خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

تظاهرات گسترده در بغداد در پی تشییع جنازه یک تظاهر‌کننده زن

روز شنبه 1 اکتبر عراق شاهد ادامه اعتراضات ملیونی در بغداد و سایر شهرهای این کشور بود. اعتراضات در بغداد پاینخت، بصره و کربلا در حنوب صورت گرفت. شماری از تظاهرکنندگان روز شنبه تظاهر کنندگان به سوی دروازه بندر «ام قصر» راهپیمایی و تظاهرات کردند معترضان علیه بیکاری، و فساد گسترده که در تمام
روز شنبه 1 اکتبر عراق شاهد ادامه اعتراضات ملیونی در بغداد و سایر شهرهای این کشور بود. اعتراضات در بغداد پاینخت، بصره و کربلا در حنوب صورت گرفت. شماری از تظاهرکنندگان روز شنبه تظاهر کنندگان به سوی دروازه بندر «ام قصر» راهپیمایی و تظاهرات کردند معترضان علیه بیکاری، و فساد گسترده که در تمام ساختار دولت‌های عراق پس از 2003 ریشه دوانیده است شعار دادند.
در تظاهرات روز جمعه در بغداد یک نارنجک گاز اشک‌آور به سر یک زن پرستار که به تظاهر کنندگان مجروح کمک می‌کرد، اصابت کرد و باعث مرگ او شد.
در همین حال صدها تن از معترضان در تظاهر کنندگان که قصد ورود به بندر ام قصر را داشتند با پلیس ضد شورش با مواجه شدند. پلیس با شلیک نارجنک‌های گاز اشک آور بر روی معترضان مانع دخول آنها به بندر شدساختار دولت‌های عراق پس از 2003 ریشه دوانیده است شعار دادند.
در تظاهرات روز جمعه در بغداد یک نارنجک گاز اشک‌آور به سر یک زن پرستار که به تظاهر کنندگان مجروح کمک می‌کرد، اصابت کرد و باعث مرگ او شد.
در همین حال صدها تن از معترضان در تظاهر کنندگان که قصد ورود به بندر ام قصر را داشتند با پلیس ضد شورش با مواجه شدند. پلیس با شلیک نارجنک‌های گاز اشک آور بر روی معترضان مانع دخول آنها به بندر شد.
تظاهرات اعتراضی عراقی در شهر ناصریه، مرکز استان ذی قار واقع در جنوب شرقی عراق برای نهمین روز در میدان «الحبوبی» مرکز شهر ناصریه برگزار شد.
به گزارش منابع العربیه صدها معترض از مناطق ازذاف شهر به تظاهر کنندگان پیوستند. رعد سالم ، فعال مدنی در تماس با العربیه گفت: «ما صحنه مبارزه را ترک نخواهیم کرد مگر همه خواسته‌هایمان که مهمترین آن سرنگونی کامل دولت کنونی است، برآورده شود».
بغداد و شبی که معترضان تا صبح در میدان تحریر علیه حکومت شعار داد
شنبه شب و بامداد یکشبه بغداد پایتخت عراق شاهد ساعت‌های پر از سروصدا و شعارهای تند علیه دولت کنونی بود این شعارها تا طلوع آفتاب روز یکشنبه ادامه داشت.
صدها هزار تظاهرکننده که از صبح روز جمعه در بزرگترین تظاهرات از زمان سقوط صدام حسین تاکنون برگزار شد، بدون ترس از گلوله‌های پلاستیکی یا مرگ بر اثر شلیک گلوله یا نارنجگ‌های کشنده گاز اشک‌آور، در میدان تحریر تجمع کرده و علیه دولت به گفته آنها «فاسد» شعار دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در عراق گفت، یک زن تظاهر کننده در اثر اصابت نارنجک گاز اشک آور در ناحیه سرش در جا جان باخت، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در عراق گفت، روز جمعه دست کم 155 نفر از معترضان بر اثر شلیک نارنجک‌های گاز اشک آور و گلوله‌های پلاستیکی از سوی ماموران امنیتی در میدان تحریر بغداد زخمی شدند.
طبق این گزارش 5 نفر دیگر نیز طی حوادث مشابهی شب شنبه در میدان التحریر جان خود را از دست داده‌اند.

قتل پرستاری که مترضان زخمی در میدان تحریر را معالجه می کرد
فعالان و وبلاگ نویسان عراقی گزارش دادند كه نور رحیم علی که یک پزشک بوده شنبه‌شب هنگام معالجه زخمی شدگان در میدان تحریر کشته شد. روز شنبه هزاران نفر برای تشییع جنازه اولین زن در رویدادهای اخیز در یک تظاهرات گسترده در بغداد شرکت کردند.
منابع عراقی شرکت کننده در تظاهرات می‌گویند روز گذشته در تمام روز در میدان التحریر خشونی صورت نگرفت اما با فر رسیدن شب و تاریکی عده‌ای با شلیک نارنجک گاز اشک آور به سوی تظاهر کنندگان دست کم 5 تن از تظاهعر کنندگان را به قتل رساندند.

0 نظرات: