خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

بیانیه عبور از "نظام"؛ نوری‌ زاد احضار شد

محمد نوری‌زاد مستندساز و نویسنده منتقد حکومت جمهوری اسلامی ایران و از امضاکنندگان بیانیه‌ای موسوم به ۱۴ تن روز گذشته بر اساس ابلاغیه‌ای که به‌دستش رسیده است به دادسرای اوین احضار شد.
به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، بر اساس ابلاغیه که روز گذشته دوشنبه ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸، به‌دست محمد نوری‌زاد رسیده، این مستندساز و نویسنده به شعبه اول دادیاری دادسرای اوین احضار شده است.
در متن این ابلاغیه نوشته‌شده، به سامانه ابلاغ [ثنا، ابلاغ الکترونیکی قوه قضاییه] مراجعه کنید و با استفاده از شناسه و رمز کاربری خود اطلاعات این ابلاغیه و پیوست‌های آن و تاریخ صدور را مشاهده کنید. عدم مراجعه به‌منزله استنکاف از قبول اوراق قضایی بوده و ابلاغ محسوب می‌شود. چنانچه جهت ورود به سامانه حساب کاربری دریافت ننموده‌اید جهت ثبت‌نام به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی مراجعه کنید.
همچنین در این ابلاغیه نوشته‌شده، نتیجه عدم حضور در این جلسه دادیاری جلب است.
آقای نوری‌زاد به همره سیزده تن از فعالان مدنی و سیاسی داخل کشور با امضای بیانیه‌ای مشترک موسوم به ۱۴ تن در روز سه‌شنبه، ۲۱ خردادماه ۹۸ و انتشار آن در صفحات تلگرام و فیس‌بوک خود، خواستار استعفای علی خامنه‌ای از رهبری و تغییر قانون اساسی شده بود.
بر اساس گزارش های منتشر شده در شبکه های اجتماعی، امضا کنندگان این بیانیه پس از انتشار آن از سوی نیروی ها امنیتی تهدید و در برخی موارد نیز مورد ضرب و جرح قرار گرفته‌اند.
تعرض به امضاکنندکان بیانیه عبور از "نظام
به گفته منابع خبری در تهران، همه افرادی که در بیانیه خواستار استعفای خامنه‌ای شده بودند یا به زندان افتاده اند و یا توسط ماموران لباس شخصی و یا اوباش تحت فرمان رژیم، مورد ضرب و شتم و تهدید جانی قرار گرفته اند.
رضا مهرگان، یکی از ۱۴ امضاکننده کننده بیانیه استعفای خامنه‌ای در یک مصاحبه ی تلفنی با یکی از رادیوهای خبری گفت که از سوی سه فرد ناشناس با شوکر مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته است و به شدت مجروح شده است .
محمد حسین سپهری، یکی دیگر از امضا کنندگان بیانیه،نیز پیشتر با انتشار ویدئویی گفته بود که یک نفر «با چاقو به خانه او مراجعه کرده و زنگ خانه‌اش را زده است» اما پلیس ۱۱۰ نیز پس از تماس همسرش هیچ مأموری را برای بررسی این موضوع نفرستاده است.
هر کدام از این امضاء کنندگان به نوعی مورد تهدید و ضرب و شتم قرار می گیرند و هر بار که برای حمایت از خود به پلیس مراجعه می کنند مورد بی توجهی مقام‌های امنیتی و پلیس واقع می شوند .
چهارده تن از فعالان مدنی و سیاسی داخل کشور در ماه های گذشته با انتشار بیانیه‌ای خواستار استعفای علی خامنه‌ای از رهبری و تغییر بنیادین قانون اساسی شدند.
به گزارش رادیو پیام اسرائیل، این کنشگران در این بیانیه ای نوشته بودند که در شرایطی که نه از جمهوریت خبری است و نه از آزادی، چانه‌زنی فعالان مدنی نیز بدون استعفای علی خامنه‌ای و تغییر قانون اساسی، راه به جایی نخواهد برد.
آنان در پایان این بیانیه گفته‌اند: ما امضاکنندگان بیانیه، این کنش و خواست ملی را به پیشگاه مردمان ایران تقدیم می‌داریم‌ و امیدواریم تا همه با هم، با خیزش و مطالبه‌گری آگاهانه، از مسلخ این استبداد سیستماتیک و غیر مسئول گذر نماییم.
امضای بیانیه عبور کامل از "جمهوری اسلامی
نامه‌ دوم 14 فعال مدنی- سیاسی داخل کشور: هیچ راهی برای بازسازی و نوسازی این رژیم ایران‌ویران‌کن وجود ندارد!
امضاکنندگان این نامه صراحتا اعلام کرده‌اند که خواستار عبور از جمهوری اسلامی و جایگزینی آن با یک نظام سکولار مبتنی بر دموکراسی و حقوق بشر هستند.
*****
شکوه میرزادگی
به نام آزادگی و مهر، که نام دیگر ایران است
بیانیه دوم 14 فعال مدنی ـ سیاسی در ایران را امضا می کنم
به عنوان یک کوشنده ی حفظ میراث فرهنگی و طبیعی ایران چند دهه است که شاهد ویرانی زیباترین و با ارزش ترین میراث های ملی و بشری سرزمین مان بوده ام.
شاهد بوده ام که چگونه تک تک آثار تاریخی و فرهنگی مان را ویران کردند، و منابع طبیعی مان را فروختند و خرج جنگ طلبی ها و سودجویی هایشان کردند.
شاهد بوده ام که حتی بخش هایی از آب و خاک مان را به مصالحی ضد میهنی به دیگران بخشیدند.
شاهد بوده ام که فرهنگ زیبای ایرانی مان را که پایه هایش بر آزادگی، راستی، مهر و دانش بنا شده، به دروغ، و دشمنی و جهل و تبعیض آلوده کردند: به بهای گرسنگی میلیون ها ایرانی، هزارها مسجد و تکیه و حسینه ساختند. و میلیون ها کودک، این ثروت عظیم فردای ایران، را بی مدرسه و مکانی برای آموزش رها کردند تا به جایش صدها مقابر امامان و امامزادگان (واقعی یا غیرواقعی) شان را در ایران و خارج ایران آباد کنند و به طلا و نقره بیارایند.
شاهد بوده ام که نه تنها مخالفان و منتقدین آزادی خواه را به زندان انداختند یا کشتند، بلکه حتی نتوانستند کسانی را که نگران ویران شدن محیط زیست و میراث فرهنگی سرزمین شان بودند را تحمل کنند.
شاهد بوده ام که این حکومت بی مهرِ ویرانگرِ آزادی ستیزِ انسان کش، از ایران زیبای ما خانه ی وحشتی ساخته است تا کسی را جرات نالیدن و فریاد کردن نباشد.
اکنون از این خانه صدایی رسا و «بی هیچ واهمه و پروایی» شنیده ام. صدایی از آزادگی و مهر و حقیقت و راستی که «مبانی و مظهر مفاسد این نظام که همان قانون اساسی و جایگاه ولی فقیه و رهبری است و کلیت این حکومت ایران ویران کن» را به روشنی نشانه گرفته است؛ صدایی که « در آرزوی برخورداری حکومتی دموکراتیک و سکولار بوده که اعلامیه جهانی حقوق بشر سر لوحه مجلس آینده‌اش برای تدوین و تبیین مدرنترین قانون اساسی عصر حاضر باشد!» صدایی که اگر چه از گلوی چند تن بیشتر نیست اما به یقین زبان حال میلیون ها انسان رنج دیده و وحشت زده است.
***
من به عنوان فردی در اپوزیسیون فرهنگی حکومت مسلط بر سرزمین مان، و به عنوان کسی که عضو هیچ گروه و حزب و سازمان سیاسی نیست، از آنجا که به عنوان هر انسان اجتماعی موظف به ابراز نظر و انتخاب هستم، اعلام می کنم:
به نام آزادی و مهر، که نام دیگر ایران است، به این وسیله از «بیانیه دوم 14 فعال مدنی ـ سیاسی در ایران، با عنوان «عبور کامل» از جمهوری اسلامی» حمایت می کنم.

متن کامل این نامه از این قرار است:
هموطنان گرامی،
ما چهارده تن، بی‌هیچ واهمه و پروایی، جمهوری اسلامی را نظامی برآمده از قوانین استبدادی می‌دانیم و با نشانه رفتن دقیق مبانی و مظهر مفاسد این نظام که همانا «قانون اساسی» و جایگاه ولی فقیه و «رهبری»ست، خواستار مطالبات برحق خود و بخش وسیعی از مردم خویشیم!
به بیانی واضح‌تر، ما با کلیت این حکومت و حاکمیت و همه نهادها و قوای آن مخالفیم و معتقدیم هیچ راهی برای بازسازی و نوسازی این رژیم وجود ندارد.
ما چهارده تن، در پی «گذار کامل» و مسالمت‌آمیز از این رژیم «ایران‌ویران‌کن»، و در پی برپایی انتخاباتی آزاد هستیم.
ما نیز در آرزوی برخورداری حکومتی دموکراتیک و سکولار بوده که اعلامیه جهانی حقوق بشر سر لوحه مجلس آینده‌اش برای تدوین و تبیین مدرنترین قانون اساسی عصر حاضر باشد!
پس، آنچه که ما چهارده تن با انتشار نخستین بیانیه‌ی خویش در پی آن بوده و هستیم، یک مطالبه فراجناحی برای «عبور کامل» از نظام جمهوری اسلامی بوده و متعلق به همه آزادیخواهان راستین با هر گرایش سیاسی و عقیدتی است.
امضا کنندگان بیانیه اول:
۱-محمد ملکی
۲- گوهر عشقی ( مادر شهید ستار بهشتی )
۳-حوریه فرج زاده ( خواهر شهید شهرام از شهدای ۸۸)
۴-هاشم خواستار
۵- محمد کریم بیگی ( پدر مصطفی از شهدای ۸۸)
۶-محمد نوری زاد
۷-محمد رضا بیات
۸-محمد مهدوی فر
۹-کمال جعفری یزدی
۱۰- زرتشت احمدی راغب
۱۱-رضا مهرگان
۱۲- عباس واحدیان شاهرودی
۱۳- محمد حسین سپهری
۱۴- جواد لعل محمدی

0 نظرات: