خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

تنگه هرمز؛ اسکورت نفتکش و برنامه آمریکا

روزنامه انگلیسی تایمز امروز خبر داد که یک ناوچه انگلیسی یک ابرنفتکش این کشور را که برای خروج از خلیج فارس به دلیل نگرانی از توقیف شدن مردد بود، هنگام عبور از تنگه هرمز به سمت دریای عمان همراهی کرد.
این در حالیست که رئیس ستاد مشترک ارتش
ایالات متحده گفته: آمریکا در حال بررسی طرحی است که برای حفاظت و تضمین آزادی دریانوردی آب‌های بین المللی اطراف ایران و یمن یک ائتلاف نظامی تشکیل دهد.
روز دوشنبه اعلام شده بود یک ابرنفتکش انگلیسی از ترس آنکه توسط سپاه پاسداران ربوده شود حاضر به عبور از تنگه هرمز نبوده است. سپاه پاسداران در ماه های اخیر بارها تهدید کرده اند که می تواند تنگه هرمز را ببندند.
به گزارش صدای آمریکا، ژنرال دانفورد گفت: «ما در حال تبادل نظر با برخی کشورها هستیم تا یک ائتلاف نظامی برای تضمین آزادی کشتیرانی در تنگه‌های هرمز و باب المندب تشکیل دهیم.»
به گزارش رویترز، در این طرح که در روزهای اخیر نهایی شد، ایالات متحده هدایت راهبردی و فرماندهی کشتیرانی را فراهم می‌کند و متحدان در نزدیکی ناوگان ایالات متحده کشتی‌های تجاری را با پرچم‌های خود همراهی و اسکورت می‌کنند.
ژنرال دانفورد افزود: در هفته‌های آینده احتمالا مشخص می‌شود که چه کشورهایی اراده سیاسی برای حمایت از این ابتکار دارند؛ سپس ما با نیروهای نظامی برای شناسایی توانایی‌های ویژه که از این طرح پشتیبانی می‌کند، کار خواهیم کرد.
این تازه ترین تصمیم ایالات متحده بعد از افزایش تنش بین رژیم ایران و آمریکا است.
ایالات متحده می‌گوید حکومت ایران و شورشیان مورد حمایت تهران در بی ثباتی خاورمیانه نقش دارند.

0 نظرات: