این در حالیست که برخی تصاویر تبلیغاتی پاسدار سلامی، سرکرده سپاه پاسداران و همراهان او را نشان می‌دهد که در حال جابجایی بسته‌های کمکی و امدادی هستند. تلویزیون جمهوری اسلامی هم به طور مبسوط این حضور سپاه را پوشش داده است و مشغول کنایه و طعنه به دولت و چهره‌های هنری و فرهنگی است که این روزها در حال اعتراض به رفتار و رویکرد حکومت در ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی هستند.

خطر حمله تمساح‌ها به مردم سیل زده
در این میان اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در اطلاعیه‌ای نسبت به احتمال خروج گاندوها (تمساح‌های پوزه کوتاه) از برکه‌ها هشدار داده است.
در این اطلاعیه آمده است، با سرریز شدن آب رودخانه‌ها و سدها در منطقه احتمال خروج تمساح‌ها و اسیرشدن در امواج خروشان آب و دور شدن آنها از زیستگاه اصلی‌شان وجود دارد. اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان با فراخواندن مردم به خودداری کردن از تردد در حاشیه‌ی چندین رودخانه و محل تجمع‌ آب‌های راکد، از آماده‌باش یگان حفاظت این اداره برای "پیشگیری از وقوع حوادث تلخ و حملات احتمالی حیات وحش" خبر داده است.

0 نظرات: