خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

ترامپ: درخواست ایران برای لغو تحریم‌ها پیش از دیدار را رد کردم‎.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه پنجم مهرماه گفته است، درخواست ایران برای لغو تحریم‌ها پیش از ملاقات دو طرف را رد کرده است.
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، هم در همین روز گفته است، دولت آمریکا برای مذاکره دوجانبه وعده داده بود که کل تحریم‌ها علیه تهران را لغو خواهد کرد، اما شکل چنین دیداری قابل قبول نبود.
رئیس جمهوری ایران پس از بازگشت از اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص تلاش های کشورهای اروپایی برای میانجیگری بین تهران و واشینگتن گفته است:«آمریکایی ها تقریباً به همه سران اروپایی و غیر اروپایی پیغام داده بودند که ما آماده مذاکره‌ایم.»
حسن روحانی می‌گوید، آمریکا پیشنهاد ایران برای انجام چنین دیداری در چارچوب ۱+۵ را پذیرفته بود.
رئیس جمهوری ایران اضافه کرده است
: «اتفاقاً ۳ نفر از آن ۱+۵ قبلی و ۱+۴ فعلی یعنی صدر اعظم آلمان ،نخست وزیر انگلیس و رئیس جمهور فرانسه هم در نیویورک بودند و همگی اصرار داشتند که این جلسه برقرار شود و آمریکا هم می‌گوید که من تحریم را برمی‌دارم.»
پیشتر گزارش هایی درباره دیدار امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، و بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا، با حسن روحانی و اصرار آنها برای دیدار با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، منتشر شده بود.
حسن روحانی افزوده است: «نکته دیگری که محل بحث بود اینکه چه تحریمی برداشته شود و آنها به صراحت گفته بودند که کل تحریم را برمی‌داریم. منتها شکل این کار شکلی نبود که قابل قبول باشد.»
رئیس جمهوری ایران اضافه کرده است:«یعنی اینکه در فضای تحریم و در بقاء تحریم و فضای مسموم فشار حداکثری، حتی اگر در قالب ۱+۵ بخواهیم با آمریکایی‌ها مذاکره کنیم، هیچ‌کس نمی‌تواند پیش‌بینی کند که پایان و نتیجه این مذاکره چه خواهد بود.»
رئیس‌جمهور فرانسه در ماه‌های اخیر تلاش کرده بود که رؤسای‌ جمهوری ایران و آمریکا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با هم ملاقات کنند.
رد درخواست ایران
از سوی دیگر دونالد ترامپ ساعاتی پس از انتشار اظهارات حسن روحانی در توییتی گفته است، ایران از من خواسته بود که برای انجام دیدار، تحریم‌های علیه آنها را لغو کنم. من هم البته گفتم: نه.

0 نظرات: