خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

مایک پومپئو: کوروش کبیر الهام‌بخش پدران بنیانگذار آمریکا بود

وزیر خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه هفتم آبان در سالروز ورود کوروش، بنیانگذار سلسله هخامنشی، به بابل از او ستایش کرد و همزمان حکومت ایران را مورد انتقاد قرار داد.

مایک پومپئو در صفحه توئیتر خود نوشت: «امروز در سال ۵۳۹ قبل از میلاد، کوروش بزرگ وارد بابل شد و یهودیان اسیر را آزاد کرد. احترام کوروش به حقوق بشر و آزادی دین الهام‌بخش پدران بنیانگذار آمریکا بود».
در گل‌نبشته‌ای بابلی که از آن به عنوان سالنامه «نبونعید» نام برده می‌شود، آمده که کوروش، شاه ایرانی روز هفتم آبان وارد بابل شد و با فتح این سرزمین یهودیان را که به بردگی گرفته شده بودند، آزاد کرد. نماد این رخداد استوانه کوروش است که به فرمان او ساخته شد و از آن به نام نخستین منشور حقوق بشر یاد می‌شود.
مایک پومپئو در ادامه توییت خود با اشاره به محدودیت‌هایی که جمهوری اسلامی ایران برای بزرگداشت کوروش اعمال کرده است، نوشت: «رژیم [ایران] اجازه نمی‌دهد که ایرانیان میراث او [کوروش] را پاس بدارند، اما ایالات متحده کنار مردم ایران می‌ایستد».
گزارش‌های چند روز اخیر حاکی از تشدید اقدامات نیروهای امنیتی ایران برای ممانعت از حضور مردم در آرامگاه کوروش بود. برخی فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که جاده‌های منتهی به پاسارگاد بسته شده‌اند.
همزمان برخی از فعالان مدنی و سیاسی نیز خبر داده‌اند که پلیس امنیت آنها را احضار کرده است تا تعهد کتبی بدهند که در مراسم روز کوروش شرکت نمی‌کنند.

0 نظرات: