خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

روز جهانی مبارزه با اعدام؛ کودکان،

در جمهوری اسلامی محکومین را با اتهام‌های گوناگون حلق‌آویز می‌کنند؛ سخن از مجازات مرگ است و روز ۱۰ اکتبر، روز جهانی مبارزه با این مجازات وحشیانه است. ۱۴۲ کشور در قانون یا در عمل مجازات اعدام
را کنار گذاشته‌اند. کودکان: قربانیان پنهان مجازات اعدام
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران: هفدهمین روز جهانی ضد مجازات اعدام در تاریخ ۱۰ اکتبر ۲۰۱۹ هدف افزایش آگاهی در مورد حقوق کودکانی را دنبال می‌کند که پدر و مادرشان به اعدام محکوم یا اعدام شده‌اند.
کودکان پدر و مادران محکوم به اعدام یا اعدام شده که اغلب فراموش می‌شوند، بار سنگین عاطفی و روانی بر دوش دارند که نقض حقوق بشر آنها محسوب می‌شود.
این ضایعه‌ی روانی ممکن است در هر یک از مراحل مجازات اعدام ــ دستگیری، محاکمه، صدور حکم، زندگی در انتظار اعدام، تاریخ اعدام، اجرای اعدام و پس از آن ــ یکی از والدین رخ دهد. چرخه‌های تکراری امید و ناامیدی که با هر یک از این مراحل همراه است می‌تواند تاثیری بلند مدت، گاهی تا مراحل پیشرفته‌ی بزرگسالی، به جا بگذارد.
تحمل داغ ننگ در جامعه و محروم شدن از پدر یا مادر به دست دولت به بی‌ثباتی شدیدی در زندگی روزانه‌ی کودک دامن می‌زند. در هماهنگی با سی‌امین سالگرد تصویب کنوانسیون حقوق کودک (۲۰ نوامبر ۲۰۱۹)، توجه روز جهانی ضد مجازات اعدام به کودکان و حقوق بشر آنهاست.

استعدادهايی که اینگونه پرپر می شوند

جوانی که در بازیگری درخشید در آستانه اعدام قرار دارد... وقتی اجرای نمایش تمام شد، هنگام سوار شدن به اتوبوس پایش می‌لرزید. به مربی‌اش گفته بود اگر قبل از این‌که با چاقو به دوستم حمله کنم، بازیگری و تئاتر را تجربه کرده بودم، هرگز مرتکب قتل نمی‌شدم.
به گزارش هرانا، این کودک مجرم در فیلم “خط باریک قرمز” به کارگردانی فرزاد خوشدست بازی کرده است. خوشدست که در این اثر، روایتی مستندگونه از تعدادی مجرم نوجوان در کانون اصلاح و تربیت را به تصویر کشیده در گفت‌وگویی بیان کرد: یکی از بچه‌هایی که با ما در این فیلم همکاری کرد و بازی خوبی از خود نشان داد، به دلیل اتهام به قتل حالا حکمش تایید و به اعدام محکوم شده است. او سنش از ۱۸ سال رد شده و برای گرفتن رضایت باید مبلغ زیادی پرداخت کند و اگر پول را پرداخت نکند قطعا اعدام خواهد شد.
او در ادامه بیان کرد: فیلم ما برای چند جشنواره خارجی پذیرفته شده، برای جشن خانه سینما نامزد بهترین فیلم شده، برای جشن مستقل مستند انتخاب شده و تنها مستند ایرانی است که جایزه بنیاد آسیایی نت‌پک را دریافت کرده است. همه از این اتفاقات خوبی که برای فیلم افتاده خوشحالیم، اما از اعماق قلبم هیچ کدام این‌قدر اهمیت ندارد که بتوانیم این نوجوان را نجات بدهیم.
خوشدست درباره این کودک مجرم می گوید اگر اعدام شود تا هر زمانی که این فیلم در دنیا بچرخد و در فستیوال ها نمایش پیدا کند وقتی از سرنوشت شخصیت فیلمم بپرسند باید بگوییم اعدام شد.

0 نظرات: