خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

قاچاق چند میلیارد دلار از افغانستان به ایران

برخی منابع در افغانستان از قاچاق چهار تا پنج میلیارد دلار از این کشور به ایران همزمان با شدت یافتن تحریم ها علیه حکومت ایران خبر داده اند.
بی بی سی روز یکشنبه ۲۶ خرداد به نقل از منابع خود نوشت این مقدار پول تنها در سال ۲۰۱۸ منتقل شد و بعید است که برخی مق
ام های افغانستان از آن مطلع نباشند.
دلار مثل مواد مخدر از مسیرهای غیررسمی و مرزهای بیابانی میان ایران و افغانستان به ایران قاچاق نمی‌شود، بلکه از مرزهای رسمی منتقل می‌شوند. این مقام دولتی مدعی است که برخی از مسئولان از این قاچاق ارز اطلاع دارند.
مرزهای غربی افغانستان معمولاً مسیر ترانزیت مواد مخدر و قاچاق انسان به ایران بوده، ولی اکنون قاچاق دلار نیز به آن اضافه شده‌است.
با تشدید تحریم‌های ایران توسط آمریکا بارها قاچاق دلار از افغانستان به ایران خبرساز شده ‌است.
براساس قانون افغانستان، انتقال ده هزار دلار به بیرون از این کشور در مرزها نیازی به ثبت ندارد و برای انتقال ۲۰ هزار دلار باید مدرک بازرگانی موجود باشد.
چند سال قبل بانک مرکزی افغانستان اعلام کرد که یک نفر می‌تواند تا ۲۰ هزار دلار از فرودگاه و دیگر مرزها به صورت نقد از این کشور خارج کند، اما بیشتر از آن مقدار را باید از طریق بانک‌ها انتقال دهد. در آن صورت بانک مطلع خواهد بود که پول از چه کسی و به کجا منتقل شده است.
یک صراف هراتی به بی‌بی‌سی گفت که دلار از مسیر زمینی و هوایی به خارج افغانستان قاچاق می‌شود، او گفت: “زیاد به ایران می‌رود مخصوصا وقتی که تفاوت قیمت در دو کشور وجود داشته باشد،

0 نظرات: