خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

ایران/ورود زنان به ورزشگاه؛ بیانیه تازه "فیفا"

بیانیه فیفا؛ زنان باید اجازه ورود به همه مسابقات را داشته باشند
فیفا با انتشار گزارشی روشن و صریح درباره موضوع ورود زنان به ورزشگاه های ایران اظهار نظر کرد.

به گزارش ورزش سه، نکته مورد اهمیت این بیانیه از این قرار است که:
زنان باید در همه مسابقات فوتبال از جمله لیگ برتر مجوز ورود به ورزشگاه را داشته باشند و البته بلیت بر اساس تقاضای آن ها عرضه شود و محدودیتی در خرید بلیت برای آن ها وجود نداشته باشد.
فدراسیون جهانی فوتبال فیفا پس از بازدید نمایندگانش از ایران درباره حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها بیانیه‌ای صادر کرد.
به گزارش اعتماد آنلاین، در متن این بیانیه به نقل از وب‌سایت فدراسیون جهانی فوتبال فیفا آمده است:
در تاریخ ۱۹ سپتامبر هیاتی از طرف فیفا به ایران اعزام شد تا شرایط حضور زنان در ورزشگاه‌های فوتبال را بررسی کند. همراه با این هیئت نماینده‌ای از کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز حضور داشت. آن‌ها با معاون وزیر ورزش و جوانان و نمایندگان فدراسیون فوتبال ایران در ارتباط با روابط بین‌الملل، امنیت و فروش بلیت دیدار و گفتگو کردند.
این هیات همچنین از ورزشگاه آزادی تهران که در تاریخ ۱۰ اکتبر میزبان بازی ایران و کامبوج از سری مسابقات انتخابی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر است بازدید به عمل آوردند.
در این گفتگو‌ها فیفا باز هم بر موضع خود تاکید کرد؛ زنان باید بتوانند بدون محدودیت در تعداد و از طریق خرید بلیت در ورزشگاه‌های فوتبال حضور پیدا کنند.
تحقیقات هیات فیفا نشان می‌دهد که هیچ مانع جدی برای انجام اقدامات لازم در ورزشگاه آزادی برای بازی ایران و کامبوج در تاریخ ۱۰ اکتبر وجود ندارد.
در همین راستا هیات فیفا همچنین در ارتباط با روش‌های بلیت فروشی و شرایط عملیاتی مورد نیاز مطابق با مقررات فیفا نیز صحبت کرده‌اند.
علاوه بر این هیات فیفا در مورد لزوم حضور زنان در ورزشگاه‌ها برای بازی‌های ملی گفتگو کردند. فیفا همچنین اعلام می‌کند که بر اساس نتایج برنامه‌های عملیاتی برای بازی ۱۰ اکتبر با فدراسیون فوتبال ایران در جهت تهیه پروتکل عملیاتی و الزامات مربوط به آن در جهت حضور زنان برای مسابقات لیگ داخلی فوتبال ایران نیز همکاری خواهد کرد.
فیفا به همکاری نزدیک خود با فدراسیون فوتبال ایران و نهاد‌های ذی‌ربط ادامه خواهد داد تا این تغییرات مهم مطابق با قوانین فیفا انجام شود.
موضع فیفا محکم و شفاف است: زنان باید اجازه ورود به همه استادیوم‌های فوتبال ایران برای تماشای همه مسابقات را داشته باشند.

اتوبوس‌هایی که زنان را به "آزادی" می‌رسانند!
"۱۶۰۰ تماشاگر زن یعنی ۱/۶ تا ۱/۸۸ درصد ظرفیت استادیوم آزادی"، با این عبارت، روزنامه آلمانی "فرانکفورتر آلگماینه" به موضوع ورود زنان به ورزشگاه و برخورد فیفا با این مسئله و ورزشگاه مردانه در دربی پیش‌رو پرداخته است.
روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه" در آلمان، روز جمعه، ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) در مقاله‌ای به موضوع ممنوعیت ورود زنان ایرانی به استادیوم‌های فوتبال پرداخته است. این روزنامه می‌نویسد، حتی پس از مرگ سحر خدایاری هم فدراسیون فوتبال ایران مقررات ضد تبعیض را زیر پا می‌گذارد. دلیل این مدعا هم به نوشته این روزنامه، عدم اجازه به زنان برای ورود به استادیوم در بازی باشگاهی پیش روست. روز یکشنبه (۳۱ شهریور) شهرآورد (دربی) میان استقلال و پرسپولیس برگزار می‌شود. رئیس پلیس تهران سه شنبه ۲۶ شهریور اعلام کرد که وزارت ورزش و جوانان برنامه‌ای برای حضور زنان در ورزشگاه و تماشای این دیدار ندارد «و خلاصه اینکه زنان برای تماشای دربی به ورزشگاه نیایند». این روزنامه افزون بر این مسئله، به بازی پیش روی ایران و کامبوج در چارچوب بازی‌های مقدماتی جام جهانی اشاره می‌کند و می‌نویسد، برنامه‌های آماده‌سازی ورود زنان به استادیوم برای تماشای این بازی که از سوی ایران اعلام شده‌اند هم هواداران فوتبال را نگران کرده‌ و آنها را به واکنش واداشته‌اند؛ "واکنشی از تمسخر تا خشم".
سهم ناچیز زنان از استادیوم
بازی ایران و کامبوج روز ۱۸ مهر در ورزشگاه آزادی برگزار خواهد شد. بر اساس برنامه‌های اعلام شده از سوی فدراسیون فوتبال ایران، در این مسابقه به ۱۶۰۰ زن برای دیدار از بازی بلیط فروخته می‌شود. روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه" می‌نویسد: «در استادیومی که بین ۸۵ هزار تا ۱۰۰ هزار نفر را در یک دربی در خودش جا می‌دهد، [۱۶۰۰ تماشاگر زن] یعنی ۶ /۱ تا ۸۸ / ۱ درصد ظرفیت استادیوم. به این مسئله باید اضافه کرد که زنانی که خواهان ورود هستند را اتوبوس‌های مشخصی از مرکز شهر به استادیوم می‌آورند. سهم اندک زنان از بلیط‌های این بازی را با شمار تماشاگرانی که انتظار می‌رود به تماشای این دیدار بنشینند، توجیه می‌کنند؛ یعنی تنها ۱۰ هزار تا ۱۵ هزار تماشاچی.» مینکی وردن از سازمان دیده‌بان حقوق بشر در مصاحبه با این روزنامه آلمانی، تصمیم ایران را برای اجازه ورود محدود به زنان برای بازی پیش رو نه یک پیشرفت که "نسخه‌ای برای فاجعه‌ی بعدی" نامیده است و می‌گوید، این اقدام "حتی ذره‌ای" با "مقررات فیفا و اصول حقوق بشری همخوان نیست". به گفته وردن، شرط جمع‌شدن زنان در ایستگاه‌های تعریف شده برای سوار شدن به اتوبوس‌هایی مشخص، "کار شناسایی و در صورت لزوم اقدام‌های بعدی علیه این زنان را برای دستگاه‌های اجرایی در ایران ساده می‌کند".
فدراسیون جهانی فوتبال روز ۲۰ شهریور از اعزام یک هیئت به ایران برای بررسی موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها خبر داده بود. اینفانتینو، رئیس فیفا، روز پنجشنبه (۲۸ شهریور) با اعلام این خبر که این هیئت در حال حاضر در ایران به سر می‌برد، در مورد ورود زن‌ها به استادیوم، گفته است: «ما می‌دانیم که مراحل و فرایند‌هایی وجود دارد که باید قبل از انجام این کار به روشی صحیح و ایمن انجام شود.» این روزنامه با اشاره به سخنان دیروز رئیس فیفاز می‌نویسد: «به نظر نمی‌رسد که صبرشان به لب رسیده باشد.» مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان ایران، روز پنجشنبه گفت که زیرساخت‌ها در تمام استادیوم‌های کشور برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها آماده است. سلطانی‌فر گفت: «امیدواریم با هماهنگی‌های لازم به مرور بتوانیم ابتدا شاهد حضور زنان در رقابت‌های ملی باشیم و کم کم عرصه را گسنترش دهیم.» یعنی تماشای شهرآورد یکشنبه میان استقلال و پرسپولیس، مردانه خواهد بود. این روزنامه آلمانی‌زبان با اشاره به "تابو بودن حضور زنان در بازی‌های باشگاهی" به گفته وزیر ورزش، می‌نویسد، «فیفا هنوز به این پرسش که آیا روز یکشنبه هیئت فیفا در ورزشگاه خواهد بود یا نه، جوابی نداده است».
فیفا به اندازه کافی جدی نمی‌گیرد
"فرانکفورتر آلگماینه تسایتونگ" می‌نویسد: «فدراسیون جهانی اینگونه سرسری با مسئله ممنوعیت ورود به استادیوم برخورد می‌کند.» برخوردی که به نوشته این روزنامه، شورای حقوق بشری فیفا را هم برآشفته کرده است. راشل دیویس، مدیر این شورا، در ایمیلی به روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه"، با اشاره به "توصیه‌های این شورا به فیفا در سال ۲۰۱۸ برای مجبور کردن ایران به ارائه برنامه زمانی مشخص در مورد ورود زنان به استادیوم و تهدید به تحریم" می‌نویسد، «به این توصیه‌ها تا ماه مه ۲۰۱۹ توجهی نشد».

او به این روزنامه، می‌گوید: «ما به خطرهای امنیتی بسیار روشن برای زنانی که علیه این ممنوعیت اعتراض می‌کنند، اشاره کردیم.» به گفته مدیر شورای حقوق بشری فیفا که نقش مشاوره دهنده را برای فیفا بازی می‌کند، مدیران بلندپایه فیفا تاکنون توصیه‌های این شورا و تقاضای این شورا را برای بررسی گام‌هایی که فیفا می‌تواند در شرایط اضطراری مشخص با توجه به تهدید جدی برای زنان بردارد "به اندازه کافی جدی نگرفته‌اند".
واکنش‌ها به خودکشی "دختر آبی"
"فرانکفورتر آلگماینه تسایتونگ" با اشاره به خودکشی سحر خدایاری به واکنش مردم و فوتبالیست‌های ایرانی اشاره می‌کند. در بازی باشگاهی نفت مسجد سلیمان در برابر استقلال، بازیکنان تیم آبی‌پوش با تی‌شرت‌هایی که بر روی آنها عبارت "دختر آبی" نوشته شده‌ بود، در زمین حاضر شدند. این عبارت برگرفته از هشتگی است که کاربران شبکه‌های اجتماعی در سراسر جهان با آن به خودسوزی سحر خدایاری واکنش نشان دادند. این روزنامه آلمانی زبان با اشاره به سابقه وریا غفوری و کینه تندروها از او به دلیل انتقادهای گذشته‌اش، از نقش کاپیتان استقلال در پوشیدن این تی‌شرت‌ها و پیامدهای این حرکت می‌نویسد: «تشویق گسترده در شبکه‌های اجتماعی و تقبیح و سرزنش از سوی دستگاه‌های امنیتی.»

0 نظرات: