خبرهای کوتاه........ کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان از مرز 14 هزار نفر گذشت....تداوم انفجارها در ایران؛ این بار در پست برق نیروگاه اصفهان
Mecca crane collapse: 107 dead at Saudi Arabia's Grand Mosque....Get behind Corbyn, Labour MPs told....India restaurant blast: Police search for shopkeeper

منطقه آزاد ماکوی ایران بندر خشک ترکیه می‌شود

غلامرضا سلیمانی، مدیرعامل منطقه آزاد ماکوی ایران در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی گفت: «تفاهم‌نامه‌هایی با دو‌ بندر مرسین و ترابزون ترکیه امضا کردیم. بدین ترتیب می‌توانیم بندر خشک بنادر ترکیه باشیم».
وی با اشاره به همکاری دوجانبه در زمینه بنادر دو کشور تصریح کرد: اعتقاد ما بر این است که می توانیم 10 میلیون تن بار از شرق دنیا مثل کشورهای چین و هند بیاوریم و با کمک یکدیگر پردازش و بسته بندی کنیم و به غرب دنیا بفرستیم.
وی با بیان اینکه می توان از طریق این بنادر از شمال دریای سیاه و اروپای شرقی اجناس را وارد کرد و به نقاط دیگر فرستاد، گفت: مردم ترکیه در بازاریابی، طراحی و نظام صنعتی ارتباطات و انعطاف پذیری بیشتری دارند. برنامه مان این است که بندر خشک بنادر ترک باشیم و زنجیره های تامین بارهای شرق به غرب و شمال به جنوب را بهم وصل کنیم.
سلیمانی توضیح داد: 5 واحد صنعتی ترکیه ای در منطقه آزاد مستقر هستند و با 2 واحد دیگر هولدینگ به تو
افق رسیده ایم. این شرکت‌ها در حوزه تولید پوشاک، مواد غذایی، شکلات و تجهیزات کشاورزی فعال هستند. در حوزه گلخانه ای هم تفاهماتی داشته ایم که روال کار خود را پیگیری می کند.
وی در پاسخ به این سوال که این منطقه چه ویژگی خاصی برای سرمایه گذاران ترکیه دارد، گفت: 20 سال از پرداخت انواع مالیات معاف هستند. از هر نوع مواد اولیه و ماشین آلات که وارد شود هیچ عوارض گمرکی گرفته نمی شود. همچنین تسهیل عبور و مرور کارشناسان را در نظر گرفته ایم.
سلیمانی با اعلام اینکه پروانه اشتغال صنایع را منطقه آزاد تهیه می کند درباره تسهیلات دیگر افزود: سرمایه گذاران بین 10تا 20 درصد پرسنل فنی را هم می توانند بیاورند همچنین اگر تولیدشان نیاز سرزمین اصلی باشد ما به نسبت ارزش افزوده ای که ایجاد می کنند از عوارضشان کم می کنیم. کل سرمایه گذاری شان به همراه سود برای هر نوع ریسکی هم از سوی دولت ضمانت می شود.
وی همجواری منطقه آزاد ماکو با ترکیه را مزیت مهمی برای همکاری بین دو کشور دانست و اظهار داشت: اعتقادمان بر این است مزیت های رقابتی که شرکت های ترک دارند اگر در کنار مزیت های ما قرار بگیرد، فعالین این دو کشور به خوبی می توانند در بازارهای جهانی نقش داشته باشند.
سلیمانی تصریح کرد: انرژی گاز، برق و نیروی کار ارزانی در منطقه ما وجود دارد و موقعیت مکانی خوبی داریم از طرف دیگر هم شرکت های ترک هم مزیت های خوبی دارند و در بازارهای جهانی کار کردنت و تکنولوژی به روز دارند از طرفی بانک های ترک هم با سیستم جهانی خوب کار می کنند.
مدیر عامل منطقه آزاد ماکو از ورود دام زنده از طریق ترکیه خبر داد و گفت: 50 هزار دام زنده ثبت سفارش شده است که از طریق بنادر ترکیه از اروپا وارد می شود تا بتوانیم نیاز به دام و مشکل گوشت قرمز را حل کنیم. این دام ها در ایران ذبح می شود و دوباره از طریق ترکیه صادر خواهد شد.
وی درباره میزان سرمایه گذاری خارجی در 11ماهه گذشته توضیح داد: هدف ما جذب 22 میلیون دلار بود که 34 میلیون سرمایه گذاری خارجی انجام شده است. همچنین برنامه داریم در زمینی به وسعت 700 هکتار شهرک صنعتی با همکاری سرمایه گذاران و صنعتگران ترکیه راه اندازی کنیم.
منطقه آزاد ماکو با وسعت 500 هزار هکتار در استان آذربایجان غربی ایران و همجوار با کشورهای ترکیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان است.

0 نظرات: