خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

ایران از برگزاری رزمایش مشترک با روسیه در اقیانوس هند و خلیج فارس خبر داد

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی از توافق ایران و روسیه برای برگزاری رزمایش نظامی در منطقه اقیانوس هند، دریای مکران، تنگه هرمز و خلیج فارس «در آینده نزدیک» خبر داد.
حسین خانزادی که به روسیه سفر کرده، روز دوش
نبه هفتم مردادماه به خبرگزاری ایرنا گفته است امیدواریم تا پایان امسال این رزمایش برگزار شود.
در جریان سفر فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران به روسیه،‌ موافقت‌نامه توسعه همکاری نظامی بین دو کشور نیز امضا شد.
به گفته آقای خانزادی، «برای نخستین بار است که چنین توافقی بین دو کشور صورت می‌گیرد».
توسعه همکاری‌های دفاعی و نظامی در دریای خزر به عنوان بخشی از توافق ایران و روسیه اعلام شده است.
اظهارات خانزادی درباره رزمایش مشترک با روسیه در خلیج فارس در حالی مطرح شده است که آمریکا از چند ماه پیش برای مقابله با آنچه «تهدیدهای ایران» نامیده است، ناو آبراهام لینکلن را همراه با جنگنده‌های پیشرفته خود راهی این منطقه کرده است.
  تصویری از قایق سپاه پاسداران در اطراف نفتکش «استنا ایمپرو» بریتانیا. آب‌های بندرعباس. ۲۱ ژوئیه ۲۰۱۹

نمایش دریایی پر مخاطره ایران

همچنین بعد از توقیف یک نفتکش با پرچم بریتانیا در آب‌های عمان توسط نیروهای سپاه پاسداران، وزارت دفاع بریتانیا خبر داد که ناوشکن «دانکن» برای تأمین امنیت کشتی‌های عبوری منطقه به ناو دیگر این کشور با نام «مونتروز» در خلیج فارس ملحق می‌شود.
بریتانیا همچنین خواستار تشکیل ناوگان اروپایی برای تضمین امنیت ناوبری و حمل‌ونقل در منطقه خلیج فارس شده است.
فرانسه، ایتالیا، دانمارک «موافقت اولیه» خود را برای حمایت از طرح بریتانیا در زمینه ایجاد ناوگان اروپایی به منظور پشتیبانی از ناوبری امن در منطقه خلیج فارس اعلام کرده‌اند.
علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، روز ششم مرداد تصمیم بریتانیا برای اعزام ناوگان اروپایی به خلیج‌فارس را «تحریک‌کننده» خواند و گفت که این اقدام «موجب افزایش تنش‌ها خواهد شد».
محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، نیز روز ششم مردادماه در دیدار با سونگ تائو، وزیر بین‌الملل حزب حاکم چین، با اشاره به تنش‌های موجود در خلیج فارس، گفته است آمریکا و انگلیس می‌خواهند «امنیت تنگه هرمز و کنترل جابجایی شناورها را در اختیار خود بگیرند».
او گفته ایران نمی‌گذارد چنین اتفاقی بیفتد ولی به همکاری چین در این زمینه چشم دوخته است

0 نظرات: