خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

حواشی استعفای مدیر موزه یهود در برلین

مدیر موزه یهود در برلین استعفا داده است. پتر شفر از سوی نیروهای گوناگون مورد انتقاد قرار گرفته بود که در اداره موزه ویژه قوم یهود به سیاستی مخالف با دولت اسرائیل روی آورده است.

«محبت نیوز»- پتر شفر، مدیر موزه یهود در برلین، روز جمعه ۲۴ خرداد (۱۴ ژوئن) استعفای خود را به طور رسمی اعلام کرد. مونیکا گوترز، وزیر ویژه دولت آلمان در امور فرهنگی، استعفای شفر را پذیرفته است.
“شورای مرکزی یهودیان آلمان” چندین بار از رویکرد مدیر موزه انتقاد کرده و سرانجام به تماس و همکاری با این مرکز پایان داده بود. در اطلاعیه‌ای آمده بود که یهودیان آلمان به مدیر موزه یهود در برلین “بی‌اعتماد” شده‌اند.
یکی از آخرین عملکردهای موزه یهود این بود که در یک پیام توییتری از کارزار نهادی “ضداسرائیلی” حمایت کرد. نهاد BDS که در راستای انتقاد از سیاست اسرائیل در جهت “ادامه اشغال سرزمین‌های فلسطینی” فعالیت می‌کند، عملکردی مناقشه‌انگیز دارد.
برخی از محافل سیاسی فعالیت‌های این نهاد، از جمله در بایکوت کردن کالاهای محصول اسرائیل را تنها در مخالفت با دولت کنونی اسرائیل می‌بینند، اما گروهی هم آن را به گرایش‌های “ضدیهودی” متهم می‌کنند.
موضع پارلمان آلمان
فراکسیون‌های اصلی پارلمان آلمان (بوندس‌تاگ) در اطلاعیه‌ای که در ۱۷ مه منتشر کردند، عملکرد BDS را ضدیهودی دانستند.
حمایت از فعالیت نهادی با این عملکرد، موزه یهود و مدیر آن پتر شفر را بارها زیر انتقاد برد.
برنامه‌های فرهنگی و نمایشگاه‌های هنری “موزه یهود” نیز بارها از سوی محافل گوناگون مورد انتقاد قرار گرفته است؛ تا آنجا که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، موزه را به اتخاذ دیدگاهی اسلامی – فلسطینی متهم کرد و از دولت آلمان خواست که بودجه این نهاد را قطع کند.
در مارس ۲۰۱۹ سید علی موجانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آلمان از “موزه یهود” دیداری رسمی به عمل آورد که با انتقادات فراوانی مواجه شد.
مسئولیت دولت آلمان
“موزه یهود” یک بنیاد عمومی است که زیر نظارت دولت آلمان قرار دارد. مدیر موزه تنها برای برنامه‌ها و نمایشگاه‌های موزه مسئولیت ندارد، بلکه نماینده رسمی دولت آلمان است که باید در اموری مانند یهودی‌ستیزی از دیدگاه‌های رسمی کشور پیروی کند.
منتقدان معتقدند عملکرد پتر شفر در انطباق با این رویکرد نبوده و اداره “موزه یهود” به بازبینی اساسی نیاز دارد.

0 نظرات: