خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

هشدار قدرت‌های اروپایی به ایران: برجام را تضعیف نکنید

وزرای امور خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا در بیانیه‌ای مشترک، ضمن ابراز نگرانی از کاهش تعهدات اتمی ایران به این کشور توصیه کردند که از اقداماتی که موجب تضعیف برجام می‌شود، خوداری کند.

این بیانیه در واکنش به افزایش میزان ذخایر اورانیوم ایران از سقف تعیین شده در توافق اتمی صادر شده است.
ایران روز دوشنبه اعلام کرد که ذخیره اورانیوم ۳.۵ درصد غنی‌شده خود را به ۳۰۰ کیلوگرم رسانده و همزمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز این موضوع را تایید کرد.
وزرای خارجه قدرت‌های اروپایی تاکید کرده‌اند که در صورت اجرای کامل توافق هسته‌ای موسوم به برجام توسط ایران به آن متعهد خواهد ماند.
در این بیانیه، تصمیم ایران برای عبور از سقف تعیین‌شده در توافق هسته‌ای، عامل زیرسوال رفتن یکی از ابزارهای مهم نظام عدم اشاعه هسته‌ای، معرفی شده و نسبت به آن ابراز تاسف شده است.
وزرای این سه کشور اروپایی از ایران خواسته‌اند که از این اقدام خود برگردد و میزان اورانیوم غنی‌شده خود را کاهش دهد.
رئیس جمهوری فرانسه روز سه شنبه ۱۱ تیرماه از ایران خواسته است بی‌درنگ ذخیره اورانیوم غنی شده خود را به سطح تعیین شده در توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگرداند.
واکنش ظریف
در واکنش به این بیانیه،‌ محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در توییتر نوشت ایران نیز تا زمانی به برجام متعهد می‌ماند که کشورهای اروپایی به تعهدات اقتصادی خود عمل کنند.
محمد جواد ظریف تصریح کرده است، ایران همانند کشورهای اروپایی به برجام پایبند خواهد بود.
او همچنین با لحنی کنایه‌آمیز از اروپایی‌ها پرسیده است: «این به اندازه کافی منصفان‍ه است؟»
مهم‌ترین خواسته مقام‌های جمهوری اسلامی از کشورهای اروپایی، خرید نفت ایران است. آنها همچنین خواستار فعال شدن کانال مالی اتحادیه اروپا موسوم به اینستکس با استفاده از منابع مالی ناشی از فروش نفت ایران هستند.

0 نظرات: