خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

اژه‌ای قطعی شدن انتصاب ابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضائیه را تایید کرد.

سخنگوی قوه قضائیه از قطعی شدن انتصاب ابراهیم رئیسی به ریاست این قوه خبر داد و یک ع
ضو کمیسیون قضایی مجلس نیز گفت که آقای رئیسی روز ۱۷ اسفند جایگزین صادق لاریجانی می‌شود.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، روز یکشنبه ۱۲ اسفند در پاسخ به سوالی درباره باقی ماندن در سمت خود گفت: «بنده به نظام بدهکار هستم و باید به نظام خدمت کنم و حتماً در دوره بعدی ریاست قوه قضائیه هم به رئیس جدید، آقای رئیسی و قوه قضائیه کمک خواهم کرد».
در همین حال یحیی کمالی‌پور عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی مجلس، گفت «پیش از این اعلام شده بود» که آقای رئیسی روز ۱۷ اسفند جایگزین صادق لاریجانی می‌شود.
حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضائی مجلس، روز شنبه ۲۷ بهمن ماه از قطعی بودن ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه قضائیه خبر داده و گفته بود: تغییر «قانون شوراهای حل اختلاف» تا زمان ریاست او بر قوه قضائیه منتفی شده است.
وی گفته بود: «ما متوجه شدیم که او نظر خاصی در مورد این قانون دارد، مجبور شدیم این قانون را یکسال تمدید کنیم».
ابراهیم رئیسی، تولیت «آستان قدس» در مشهد، در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ با کسب ۳۸ درصد آرا نفر دوم انتخابات شد.
وی که مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپاست، در سال ۱۳۶۷ عضو هیاتی سه نفره بود که درباره اعدام زندانیان سیاسی تصمیم می‌گرفت.
ابراهیم رئیسی ۵۷ سال سن دارد و در مشهد متولد شده است. وی سال ۵۹ و در حالی که ۲۰ سال سن داشت به عنوان دادیار شهرستان کرج مشغول به کار و مدتی بعد به عنوان دادستان این شهر منصوب شد. وی در سال ۶۱ با حفظ سمت به عنوان دادستان همدان نیز منصوب شد.
رئیسی در سال ۶۴ به عنوان جانشین دادستان تهران و چهار سال بعد به عنوان دادستان این شهر منصوب شد. وی از سال‌ ۷۳ تا ۸۳ به مدت ۱۰ سال رئیس سازمان بازرسی کل کشور بود.
آقای رئیسی همچنین از سال ۸۳ تا سال ۹۳ به مدت ۱۰ سال معاون اول قوه قضائیه و از سال ۹۳ تا ۹۴ دادستان کل کشور بود تا اینکه پس از مرگ ناصر واعظ طبسی، از سوی رهبر جمهوری اسلامی به سمت تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد.
وی همچنین از سال ۹۱ با حکم رهبر جمهوری اسلامی به عنوان دادستان ویژه روحانیت نیز منصوب شده است.
آقای رئیسی در عین داشتن سمت‌های قضایی، از سال ۷۶ عضو تشکل اصولگرای «جامعه روحانیت مبارز» است. وی همچنین نماینده استان خراسان جنوبی در مجلس خبرگان رهبری است.
او قرار است جانشین صادق آملی لاریجانی شود که از مرداد ۸۸ رئیس قوه قضائیه ایران بود و از دی‌ماه امسال به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد.

0 نظرات: