خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

بازداشت دکتر هانی یازرلو فعال سیاسی با سابقه

دکتر هانی یازرلو و فرزندش هود یازرلو، هر دو از زندانیان سیاسی سابق، روز یکشنبه هفته جاری در منزل شخصی خود در تهران بازداش
ت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. گفته می شود بازداشت این شهروندان توسط نیروهای وزارت اطلاعات و پس از تفتیش منزل صورت گرفته است، نیروهای امنیتی توضیح مشخصی در خصوص اتهامات مطروحه علیه آنان نداده اند. لازم به یادآوری است دکتر هانی یازرلو از فعالان سیاسی با سابقه دو عمل جراحی قلب باز را پشت سر گذاشته است و از بیمارهای مختلفی رنج می برد. به گزارش خبرگزاری هرانا ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۶ تیرماه ۱۳۹۸، دکتر هانی یازرلو و فرزندش هود یازرلو توسط نیروهای وزارت اطلاعات در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.
یک منبع نزدیک به این افراد که نخواست نامش فاش شود، به گزارشگر هرانا گفت: “روز یکشنبه ساعت ۵:۳۰ عصر، ماموران به منزل مسکونی خانواده یازرلو در تهران مراجعه و بدون ارایه مدرک قضایی اقدام به تفتیش منزل آنها کردند. ماموران وزارت اطلاعات تعدادی از لوازم شخصی آنها از جمله کتابها از جمله یک انجیل، کامپیوترها، تلفن های همراه، مقداری ارز خارجی و پاسپورتها را توقیف کرده و همراه دکتر هانی یازرلو و فرزندش هود به نقطه نامعلومی بردند”.
ماموران حاضر در صحنه که حداقل دو تن از آنان نقاب به صورت داشتند از ساعت ۵:۳۰ تا ۱۰:۳۰ شب به مدت ۵ ساعت در منزل مسکونی خانواده یازرلو حاضر بودند، یکی از دلایل طولانی شدن این حضور، انتظار آنان برای بازگشت هود یازرلو به منزل و بازداشت او بود.

منبع نزدیک به بازداشت شدگان توضیح داد: “۲۴ ساعت پس از بازداشت، این پدر و فرزند با منزل خود تماس های تلفنی کوتاه و جداگانه ای گرفتند، در این تماس دکتر یازرلو از حضور خود در بند ۲۰۹ زندان اوین خبر داد اما هود قادر به تشخیص محل نگهداری خود نشد، مسئله ای که به نگرانی مضاعف خانواده دامن زد”.
به گفته این منبع مطلع “هر چند مشخص نبودن اتهامات و دلایل بازداشت و حتی محل دقیق نگهداری آنان نگران کننده است اما بیشترین نگرانی خانواده در حال حاضر در مورد وضعیت جسمی و سلامتی دکتر یازرلو است. ایشان دو عمل قلب باز را پشت سر گذاشته، تعدادی از رگهای قلب او گرفتگی دارد و به شدت به قرص های خود و استفاده منظم از آنها نیاز دارد. موضوع وقتی نگران کننده تر می شود که دکتر هانی یازرلو در بازداشت قبلی خود از دسترسی به قرص های خود برای ۲۴ ساعت محروم شده بود، امری که جان او را به خطر انداخته بود.”
هانی یازرلو آخرین عمل جراحی قلب باز خود را، حدود ۱۵ سال پیش انجام داده است. با توجه به اینکه عمر رگ‌های پیوند شده ۱۰ سال است، به همین دلیل وی باید تحت مراقبت پزشک متخصص قلب قرار گرفته و در صورت لزوم مجددا جراحی قلب باز روی وی صورت گیرد.

لازم به یادآوری است دکتر هانی یازرلو فعال سیاسی با سابقه ای است که در دهه های ۵۰ و ۶۰ و ۷۰ و ۹۰ بارها بازداشت و در زندانهای مختلف تحمل حبس کرده است.
وی در آخرین پرونده خود در سال ۹۰ به دلیل شرکت در مراسم بزرگداشت تعدادی از زندانیان سیاسی جان باخته بازداشت و پس از تحمل ۵۵ روز بازداشت در سلول های انفرادی به صورت موقت با قرار وثیقه آزاد شد. دکتر یازرلو سپس در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به یک سال حبس در تبعید و پانزده سال تبعید در ایرانشهر محکوم شد که در دادگاه تجدید نظر محل تبعید و حبس به مشهد تغییر کرد. وی در نهایت در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۹۲ جهت تحمل حبس به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.
این زندانی سیاسی ۲۸ دی ماه ۹۲ به بهانه اعزام به دادسرای اوین از بند ۳۵۰ زندان اوین خارج و به زندان وکیل آباد مشهد تبعید شد و در نهایت در اواخر بهمن ماه ۹۲ با پایان دوره محکومیت خود از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شد.
هود یازرلو، دیگر بازداشت شده مورد اشاره این گزارش پیش از این در خردادماه سال ۸۷ همراه با مادر خود، نازیلا دشتی توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شد، آقای یازرلو که در دانشگاه قم تحصیل می‌کرد به واسطه بازداشت از تحصیل محروم شد. وی پس از حدود سه سال تحمل حبس از باب اقدام علیه امنیت ملی در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.
پس از آزادی هود، نازیلا دشتی که خود از زندانیان سیاسی دهه شصت محسوب می شود، در اواخر فروردین ماه ۱۳۹۱ پس از تحمل حدود ۳ سال زندان از زندان اوین آزاد شد.
حامد یازرلو، دیگر عضو این خانواده چهار نفره است که از اسفند ۸۷ تا اواسط بهمن ۹۰ در زندان اوین متحمل سه سال حبس تعزیری از باب اقدام علیه امنیت ملی شد. حامد یازرلو دانشجوی ستاره داری بود که مسئولان گزینش وزارت علوم، با عدم تایید وی در مصاحبه آزمون دکتری در دو سال پیاپی و با وجود قبولی، از ادامه تحصیلش جلوگیری کردند.

0 نظرات: