خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

قوه قضائیه رئیسی گروگان‌گیری تازه را تائید کرد

سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی بازداشت فریبا عادل‌خواه، محقق علوم سیاسی دو تابعیتی ایرانی فرانسوی را تأیید کرد. غلامحسین اسماعیلی در خصوص این پرونده به خبرنگاران توضیح داد: این فرد جزء متهمانی است که اخیراً دستگیر شده و فرصت مناسب برای اعلام جزییات نیست.
گفته می‌شود فریبا عادل‌خواه خردادماه امسال پس از سفر به ایران توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده است. سخنگوی قوه ‌قضاییه اشاره‌ای به دلیل بازداشت این محقق مقیم فرانسه نکرده است.
واکنش مکرون به گروگان‌گیری تازه در ایران
رئیس جمهوری فرانسه، از دستگیری یک پژوهشگر ایرانی فرانسوی در ایران ابراز نگرانی شدید کرد و از روحانی خواست در این باره توضیحات روشن ارائه کند.
خانم فریبا عادلخواه پژوهشگر مرکز مطالعات بین‌المللی موسسۀ مطالعات سیاسی پاریس است و دکترای خود را در رشتۀ انسانشناسی از «مدرسۀ مطالعات عالی علوم اجتماعی پاریس»کسب کرده و کتاب‌ها و مقالات پژوهشی متعددی دربارۀ ایران و افغانستان منتشر کرده است.
به گزارش رادیو فرانسه، امانوئل ماکرون، رئیس
جمهوری فرانسه، روز دوشنبه ١۵ ژوئیه/ ٢٤ تیرماه، در بلگراد با ابراز «نگرانی شدید» خود از دستگیری خانم فریبا عادلخواه در ایران تاکید کرد که از چند روز پیش در جریان این دستگیری قرار داشته و «مراتب ناخرسندی خود را به آگاهی رئیس جمهوری روحانی رسانده» و از وی خواستار «توضیحات روشن» در این باره شده است.
امانوئل ماکرون تاکید کرد که وی «در انتظار این توضیحات است» و افزود «مسلم است که فرانسه شهروندان خود را تحت محافظت قرار می‌دهد و نسبت به این موضوع اهمیت فراوان قائل است».
رئیس جمهوری فرانسه که در یک کنفرانس مطبوعاتی سخن می‌گفت تاکید کرد که «در این باره هیچ توضیح قانع کننده‌ای که بتواند توجیه کنندۀ یک دستگیری و حبس باشد» دریافت نکرده است و «بنابراین گفتگو در این باره ادامه دارد».
اندکی پیش از اظهارات امانوئل ماکرون، سخنگوی وزارت امور خارجۀ فرانسه، خانم آنیس فن در مول، گفته بود که هر چند این کشور از «مقامات ایران خواستار اطلاع دربارۀ وضعیت خانم عادلخواه، شرایط دستگیری وی و همچنین دسترسی نامبرده به خدمات کنسولی شده، اما پاسخ رضایت بخشی از سوی مقامات این کشور دریافت نکرده است.»

هشدار فرانسه نسبت به سفر به ایران
وزارت امور خارجۀ فرانسه، به کلیۀ شهروندان این کشور که قصد سفر به ایران داشته باشند هشدار داد که به دلیل «افزایش تنش در منطقه و اثرات آن بر موقعیت داخلی ایران»، برنامۀ سفر خود به این کشور را به تعویق اندازند.
به گزارش رادیو فرانسه، سرنگون ساختن پهپاد آمریکائی و آرایش نیروهای حاضر در منطقه برای هرگونه رویاروئی احتمالی، و زورآزمائی‌های تازه با انگلیس در پی توقیف یک نفتکش رژیم ایران در جبل‌الطارق، تهدیداتی است که ثبات و امنیت ایران را در خطر قرار داده است.
وزارت امور خارجۀ فرانسه در بیانیۀ خود هشدار می‌دهد که «نیروهای انتظامی و امنیتی حکومت ایران بطور کلی [در امور مردم] بسیار دخالت می‌کنند و در این زمینه از جمله کسانی که شهروندان خارجی با آنان در تماس هستند و بویژه محافل دانشگاهی را تحت نظارت خاص قرار می‌دهند».

0 نظرات: