خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

هشدار نخست وزیر آینده انگلیس به خامنه ای

وزیر امورخارجه پیشین و نخست‌ وزیر احتمالی آینده انگلیس امروز (چهارشنبه) در گفت‌وگو با پایگاه خبری جوئیش نیوز در پاسخ به سوالی درباره کاهش اجرای تعهدات رژیم ایران در برجام، اقدامات اخیر جمهوری اسلامی را در این باره دیوانگی خواند.
بوریس جانسون که از همفکران رییس‌جمهور آمریکا نیز به شمار می‌رود، گفت: من نمی‌خواهم مردم فکر کنند که در مواجهه با رژیم ایران به نرمی برخورد می‌کنم. ما با وضعیتی بسیار دشوار مواجهیم و من کاملاً آماده‌ام تا مسیر خودم را بروم. توصیه جدی من به آنها (رژیم ایران) این است که دست از این دیوانگی بردارند.

فارن پالیسی: اینستکس و ماموریت غیر ممکن

فارن پالیسی در گزارشی به بررسی موضع ضعیف اروپا در مقابل آمریکا پرداخت.
به گزارش ایلنا، فارن پالیسی نوشت: دونالد ترامپ سال گذشته از برجام خارج شد و از آن به بعد تحریم‌های شدیدی را علیه حکومت ایران اعمال کرد. تحریم‌هایی که شاید امکان انعقاد توافق جدیدی را نابود می‌کند. با توجه به موضع ضعیف اروپا در مقابل آمریکا، راه‌اندازی اینستکس هم نتواند کشورها و شرکت‌های اروپایی را به تجارت با تهران ترغیب کند. چراکه همیشه ترس از مجازات‌های آمریکا وجود دارد.
ماموریت غیرممکن مکرون
مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه عازم تهران شده است. اما مقامات جمهوری اسلامی خوشبین نیستند، چرا که می‌دانند چیزی که مکرون می‌خواهد روی میز بگذارد نمی‌تواند آنها را قانع کند.
دیروز هم سخنگویان حکومتی اعلام شد که اگر آمریکا دوباره می‌خواهد وارد مذاکره شود باید به برجام بازگرددد و تحریم‌ها را لغو کند. اما به گفته ناظران، آمریکا هیچ وقت این کار را نمی‌کند. در واقع می‌توان گفت: ماموریت مکرون، غیرممکن است.

غنی‌ سازی اتمی مسیر نابودی ملاهای ایران

سناتور تام کاتن عضو ارشد سنای آمریکا روز دوشنبه طی بیانیه‌ ای گفت: رژیم ایران بازی خطرناکی را در لبه پرتگاه اتمی انجام می‌دهد، اما آمریکا و متحدان اروپایی ما نباید تسلیم تهدیدهای آنها شوند. غنی‌سازی اتمی مسیر نابودی ملاهای حاکم بر ایران است.
سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه تایید کرد که رژیم ایران اورانیوم را بیش از میزان توافق شده در برجام غنی‌سازی کرده است.
در پی اعلام این خبر اتحادیه اروپا از رژیم ایران خواست فورا کلیه فعالیت های مربوط به غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.
همزمان یک کارشناس اسرائیلی امور ایران به یورونیوز گفت: رژیم تهران با از سرگیری غنی‌ سازی اورانیوم می‌خواهد بازی را عوض کند.
وی گفت: رژیم ایران بخاطر تحریمها به شدت زیر فشار است و تلاش می کند با ایجاد تنش و
بی‌ثبات کردن اوضاع، دیگر بازیگران را به این نتیجه برساند که با ادامهٔ تحریم‌ها علیه تهران مخالفت کنند.
این در حالیست که خبرگزاری فرانسه گزارش داد: روسای جمهور آمریکا و فرانسه به صورت تلفنی درباره تحولات مربوط به برجام رایزنی کردند.
بنابراین گزارش، آنها درباره تلاش‌های خود برای پایان دادن به رفتارهای بی‌ ثبات‌ کننده رژیم ایران گفتگو کردند.
در همین حال اعلام شد که مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه فردا سه شنبه عازم تهران خواهد شد.
این در حالیست که نخست وزیر اسرائیل، در واکنش به تصمیم رژیم ایران در مورد نقض محدودیت غنی سازی اورانیوم، از کشورهای اروپایی خواستار گردید از مماشات با حکومت تهران دست بردارند.
تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل می گوید که حکومت ایران با برداشتن گام های کوچک در راه نقض تعهدات برجامی، می کوشد واکنش های بین المللی را بررسی کند و برحسب آن به تنظیم تصمیمات بعدی خود بپردازد.
هدف رژیم ایران، ایجاد فشار بر کشورهای اروپایی به هدف دور زدن تحریم های آمریکایی و خنثی کردن آن می باشد. ولی تصور نمی رود که اروپائیان حاضر باشند در این راه گام های بیشتری بردارند. آن ها همچنین قادر نیستند فشار بیشتری بر ایالات متحده وارد آورند و یا سیاست کاملا مستقلی در پیش گیرند.
از دیدگاه تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل، اگر حکومت ایران به سیاست گام به گام ادامه دهد، عاقبت آن خروج از برجام خواهد بود، که بروز یک درگیری نظامی را اجتناب ناپذیر خواهد ساخت.

0 نظرات: