خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

گزارشگر سازمان ملل خواستار اقدام جامعه جهانی درباره قتل خاشقجی شد

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور اعدام‌های فراقضایی خواستار اقدام جامعه جهانی در خصوص قتل جمال خاشق
جی روزنامه‌نگار منتقد سعودی شد.

اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور اعدام‌های فراقضایی طی مقاله‌ای با عنوان "عربستان سعودی، جهان را شریک جرم اشتباه قضایی می‌کند" در روزنامه «واشنگتن پست» با اشاره به سکوت جامعه بین المللی در قبال قتل جمال خاشقجی نوشت: سکوت و همکاری پنهان یا آشکار صرفا منجر به بی عدالتی بیشتر و بی ثباتی می شود٬ اکنون زمان انجام اقدامات لازم است.
کالامارد در ادامه این مقاله تصریح کرد: عربستان سعودی 11 تن از متهمان قتل جمال خاشقجی را محاکمه می کند، ولی برقراری عدالت به این صورت باورپذیر نخواهد بود. مقامات بلندپایه سعودی در این خصوص مورد بازجویی یا مجازات قرار نگرفته‌اند.
به کانال فارسی خبرگزاری آناتولی  در تلگرام بپیوندید
وی همچنین تاکید کرد که عربستان مسئول قتل خاشقجی است و این موضوع مسئله داخلی این کشور نیست. خاشقجی یک روزنامه‌نگار مقیم آمریکا است و در خاک ترکیه بدون محاکمه به قتل رسید. عربستان سعودی یک اقدام غیرقانونی خارج از مرزهای خود انجام داد که با این اقدام آزادی بیان را تهدید کرده٬ روابط کنسولی را به خطر انداخته و در منافع جامعه بین المللی دخالت کرده است.
کالامارد اظهار داشت: نباید عدالت برای خاشقجی به محاکمه نیمه تمام عربستان سعودی محدود شود. اف بی آی می تواند این موضوع را بررسی کند، زیرا این قتل بر منافع ایالات متحده تاثیر می گذارد.
وی افزود: آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد باید کارشناسان حقوق کیفری را در مورد این قتل تعیین کند و یک تحقیق بین المللی انجام شود. پاسخ‌های ناکافی سازمان ملل متحد فقط این نهاد را تضعیف می کند.
کالامارد تاکید کرد که فشار به عربستان سعودی برای رعایت حقوق بشر٬ می تواند کشورهای دیگر را شریک مطمئنی برای یکدیگر سازد. به این دلیل اجلاس G-20 نباید در ریاض برگزار شود.
گفتنی است جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌ پست دوم ماه اکتبر 2018 به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شد و از آن خارج نشد.

ریاض در تاریخ 20 اکتبر قتل خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان سعودی را تأیید کرد. دادستان این کشور مدعی شد که خاشقجی بعد از "درگیری" با چند نفر در داخل کنسولگری "فوت" کرده و 18 شهروند این کشور نیز در این رابطه بازداشت شده‌اند.

دادستانی کل استانبول ترکیه روز چهارشنبه 31 اکتبر طی بیانیه‌ای اعلام کرد که جمال خاشقجی بلافاصله پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در این شهر، طبق نقشه‌ قبلی خفه و کشته شده است.

0 نظرات: