خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

واکنش‌های بین‌المللی به حمله تروریستی به میدان نفتی «شیبه» سعودی

حمله تروریستی روز شنبه 17 اوت به میدان نفتی «شیبه» سعودی با واکنش‌ خیلی از کشورها و محکومیت‌شدید بین‌المللی مواجه شد.

 یک منبع مسئول در وزارت امور خارجه کویت اعلام کرد دولت این کشور حمله به میدان نفتی شیبه در سعودی را به شدت محکوم می‌کند. این منبع توضیح داد که « این اقدام که امنیت و ثبات پادشاهی عربی سعودی و خطوط صادرات انرژی جهان را هدف قرار داده است، تلاش‌ جهانی را می‌طلبد تا از تکرار این گونه اقدامات جلوگیری و بحران‌ها، جنگ‌ها و تنش‌های بیشتر را از منطقه دور کند».
این منبع مسئول کویتی بر ایستادگی کامل کشورش در کنار سعودی و تایید تمامی اقداماتی که برای حفظ امنیت و ثبات این کشور اتخاذ می‌شود، تاکید کرد.
دولت پادشاهی اردن نیز روز شنبه «حمله تروریستی جنایتکارانه»‌ای به میدان نفتی «شیبه» را محکوم کرد.
سفیان القضات، سفیر و سخنگوی رسمی وزارت خارجه اردن، این اقدام تروریستی را « تنشزایی در جهت ناامن و بی ثبات کردن و افزایش تنش‌ها در منطقه» عنوان کرد.
این مقام اردنی در بیانیه‌ای خبری بر همبستگی کامل اردن و ایستادگی آن در کنار سعودی «در اتخاذ هر گونه تدابیری برای حفظ امنیت و ثبات آن و رویارویی با تروریسم در هر نوع و شکلی که باشد» تاکید کرد.
جمهوری عربی مصر نیز با شدیدترین لحن حمله به میدان شیبه در جنوب شرقی سعودی را محکوم کرد.
وزارت خارجه مصر با صدور بیانیه‌ای مجددا« همبستگی دولت و ملت مصر با دولت و ملت برادر، پادشاهی عربی سعودی را مورد تاکید قرار داده و حمایت خود را از کلیه تدابیری که پادشاهی سعودی برای محافظت از امنیت و ثبات این کشور در برابر این گونه تجاوزها اتخاذ می‌کند، اعلام کرد.
وزارت خارجه مصر همچنین در این بیانیه نسبت به «حمله به تاسیسات حیاتی در سعودی و از جمله به خطر انداختن ایمنی زیرساختارهای انرژی در این کشور» هشدار داد.
پادشاهی بحرین نیز شنبه ضمن محکوم کردن حمله تروریستی با پهپاد بمبگذاری شده به یکی از واحدهای کارخانه گاز طبیعی در میدان و پالایشگاه نفتی شیبه سعودی این اقدام تروریستی را عملی ناجوانمردانه دانست که امنیت و ثبات را هدف قرار داده و خطری بزرگ برای صادرات انرژی در کل جهان تشکیل می‌دهد.
وزارت خارجه بحرین در بیانیه‌ای بر موضع مستحکم خود در حمایت از تلاش‌های پادشاهی عربی سعودی و تدابیری که این کشور برای حفظ امنیت و منافعش اتخاذ می‌کند، تاکید کرد.

بحرین همچنین بر همبستگی و ایستادگی خود در کنار سعودی برای مقابله با این گونه اقدامات تروریستی مکرر با هر شکل و نوعی که باشد، تاکید و بر ضرورت اتخاذ گام‌‌هایی جدی و قاطع برای متوقف ساختن این گونه اقدامات و حملات تروریستی و همچنین طرف‌هایی که آنها را پشتیبانی و حمایت مالی می‌کنند، تاکید کرد.
دولت‌های افغانستان و جیبوتی ضمن اعلام همبستگی با ریاض، حمله تروریستی به یکی از واحدهای گاز طبیعی سعودی را محکوم کرده.
در همین حال خالد الفالح وزیر انرژی، صنعت و منابع معدنی پادشاهی سعودی روز شنبه 17 اوت 2019 گفت، حمله تروریستی به یک واحد کوچک متعلق به کارخانه گاز طبیعی منطقه «الشیبه» باعث بروز خسارتی محدود شده و هیچ تاثیری بر روند تولید یا صادرات نفت این کشور نخواهد گذاشت.
الفالح در مصاحبه مطبوعاتی گفت:«یكی از واحدهای كارخانه گاز طبیعی در میدان نفتی «شیبه» توسط یک پهپاد هدایت شده مورد هجوم تروریستی قرار گرفت که به آتش سوزی محدود در یکی از واحدها منجر شد».

الفالح در بیانیه‌ای که توسط خبرگزاری رسمی سعودی «واس» منتشر شد، گفت پادشاهی سعودی ضمن محکوم کردن این حمله ناجوانمردانه و خرابکارانه تروریستی، آن را در راستای تلاش‌ها و اقدامات خرابکارانه زنجیره‌ای که خطوط لوله‌های نفتی سعودی و نفتکش‌ها را در آبهای خلیج و تنگه هرمز مورد هدف قرار داد، تلقی می‌کند.
الفالح گفت که هدف از چنین اقدامات تروریستی بی‌ثبات کردن امنیت و تامین بازار نفت در جهان است.
او افزود: «این حمله تروریستی نه تنها تاسیسات انرژی حیاتی پادشاهی سعودی را هدف قرار داده بلکه امنیت تأمین انرژی جهان را هدف قرار داده است».
الفالح گفت:«تهدید تاسیسات نفتی سعودی به مثابه تهدید اقتصاد جهانی است. سعودی بار دیگر از جامعه جهانی میخواهد تا با اتخاذ مواضعی شدید جلوی طرفهای تروریستی که چنین اقدامات خرابکارانهای را انجام میدهند و از جمله آنها شبهنظامیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن، را بگیرد».

0 نظرات: