خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

حجاب؛ سازمان ملل؛ احکام ظالمانه را لغو کنید

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل؛ احکام سنگین علیه سه زن معترض به حجاب اجباری را لغو کنید
خبرگزاری هرانا – شماری از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه ای صدور احکام سنگین حبس علیه یاسمن آریانی، منیره عربشاهی و مژگان کشاورز به دلیل اعتراض به حجاب اجباری را محکوم کرده و خواستار آزادی بی قید و شرط آنها شدند. این سه فعال مدنی پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران مجموعا به ۵۵ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده‌اند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۲۵ مردادماه ۱۳۹۸، جمعی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در اعتراض به صدور احکام سنگین و اعمال سرکوب علیه معترضین به حجاب اجباری در ایران بیانیه ای صادر کردند.
در بخشی از بیانیه این کارشناسان آمده است: “ما نسبت به بازداشت و صدور احکام سنگین حبس علیه این زنان که به فعالیت های صلح آمیز در راستای حق آزادی آنها ارتباط مستقیم دارد عمیقا نگران هستیم.
آنها در بیانیه خود از مقامات ایرانی درخواست کرده‌اند که این احکام را لغو کرده و برخورداری زنان از حقوق برابر در جامعه ایران را تضمین کنند.

در بخش دیگری از این بیانیه می خوانیم که این زنان به دلیل دادن گل به زنان در روز جهانی زنان به اتهاماتی همچون “اقدام علیه امنیت ملی”، “تبلیغ علیه نظام” و “ترویج فساد و فحشا” متهم شده‌اند.
کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل همچنین به مقامات ایرانی یادآوری کرده‌اند که اعتراض به حجاب اجباری حق بدیهی این زنان است و اعمال سرکوب علیه آنها با تعهدات ایران به معاهدات بین‌المللی حقوق بشر همخوانی ندارد.
در این بیانیه همچنین با اشاره به اینکه از آغاز سال ۲۰۱۸ تاکنون ۳۲ زن به دلیل اعتراض به حجاب اجباری بازداشت و دستکم ۱۰ زن روانه زندان شده اند، آمده است که طی هفته های گذشته برخورد با معترضین به حجاب اجباری شدیدتر شده است.

اعتراض آمریکا به حکم ظالمانه معترضان

وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای حکم ۵۵ سال زندان برای معترضان به حجاب اجباری در ایران را محکوم کرده است.
منیره عربشاهی، یاسمن آریانی و مژگان کشاورز با فیلمی که در شبکه‌های اجتماعی به مناسبت روز جهانی زن منتشر شد و در آن، این سه نفر بدون حجاب مشغول توزیع گل در میان مسافران زن مترو هستند، از سوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی در آوریل گذشته بازداشت شدند.
مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در حساب توئیتر خود نوشته که صدور این احکام برای معترضین به قوانین حجاب اجباری آن هم با پخش گل، محکوم بوده و از همه کشورها خواسته تا آنها نیز این "نقض بزرگ" را محکوم کنند.
به گزارش رادیو فرانسه، روز دهم مرداد گذشته کانال تلگرامی "ندای زنان ایران" خبر داد که قاضی مقیسه ریاست شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی، یاسمن آریانی، منیره عربشاهی و مژگان کشاورز سه فعال مدنی زندانی در زندان قرچک ورامین را مجموعا به ۵۵ سال و شش ماه زندان محکوم کرده است که در صورت قطعی شدن این حکم مجازات اشد قابل اجرا خواهد بود.
قوه قضائیه آنها را به "اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی"، "تبلیغ علیه نظام"، "تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا" متهم کرده و همچنین برای مژگان کشاورز اتهام "توهین به مقدسات" را هم افزوده است.
سازمان عفو بین‌الملل نیز در تیرماه گذشته بازداشت این سه نفر را "بخشی از سرکوب و دستگیری‌های گسترده" فعالان حقوق زن و معترضان به حجاب اجباری خواند که "از ژانویه ۲۰۱۸ آغاز شده است.".

0 نظرات: