خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

مرگ 159 نفر در حوادث ماشین‌های کشاورزی

هرچند در ارائه آمار تلفات تصادفات کمتر به حوادث غیرترافیکی پرداخته می شود، ‌اما آمارها بیانگر آن است که در سال گذشته 159 نفر در حوادث رانندگی ماشین های کشاورزی به ویژه تراکتور جان باختند که تعداد قابل توجهی از این حوادث در مسیرهای خارج از راه و جاده (غیرترافیکی) اتفاق افتاده است.

به گزارش فصل تجارت به نقل از روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور، هرچند در ارائه آمار تلفات تصادفات کمتر به حوادث غیرترافیکی پرداخته می شود، ‌اما آمارها بیانگر آن است که در سال گذشته 159 نفر در حوادث رانندگی ماشین های کشاورزی به ویژه تراکتور جان باختند که تعداد قابل توجهی از این حوادث در مسیرهای خارج از راه و جاده (غیرترافیکی) اتفاق افتاده است.
در آمار تلفات حوادث رانندگی، عمده اطلاع رسانی مربوط به حوادث ترافیکی و خودروهای عمومی و شخصی است که مورد استفاده همگان است و در مسیرها و جاده های بین شهری یا درون شهری اتفاق می افتد. اما بخشی از این آمار نیز که از آن به عنوان غیر ترافیکی (محل وقوع آن خارج از راه و جاده است مانند زمین های کشاورزی، پارکینگ ها و ...) یاد می شود، تلفاتی را در بر می گیرد که توجه به آن ضروری به نظر می رسد.
یکی از این موارد تلفات ناشی از حوادث ماشین های کشاورزی است که در دو بخش ترافیکی (در حریم راه و جاده) و غیرترافیکی (خارج از حریم راه و جاده) اتفاق می افتد. بر اساس آمارهای موجود در سال گذشته (1397)، 159 نفر در حوادث ماشین های کشاورزی جان خود را از دست دادند؛ از این تعداد 85 نفر در خارج از راه و جاده و 74 نفر در جاده ها جان باخته اند.
واژگونی علت اصلی مرگ در حوادث ماشین های کشاورزی
علت اصلی مرگ افراد در حوادث ماشین های کشاورزی، واژگونی است. بر اساس آمارها از کل تلفات سال گذشته ماشین های کشاورزی، 74.3 درصد به دلیل واژگونی و 18.9 درصد به دلیل تصادف با خودروی دیگر جان خود را از دست داده اند.
سه چهارم فوت شده ها راننده هستند
آمارها نشان می دهد که سه چهارم کشته های ماشین های کشاورزی رانندگان این ماشین ها هستند. در سال گذشته از کل تلفات ماشین های کشاورزی، 119 نفر راننده، 32 نفر سرنشین و 8 نفر نامعلوم گزارش شده است.
بیشترین تلفات در آذربایجان شرقی
بیشترین تلفات ماشین های کشاورزی در سال گذشته در استان آذربایجان شرقی با 18 متوفی ثبت شده است. پس از آن استان های لرستان با 16 و خراسان شمالی با 14 متوفی در رتبه های بعدی قرار دارند.
مطابق این آمار استان های تهران، خراسان جنوبی، قم، هرمزگان و یزد طی این مدت هیچ تلفاتی از حوادث ماشین های کشاورزی نداشته اند.
عمده تلفات ماشین های کشاورزی مرد، متأهل و مسن هستند
از کل تلفات ماشین های کشاورزی در سال گذشته (159 مورد)، 148 نفر مرد و 11 نفر زن بودند. سه چهارم از این کشته شدگان (119 نفر) نیز متأهل بوده اند.
همچنین عمده این افراد در سنین بالای 50 سال قرار داشتند چنان که بر اساس آمارها 40.9 درصد از این تلفات بالای 50 سال و 35.3 درصد بین 30 تا 49 سال بودند.
نیمه اول سال، تلفات ماشین های کشاورزی بیشتر است
در سال گذشته 65.4 درصد از کل تلفات حوادث رانندگی ماشین های کشاورزی در نیمه اول سال جان باخته اند.
عوامل موثر در حوادث مربوط به تراکتور
تراکتور ها پر مصرف ترین ماشین ها در تمام مزارع هستند و بیشتر از هر عامل دیگری باعث صدمات کشنده در مزارع می شوند . گردش تراکتور و حرکت محور آن باعث بیشترین حوادث کشنده در کشاورزی می شود.
انواع حوادث تراکتور که استفاده کنندگان با آن مواجه می شوند عبارتند از:
1- واژگون شدن تراکتور
2- سقوط از تراکتور
3- له شدن زیر تراکتور (به غیر از زیر گرفتن)


4 - زیر گرفتن
5- تصادف با وسایل موتوری دیگر
بنا بر آنچه در آمارهای پزشکی قانونی دیده می شود، واژگونی، علت اصلی مرگ در حوادث ماشین های کشاورزی به ویژه تراکتور است که عمدتاً نیز راننده ماشین را به کام مرگ می کشاند بنابراین با توجه به اینکه دست پاچگی و خستگی از جمله عمده ترین علل بروز حادثه یا مرگ در این موارد به شمار می رود لذا به همه استفاده کنندگان ماشین های کشاورزی توصیه می کنیم ضمن آگاهی از خطرات کار با تراکتور، نسبت به استفاده از این ماشین آلات از مهارت کافی برخوردار باشند و در زمان خستگی بر میزان احتیاط خود حین رانندگی با این ماشین آلات بیفزایند و در عین حال از دستکاری ابزار ایمنی این وسایل نظیر ساختار حفاظتی در مقابل برگردان شدن اجتناب کنند.

0 نظرات: