خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

اینهم تمرین دموکراسی با حضور روحانی و رئیسی

تمرین دموکراسی در جمهوری اسلامی با ارتقاء درجه جلاد سال ۶۷
تبریکِ روحانی به رئیسی؛
اعلام آمادگیِ دولت برای تعامل با قوه قضائیه

خامنه‌ای طی حکمی ابراهیم رئیسی را به ریاست قوه قضائیه منصوب کرد. خامنه‌ای با انتصاب رئیسی به این سمت در صدد جبران شکست سال گذشته‌اش در تلاش برای گماردن وی در پست ریاست جمهوری بوده است. شکستی که علت اصلی آن، شدت انزجار عمومی از ابراهیم رئیسی بعنوان یکی از اعضای هیئت مرگ در سال ۶۷ بود.

رئیسی به دلیل شرکت در کشتار مخالفان سیاسی در دهه‌۶۰ به‌ویژه در قتل‌عام تابستان ۶۷ همواره یکی از شخصیت‌های دینی مورد نفرت جامعه و سازمان‌های حقوق بشری بوده است. مدافعان حقوق بشر و مخالفان سیاسی جمهوری اسلامی این اقدام خامنه‌ای را به باد انتقاد گرفته و آن را فاجعه‌ای بزرگ در مسیر اجرای عدالت در ایران خوانده‌اند.
این در حالیست که روحانی امروز در پیامی انتصاب رئیسی را ازسوی رهبر جمهوری اسلامی به سمت ریاست قوه قضاییه، تبریک گفت.
به گزارش صدا و سیما، روحانی در پیام خود ابراز امیدواری کرده است با حضور حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در رأس دستگاه قضایی کشور، شاهد تحولات مورد انتظار مردم در گسترش عدالت اجتماعی، احقاق حقوق عمومی و شهروندی، مبارزه جدی و همه جانبه با فساد و تحکیم امنیت در همه ابعاد آن از جمله امنیت سرمایه‌گذاری و صیانت از فعالیت‌های سالم اقتصادی در کشور باشیم.

واکنش آمریکا به انتصاب رئیسی

معاون وزیر امور خارجه آمریکا به خبر انتصاب احتمالی ابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضائیه جمهوری اسلامی واکنش نشان داد و در پیامی توییتری آن را شرم‌آور توصیف کرده است.
در حساب توییتری وزارت خارجه آمریکا درباره انتصاب احتمالی یکی از اعضای "کمیته مرگ" اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷ به ریاست قوه قضائیه جمهوری اسلامی آمده است: «ابراهیم رییسی، که در #اعدام های دسته جمعی زندانیان سیاسی دست داشت، اکنون برای ریاست قوه قضاییه #ایران انتخاب شده است. شرم‌آور است. این رژیم با ایجاد محاکمه‌های ناعادلانه و زندان‌هایی با شرایط غیرانسانی، روند قانون را به سخره می‌گیرد. #مردم_ایران شایسته بهتر از این هستند.»
نام ابراهیم رئیسی در دو سال و نیم گذشته و در پی انتشار فایل صوتی سخنان آیت الله منتظری با اعضای هیئت قضایی اعدام های ۱۳۶۷، موسوم به هیئت مرگ، بارها مطرح شد. آقای منتظری در این جلسه خطاب به اعضای این هیات از جمله ابراهیم رئیسی گفت که تاریخ از آنها با عنوان «جنایتکاران» یاد خواهد کرد.

0 نظرات: