خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

کاهش فشار خون بالا با ویتامین E

فشار خون یک بیماری مزمن است که تداوم آن پیامدهای خطرنای دارد، یکی از روش های مناسب برای کاهش فشار خون مصرف ویتامین E است که در ادامه به آن می پردازیم

 مصرف ویتامین E برای کاهش فشار خون

دکتر ضیا‌ء‌الدین مظهری درباره نقش ویتامین E در کاهش فشارخون بالا گفت: ویتامین E از ویتامین های محلول در چربی بوده و با خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار قوی که دارد رادیکال های آزاد مهاجم را خنثی و از بافت های بدن و رگ های خونی محافظت می نماید.
بیشتر بدانید : خواص ویتامین E برای پوست و مو + فواید مصرف ویتامین E
بیشتر بدانید : نقش ویتامین E در سلامت و افزایش رشد مو

گیاهان،دانه ها،جوانه ها مخصوصا جوانه گندم منابع غذایی حاوی این ویتامین می باشند. هر عاملی که باعث بهبود وضعیت کشسانی عضلات بدن از جمله عضلات رگ ها شود و از حالت تصلب شرایین یا سفتی آنها جلوگیری کند، مفید است. طبیعتا ویتامین E برای جلوگیری از فشارخون بالا بسیار تاثیرگذار است ولی نباید به صورت خود درمانی حتی از این ویتامین نجیب استفاده شود ولی مصرف آن با تجویز متخصصین برای مدت معین با مقادیر تعیین شده مجاز می باشد.»

جوانه گندم علاوه بر ویتامین E حاوی منیزیم ،‌پتاسیم،سلنیم نیز می باشد که می توان آن را به انواع سالادها یا دیگر غذاها اضافه کرد.

اصولا تمام منابع گیاهی به دلیل اینکه حاوی پتاسیم و منیزم هستند و حاوی فیبرهای محلول و نامحلول و سایر ترکیبات مفید هستند از عوامل کاهش فشارخون بالا می باشند چرا که با افزایش مقدار پتاسیم دریافتی تعدیلی در میزان ذخیره سدیم بدن ایجاد می شود.

سدیم به هر شکلی چه به صورت نمک طعام و چه به صورت جوش شیرین که شوری ندارد از عوامل افزایش فشارخون در بدن است. در کنار استفاده از سبزیجات به صورت پخته و خام ،‌کاهش مقدار مصرف نمک و استفاده از منابع گیاهی برای طعم دادن به غذا توصیه می شود.

بیشتر بدانید : نقش منیزیم در بدن + منابع منیزیم


 متاسفانه آمارهایی که از میزان مصرف نمک در کشورمان داریم سه تا چهار برابر میزان توصیه شده سازمان بهداشت جهانی است افراد روزانه حداکثر ۵ گرم معادل یک قاشق مرباخوری مجاز به مصرف نمک هستند.متاسفانه علاوه بر نمک مصرفی به صورت نمکدان در سر سفره ها تمام مواد غذایی مصرفی ما نیز حاوی نمک هستند به عنوان مثال بیشترین ماده ای که در سفره ها نمود پیدا می کند نان است که به تنهایی یا با هر غذایی مصرف می شود که متاسفانه همین نان پربرکت در برخی موارد تا دو درصد نمک دارد و یا مصرف انواع چیپس ها و اسنک ها و آجیل های شور میزان مصرف نمک را بالاتر می برند.

 برای کاهش و کنترل فشارخون باید مصرف نمک تعدیل و کنترل شود و نمکدان را از سر سفره ها حذف کرد و ازمصرف تنقلاتی که حاوی مقادیر زیادی نمک هستند باید پرهیز کرد و حتی سس هایی که استفاده می کنیم سرشار از نمک و مواد افزودنی هستند .

ویتامین E
 متاسفانه در کشور در تمامی رده های سنی گرایش عجیبی به مصرف مواد قندی وجود دارد که میزان مصرف قند و شکر و فرآورده هایی که میزان قند بالایی دارند روز به روز افزایش پیدا کرده که باعث افزایش ترشح انسولین و فرسودگی لوزالمعده در بدن می شوند.

وظیفه انسولین در بدن کنترل میزان قند خون است ولی وقتی که مواد قندی زیادی دریافت کنیم رفته رفته لوزالمعده تحت فشار بیشتری برای تولید انسولین قرار می گیرد و انسولین اضافی تولید شده در بدن باعث افزایش پرفشاری خون از چند جهت می شود اول اینکه انسولین اضافی باعث آن می گردد مقدار نمک و قند از طریق کلیه ها آنطوری که باید و شاید فیلتر نشود و عملکرد انسولین در دفع نمک های اضافی و تعدیل آب بدن تاثیر منفی دارد در نتیجه با انباشت آب در بدن می تواند زمینه پرفشاری خون حجمی را افزایش دهد.

دوم اینکه افراد برای جلوگیری از ابتلا به فشارخون بالا باید جلوی اضافه وزن و چاقی را بگیرند چون این افراد از چند جهت در خطر پرفشاری خون قرار دارند یکی به علت تحریک مداوم پانکراس جهت تولید و ترشح انسولین که می تواند زمینه ساز دیابت نوع دو باشد و از جهت دیگر اینکه موادی را که مصرف می کنند حاوی اسیدهای چرب اشباع شده است و کلسترول بدن را بالا می برد و کلسترول تام که بالا می رود باعث افزایش کلسترول بد LDL
و کاهش کلسترول خوب HDL در بدن می شوند در نتیجه چون کلسترول بد در قبال برخورد با رادیکال های آزاد بلافاصله الکترون هایش ربوده می شود و تبدیل به پلاک هایی در مسیر گردش خون رگ ها می شود و آنها را از حالت کشسانی کم کم خارج کرده ودر قبال جریان خون مقاومت ایجاد کرده و فشارخون را افزایش می دهد.

اضافه وزن و انباشت انرژی های مازاد بر نیاز مصرفی از هر منبعی می تواند به حجم چربی ها افزوده و هر سانتی متری که تحت ذخیره چربی به محیط شکم اضافه می شود فرد را در معرض خطر بیماری های متابولیکی از جمله قند و چربی و پرفشاری خون قرار می دهد که زمینه ساز حمله های قلبی و مغزی هستند.

 اگر ما به مصرف پروتئین های گیاهی گرایش پیدا کنیم از بسیاری از بیماری های مشترک میان انسان و حیوان نیز جلوگیری می شود . با کاهش منابع پروتئینی حیوانی و تلفیق آن با پروتئین های منابع گیاهی می توان ارزش بیولوژیکی بالایی را در مواد مصرفی ایجاد کرد که با کمترین هزینه بیشترین استفاده را از بعد تامین نیاز ما به پروتئین ها که غیرقابل حذف هستند را ایجاد می کنیم.

 برای مثال تخم مرغ ارزش بیولوژیکی بالایی دارد وقتی که با سیب زمینی مصرف شود ارزش بیولوژیکی آن را افزایش بیشتری می دهد و یا تلفیق حبوبات با غلات می تواند کمبود احتمالی ویتامین های ضروری را برطرف نموده و با کمترین هزینه پروتئین مورد نیاز بدن تامین شود همچنین باید مصرف غذاهایی مثل عدس پلو و ماش پلو و یا مصرف نان های سبوس دار که غنی شده هستند را در برنامه غذایی خود داشته باشیم.

 اگر ما به توصیه طلایی تغذیه که رعایت اصل تناسب، تعادل و تنوع است توجه کنیم ، و در حد نیاز بدن مواد غذایی را دریافت کنیم از اختلال در تنظیم فشارخون و عدم تعادل بین فشارخون ماکزیمم و منیمم نیز جلوگیری می شود.

0 نظرات: