خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

دونالد ترامپ: اگر با ایران جنگ شود زیاد طول نخواهد کشید .

رئیس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه پنجم تیرماه در گفت‌وگو با بخش تجاری شبکه خبری فاکس در مورد احتمال وقوع جنگ بین ایالات متحده و ایران گفت که «امیدوارم پیش نیاید اما اگر اتفاقی بخواهد بیفت
د ما در موضعی بسیار قوی قرار داریم».
دونالد ترامپ همچنین هشدار داد که در صورت وقوع درگیری بین دو کشور، «جنگ [ایران] با ایالات متحده زیاد طول نخواهد کشید».
رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه اظهار داشت: در صورتی که ایالات متحده به ایران حمله کند نیروی زمینی ارتش ایالات متحده وارد خاک ایران نمی‌شود و «سربازها پا بر زمین نخواهند گذاشت»​.
آقای ترامپ بارها خواستار مذاکره با مقام‌های جمهوری اسلامی شده است تا درباره برنامه هسته‌ای، موشکی و نقش تهران در خاورمیانه توافق تازه‌ای حاصل شود اما علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه بار دیگر با رد پیشنهاد مذاکره آمریکا، آن را «فریب» خواند و گفت: «آمریکایی‌ها می‌ترسند جلو بیایند بنابراین می‌خواهند مذاکره کنند».
آقای ترامپ در در مصاحبه با تلویزیون فاکس گفت که «رهبری ایران باهوش نیست».
تنش بین دو کشور پس از سرنگونی یک پهپاد آمریکا از سوی سپاه پاسداران بالا گرفته و ترامپ که در آغاز دستور حمله نظامی به برخی مواضع ایران را به عنوان پاسخ به آن رخداد صادر کرده بود، به گفته خود، ۱۰ دقیقه پیش از عملیاتی شدن آن دستور لغوش را داد.
وی روز چهارم تیرماه در توئیتی با اشاره به سرنگونی آن پهپاد هشدار داد که حمله مجدد ایران با پاسخ سهمگین آمریکا روبه‌رو خواهد شد‎.
رئیسجمهوری آمریکا در هشداری شدیداللحن به مقامات ایران گفت که هر حمله‌ای به نیروهای آمریکایی و هر آن‌چه به آمریکا ربط پیدا می‌کند به بهای نابودی کامل برخی بخش‌ها و مواضع ایران تمام خواهد شد.
در همین حال، دولت آمریکا تصمیم گرفته است به‌جای تلافی نظامی سرنگونی پهپاد خود، شخص رهبر جمهوری اسلامی و منصوبان او را تحریم کند.
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه در نخستین واکنش خود پس از این اقدام، تحریم‌های آمریکا را «ظالمانه» خواند اما گفت که «ملت ایران با توهین‌ها جا نمی‌زند».
با وجود هشدارهای مکرر دونالد ترامپ و مقامات نزدیک به او نسبت به احتمال درگیری نظامی با ایران، مقام‌های مختلف جمهوری اسلامی چنین احتمالی را رد می‌کنند و از جمله امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوا-فضای سپاه پاسداران، روز چهارشنبه گفت «طرح مباحثی همچون جنگ نظامی و سایه جنگ» «ساخته و پرداخته غرب» است.
جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز دوم تیر هشدار داد تهران نباید «ملاحظه‌ای» که رئیس‌جمهوری آمریکا در لغو حمله تلافی‌جویانه علیه ایران به‌خرج داده را «با ضعف اشتباه بگیرد».
با وجود این، حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، روز چهارشنبه گفت که به باور او تحریم‌های جدید آمریکا «واکنشی منفعلانه» به سرنگونی «پهپاد پیشرفته جاسوسی متجاوز آمریکایی» توسط پدافند سپاه است.
وی تحریم‌های جدید را «اوج استیصال، درماندگی و غضب آنان برابر اقتدار و عظمت ایران اسلامی» توصیف کرد.
با بالا گرفتن تنش‌ها در منطقه، برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق، روز چهارشنبه گفت که بغداد تحت هیچ شرایطی اجازه نمی‌دهد آمریکا از پایگاه‌های این کشور برای حمله به ایران استفاده کند

0 نظرات: