خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

فرانسه دعوت از حسن روحانی برای شرکت در نشست گروه هفت را تکذیب کرد

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، حسن روحانی را به شرکت در نشست آیندۀ گروه هفت دعوت نکرده است. منابع دیپلماتیک در پاریس، این خبر را که در برخی پایگاه‌های خبری انتشار یافته بود تکذیب کردند. تارنمای «المنیتور» پیش از این نوشته بود، رئیس جمهوری فرانسه از حسن روحانی دعوت کرده بود در حاشیۀ این نشست با دونالد ترامپ، همتای آمریکائی خود دیدار کند. خبر دعوت از حسن روحانی به این نشست در برخی رسانه‌های ایران نیز انتشار یافت و اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، در بارۀ تائید آن به خبرنگاران گفت «این سئوال را از دفتر رئیس جمهوری بپرسید».
امانوئل ماکرون هر چند برای حفظ برجام و نزدیک کردن خواست‌های تهران و واشینگتن به یکدیگر تلاش می‌کند و به این منظور بارها با روسای جمهوری ایران و آمریکا گفتگو کرده است، اما بگفتۀ منابع دیپلماتیک حسن روحانی را به شرکت در نشست گروه هفت فرانخوانده است.
این نشست بریاست رئیس حمهوری فرانسه در روزهای ٢٤ تا ٢٦ اوت/٢ تا ٤ شهریور، در شهر بندری «بیاریتز» در جنوب غربی فرانسه برگزار می‌شود.
تارنمای «المنیتور» در خبر خود در بارۀ دعوت از حسن روحانی برای دیدار با دونالد ترامپ نوشته است که رئیس جمهوری ایران این دیدار را نپذیرفته است. یک دیدار احتمالی میان رئیس جمهوری ایران و همتای آمریکائی او از چنان ابعاد نمادینی برای مقامات ایران برخوردار است که برگزاری آن به آسانی ممکن نیست. بگفتۀ دیپلمات‌های غربی، محمد خاتمی و حسن روحانی در گذشته هر گونه دیدار و حتی رو در رو شدن بظاهر تصادفی در حاشیۀ اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد را نیز به دلیل نگرانی از واکنش‌ها در ایران رد کرده بودند.
«المنیتور» به نقل از منابع طرف گفتگوی خود همچنین نوشته است که رئیس جمهوری فرانسه در گفتگوی تلفنی دو ساعتۀ خود با حسن روحانی به او وعده است ١۵ میلیارد دلار برای براه افتادن ساز و کار «اینستکس» به این صندوق واریز کند.
منابع دیپلماتیک فرانسه در این زمینه سخن گفتن از چگونگی تغذیۀ این صندوق و اشاره به یک مبلغ معین را «شتاب زده و نابهنگام» توصیف کرده و می‌گویند «اولویت کنونی اینست که ایران تعهدات خود در چهارچوب برجام را به اجرا گذارد». این منابع با این حال آمادگی فرانسه را برای همکاری با طرفین اروپائی برجام به منظور براه انداختن ایستکس تائید کرده و بر ضرورت همکاری بین‌المللی و بررسی کارشناسانۀ عمیق در این زمینه» تاکید می‌کنند.
ایران خواستار براه انداختن هر چه سریع تر ساز و کار مالی اروپا برای فراهم ساختن امکانات داد و ستد میان طرفین است. با این حال از آنجا که پایۀ این ساز و کار بر خرید نفت ایران از سوی شرکت‌های اروپائی و اختصاص درآمد آن به صندوق تامین خریدهای ایران از اروپا گذاشته شده، تحریم‌های آمریکا شرکت‌های نفتی را از خرید نفت ایران بازداشته و در نتیجه درآمدی بدست نیامده است که ایران بتواند با استفاده از آن مواد و کالاهای مورد نیاز خود را خریداری کند

0 نظرات: