خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

روزنامه‌نگار و مجروح جنگی به حبس محکوم شد

رضا طالشیان جلودارزاده، روزنامه‌نگار و از مجروحان جنگ ایران و عراق بابت اتهامات «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «تشویش اذهان عمومی در فضای مجازی» توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به سه سا
ل زندان، چهل میلیون ریال جریمه نقدی و دو سال محرومیت از تمامی فعالیت‌های حرفه‌ای، سیاسی و اجتماعی محکوم شد.
به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، رضا طالشیان جلودارزاده توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به احکام زندان، جریمه نقدی و محرومیت از فعالیت‌های روزنامه‌نگاری و سیاسی محکوم شد.
آقای طالشیان جلودارزاده، عضو فدراسیون بین‌‌المللی روزنامه‌‌نگاران که دبیری بخش سیاسی روزنامه توسعه، سردبیر و رئیس شورای سیاست‌گذاری «نور آزادی» را در کارنامه فعالیت کاری خود دارد روز سه‌‌شنبه ۱۰ اردیبهشت ماه، هنگامی که از محل کارش، دفتر مجله «نور آزادی» عازم یک جلسه کاری بود، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.
رادیو زمانه پیش تر با تایید خبر بازداشت آقای طالشیان جلودارزاده نوشته بود که او در سکوت خبری و پس از گذشت نزدیک به یک ماه بازداشت در تاریخ هفتم خرداد با تودیع وثیقه ۳۰۰ میلیون تومان به صورت موقت از زندان اوین آزاد شده است.
طالشیان جلودارزاده از مجروحان جنگ ایران و عراق در مصاحبه با زمانه گفته بود: «روز دستگیری‌‌اش مصادف بوده با سی‌‌ و سومین سالگرد مجروحیت و «جانباز» شدنش در جریان عملیات فکه. به گفته او در جریان این عملیات، روز دهم اردیبهشت ۱۳۶۵ دو گلوله به بدن او اصابت کرده است».
این روزنامه نگار پیش‌‌تر در سال ۱۳۹۰ نیز به اتهام «تبلیغ علیه نظام» از سوی دادگاه انقلاب به یک سال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت محکوم شده بود. همچنین سال ۱۳۹۳ هنگامی که دبیر بخش سیاسی روزنامه توسعه بود، بار دیگر توسط وزارت اطلاعات بازداشت شد.
رضا معینی، مسئول میز ایران و افغانستان سازمان گزارش‌گران بدون مرز درباره وضعیت آزادی رسانه‌ها در ایران به زمانه گفته است:
«در سال گذشته در ایران افزایش دستگیری‌ها، محاکمه‌های ناعادلانه و حکم‌های سنگینی را داشتیم که برای روزنامه‌نگاران و شهروند خبرنگاران صادر شد و اینها از عوامل اصلی سقوط شش پله‌ای ایران در جدول رده‌بندی آزادی رسانه‌های گزارش‌گران بدون مرز هستند.»

0 نظرات: