خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

وزارت بهداشت ایران: 8 استان محروم دچار کمبود مواد غذایی هستند

مدیر کل دفتر تغذیه وزارت بهداشت ایران، ضمن هشدار درباره ناامنی غذایی حاکم در استان‌
های محروم این كشور، از «کمبود کیفیت و فراوانی غذایی در استان‌های سیستان‌وبلوچستان، کهکیلویه و بویراحمد، ایلام، هرمزگان، خوزستان، کرمان و خراسان جنوبی» خبر داد.
زهرا عبداللهی، مدیر کل دفتر تغذیه وزارت بهداشت ایران، با بیان اینکه هشت استان در ایران از ناامنی غذایی رنج می‌برند، اعلام کرد که «استان‌های محروم از جمله؛ سیستان‌و بلوچستان، کهکیلویه و بویراحمد، ایلام، هرمزگان، خوزستان، کرمان، استان خراسان جنوبی، از لحاظ کیفیت و فروانی مواد غذایی در مقایسه با استانداردهای غذایی، کم برخوردار محسوب می‌شوند. این استان‌ها در ضمن دیگر محرومیت‌هایشان با کمبود مواد غذایی یا به طور کلی مشکلات تغذیه‌‌ای مواجه هستند.»
او از «شیوع سوءتغذیه کودکان و آمار بالای آن» در استان‌های محروم نسبت به دیگر استان‌ها خبر داد.
عبداللهی ضمن تاکید بر اهمیت توجه به سبد غذایی مردم، به ویژه در این استان‌ها بیان کرد: «از نمودهای سوءتغذیه یا کمبود مواد غذایی در این استان‌ها می‌توانیم از سوءتغذیه کودکان، کمبود ریزمغذی‌ها مانند کمبود آهن که منجر به کم‌خونی می‌شود و همچنین کمبود روی اشاره کرد که به نسبت استان‌های دیگر با کسری بالاتری در سبد غذایی جمعیت این مناطق مواجه هستیم. بنابراین این استان‌ها از لحاظ تامین منابع غذایی به حمایت بیشتری نیازمندند.»
او «خشکسالی، کم‌آبی، فقر و نیز کم سوادی» را به عنوان «دلایل ناامنی در حوزه غذا» در این مناطق برشمرد.
عبداللهی با تاکید بر «لزوم رسیدگی فوری به مقوله محرومیت غذایی، از انجام تحقیقاتی در وزارت بهداشت خبر داد که نشان‌ می‌دهد وضعیت تغذیه در استان‌های محروم نامطلوب است و نیاز به یک نگاه خاص دارد.»
او با اشاره به «افزایش میزان مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های غیرواگیردار در ایران»، این آمار را در دو سال پیش 76 درصد و در حال حاضر 82 درصد اعلام کرد و یکی از مولفه‌های آن را تغذیه و الگوی غذایی مردم دانست.
مدیر کل دفتر تغذیه وزارت بهداشت ایران، اظهار کرد که کیفیت پایین تغذیه در ابتلا به بیماری‌های واگیردار به ویژه بیماری‌های عفونی موثر است.
بر اساس آخرین گزارش اعلام شده توسط مرکز آمار ایران، افزایش هزینه محصولات خوراکی طی سال‌های 87 تا 90، باعث شده حدود 30 درصد جامعه ایران، کمتر از دو هزار و صد کیلوکالری دریافت کنند. این میزان 16 درصد کمتر از متوسط مورد انتظار دریافت انرژی روزانه است و به نحوی سوءتغذیه به شمار می‌آید. همچنین، از حیث مصرف پروتئین، در این سال‌ها حدود 50 درصد افراد جامعه بین 23 تا 63 درصد کمتر از حد انتظار دریافت کرده‌اند.
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز پیش از این در توئیتی که همزمان با تجمعات اعتراض آمیز مردم به گرانی و افزایش مشکلات اقتصادی نوشته بود، ضمن حمایت از اعتراضات شهروندان ایرانی، این کشور را دچار کمبود غذا، تورم بالا و نقض حقوق بشر دانست.

0 نظرات: