خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

بازداشت یکی دیگر از سرمایه داران نوکیسه

بازداشت یکی دیگر از سرمایه داران نوکیسه

دادستانی تهران از بازداشت بهروز ریخته‌گران، از سرمایه‌داران معروف اصفهان به اتهام «اخلال در نظام اقتصادی» خبر داد.
ریخته‌گران که روز گذشته بازداشت شده، نامش بارها در دادگاه متهمان بانک سرمایه مطرح شده است. بهروز ریخته‌گران در حوزه‌های پتروشیمی و خودروسازی نیز فعال بود.
نماینده دادستان در یکی از جلسات این دادگاه گفت: مدیران بانک سرمایه با اقدامات «مجرمانه تسهیلات را در اختیار گروه ریخته‌گران از سال ۹۲ تا ۹۵ قرار داده‌اند».
رقم یکی از تسهیلاتی که در این زمینه عنوان شده «۲۵۰ میلیارد تومان» است که به شرکت پتروتجارت هرمس متعلق به برادران ریخته‌گران اعطا شده است.

سرمایه داران نوکیسه: برادران ریخته گران
ریخته گران‌ها چند برادرند که شهرت زیادی در اصفهان دارند، شهروز، بهروز، فیروز و امیرحسین. این براداران دارای شر کت‌های اقماری فراوانی هستند و شهرت آن‌ها بیشتر به فعالیت در صنعت پتروشیمی باز می‌گردد. البته آن‌ها در صنایع دیگری نیز حضور گسترده ای دارند. این برادران در خودروسازی، بسته بندی مواد غذایی، ساخت و ساز و... که عموما در اصفهان متمرکز است فعالیت می‌کنند. حضور اقماری و شبکه‌ای در اقتصاد باعث شده ریختگران‌ها را به خانواده‌ای پر نفوذ در جمهوری اسلامی بدل کند. در پرونده بانک سرمایه نام بهروز ریخته گران بیش از دیگران مطرح است.
ایرج مصداقی: ریخته‌گران از سرمایه‌داران کلانی هستند که همراه با پدرشان با توجه به رانت عظیمی که از قِبَل نزدیکی به بیت رهبری و دولت احمدی‌نژاد نصیب‌شان شد به ثروتی افسانه‌‌ای دست یافتند و به منظور برندسازی و استفاده تبلیغاتی، بخش کوچکی از سرمایه‌ی مزبور را در فوتبال سرمایه‌گذاری کردند.
برادران ریخته‌گران دوران کودکی و نوجوانی‌شان در جنگ گذشت. جنگ همان‌گونه که خمینی گفته بود برای آن‌ها «نعمت» بود. عباس ریخته‌گران پدرشان، کارخانه تاسیسات آشپزخانه‌های صنعتی داشت و با ساخت آشپزخانه‌‌های صنعتی برای جبهه هم کارشان رونق گرفت و هم به حاکمیت نزدیک شدند.
آن‌ها که سوراخ دعا را پیدا کرده‌اند خود را سرمایه‌دار شیعه معرفی می‌کنند و در کنار استفاده از رانت‌های حکومتی به همراه پدرشان با تشکیل «بنیاد خیریه امام حسن مجتبی در اصفهان» مسجدسازی و تعمیر و گسترش امام‌زاده‌ها را وجه همت خود قرار داده‌اند. گفته می‌شد در عروسی پسر بهروز از طرف بیت‌رهبری برای او تاج گل فرستاده شده بود.
وی برای پیشرفت خود و غارت بیشتر منابع ملی از «شیعه» و «اسلام» مایه می‌گذاشت و مدعی بود:
«من تمام اعتبار کاری خودم را گذاشته‌ام تا با کمک خانواده بزرگ ذوب‌آهن و مسئولان استان اصفهان ذوب آهنی ایجاد کنیم که با میتال و تاتال و امثال آن رقابت کنیم نه با خریداران فعلی ذوب آهن و امثال آن چرا که معتقدم اگر میتال از یک کارخانه کوچک فولادسازی توانست یکی از بزرگترین هلدینگ‌های تولید فولاد جهان را ایجاد کند قطعا یک فرد مسلمان و شیعه بهتر از او خواهد توانست چنین کند.»
اعضای خانواده‌ی ریخته‌گران برای آن که نشان دهند «شیعیان معتقدی» هم هستند برای مراحل اجرای طرح ساخت و نصب ضریح و آیینه کاری سقف و گنبد و سنگ فرش محوطه حرم و محوطه سازی امامزاده احمد بن محسن بن زین العابدین واقع در روستای خفر نطنز، یک میلیارد تومان کمک کردند. در حالی که در قالب باشگاه فولاد ماهان سپاهان ۱۱۰ میلیون تومان یعنی یک دهم رقم مزبور به مردم زلزله زده آذربایجان شرقی کمک کرد.
در این خانواده، بهروز ریخته‌گران نقش اساسی را دارد. در سال ۱۳۸۱ وی گروه توسعه صنعتی ماهان سپاهان را که بعداً به یکی از بزرگ ترین مجموعه های کشور تبدیل شد تأسیس کرد.
این مجموعه‌ی عظیم هم‌‌اکنون دارای مجموعه‌هایی از جمله پتروشیمی اصفهان، فولاد ماهان سپاهان، توسعه برق صنعتی ماهان، باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد ماهان سپاهان، صنایع بسته بندی پویا نگار، شرکت آرد شیراز، شرکت دادلی، صنایع خودروسازی ماهور اسپادانا، بازرگانی فیروز صفه سپاهان، شرکت فرو گاز اصفهان، پتروشیمی بیستون، شرکت شایان اسپادانا و مجموعه هایی دیگر است.

مانند موریانه به جان داراییهای کشور افتاده اند
معاون وزیر اقتصاد دولت روحانی در پاسخ به ادعای برخی از صادرکنندگان که مدعی بازگشت ارزهای صادراتی خود در قالب کالا و مواد اولیه هستند، گفت: ۳۰ میلیارد دلار از مجموع ۴۰ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات، نه به صورت کالا و نه به هیچ صورت دیگری وارد کشور نشده است.
به گزارش ایسنا، میرشجاعیان عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات در قالب کالا یا پول را مصداق فرار سرمایه ارزیابی کرد و گفت: در حالی که برخی از صادرکنندگان ادعا می‌کنند با ارز حاصل از صادرات خود، مواد اولیه وارد کرده‌اند اما ۳۰ میلیارد دلار از ارز حاصل از صادرات غیرنفتی در بین هیچ کدام از موارد مربوط به واردات مواد اولیه نبوده است و عملاً مشمول صادرات بدون بازگشت ارز می‌شوند.
از سوی دیگر یک نماینده مجلس شورای اسلامی فاش ساخت که دور زدن تحریم از طریق دلالان داخلی و کشورهای واسطه، زیان مالی سنگینی دارد و حدود یک سوم از قیمت فروش نصیب آنان می گردد.
محمود صادقی گفت: برخی افراد که در طیف سیاسی خاصی (باند خامنه ای و سپاه) قرار دارند، بر این اعتقادند که فردی که تحریم‌ها را دور می زند باید ۲۰ تا ۳۰ درصد از پول کشور را برای خود دریافت کند.

0 نظرات: