خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

واکنش‌ها به اقدام سپاه در توقیف یک شناور در خلیج فارس

به دنبال اطلاعیه سپاه پاسداران ایران که از توقیف یک فروند شناور خارجی «حامل سوخت قاچاق» در خلیج فارس خبر داد، بهای نفت خام در روز پنج‌شنب
ه ۲۷ تیر یک درصد بالا رفت ولی بعد یک‌ونیم درصد کاهش یافت.
بر اساس گزارش‌ها، بهای نفت برنت با افزایشی ۵۴ سنتی به ۶۴.۲۰ دلار برای هر بشکه رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت نیز روندی صعودی را طی کرد و رقم ۵۷.۳۲ دلار را به عنوان بالاترین نرخ روز به ثبت رساند.
با این حال، گزارش‌ها حاکی است که ساعاتی بعد قیمت‌ها کاهش پیدا کرد.
ایران بدون اشاره به نام و مشخصات شناور توقیف‌شده گفته که این شناور در قاچاق سوخت دست داشته و یک میلیون لیتر سوخت حمل می‌کرده است که حدود شش هزار و ۲۰۰ بشکه می‌شود.
در همین حال بریتانیا اعلام کرده که این کشور در پی دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه است. سخنگوی دولت بریتانیا اظهار داشت: «پیرو گزارش‌ها درباره نفتکش توقیف‌شده در خلیج فارس به دنبال اطلاعات بیشتر هستیم. ما همچنان اکیدا از مقام‌های ایران می‌خواهیم که به تنش‌زدایی در منطقه روی بیاورند».
وی در نهایت تاکید کرد که لندن خود را متعهد به تامین آزادی حمل‌ونقل دریایی بر اساس حقوق بین‌الملل می‌داند.
تنش‌ها میان تهران و لندن در دو هفته اخیر با توقیف یک ابرنفتکش به نام «گریس ۱» توسط جبل‌الطارق که تحت حاکمیت بریتانیاست، افزایش یافته است. این نفتکش در اجاره ایران است و از این رو رهبر جمهوری اسلامی هشدار داده که این اقدام «بی‌جواب نمی‌ماند».
بریتانیا می‌گوید این نفتکش عازم سوریه بوده که تحت تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار دارد و اگر ایران تضمین دهد که به سوریه نخواهد رفت، برای رفع توقیف آن تلاش می‌کند.
روز پنج‌شنبه همچنین فرماندهی مرکزی آمریکا، سِنتکام، تاکید کرد که برای اطمینان از امنیت عبور دریایی در خلیج فارس اقداماتی «فعالانه» در پیش خواهد گرفت.
کنث مک‌کنزی، فرماندده سِنتکام، ساعاتی پس از انتشار بیانیه سپاه درباره «توقیف یک شناور خارجی» گفت: «در حال رایزنی با جامعه بین‌الملل درباره اهمیت حق آزادی عبور و مرور در خاورمیانه هستیم».
این مقام ارشد نظامی آمریکا که در یک پایگاه هوایی در نزدیکی ریاض با خبرنگاران صحبت می‌کرد افزود: «باید با همکاری بسیار جدی با شرکایمان راه‌حلی پیدا کنیم که امکان آزادی حمل‌ونقل نفت و دیگر کالاها در منطقه را فراهم آورد».
پیش از این گزارش‌هایی از تلاش آمریکا برای تشکیل ائتلافی بین‌المللی به منظور تامین امنیت حمل و نقل دریایی در منطقه منتشر شده بود.
روز چهارشنبه هم برایان هوک، نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، اعلام کرد که قرار است یک کنفرانس امنیت دریایی با حضور نمایندگان ۶۵ کشور در بحرین برگزار شود.

0 نظرات: